Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Wu-šu bojovník Juraj Durec využíva energiu a silu súpera

ČÍNSKE BOJOVÉ UMENIA doma spropagoval dosť netradične. Vedel, ako urobiť cveng svojmu malému mestečku. Doslova. Juraj Durec zo Starej Turej, jeden zo zakladateľov, trénerov a predseda úspešného Wu-Shu centra.

Mnohí Staroturania si ťa pamätajú ešte z čias, keď si sa s bratrancom prechádzal po meste v zvláštnych oranžových odevoch s cinkajúcimi zvončekmi. Bola to len recesia, alebo ste tým chceli dať niečo najavo?
- Približne pred desiatimi rokmi sme sa intenzívne zaoberali rôznymi meditáciami a napadlo nám skúsiť chodiť von v niečom, čo si všetci všimnú. Dali sme si ušiť odev, aký nikto nemal – voľné oranžové nohavice, pohodlnú bomberu a napokon sa k tomu pridali zvončeky. Farbu sme vybrali najmä ako symbol meditácií a duchovnosti, zvončeky boli viac-menej už len recesia. Obaja sme ich kúpili v Prahe a zvonili na hocikoho. Neskôr sme pridali menšie, na topánky. To bolo oveľa zábavnejšie, pretože nás bolo už z diaľky počuť. Ľudia nás zastavovali, vypytovali sa.

Skryť Vypnúť reklamu

Predsa len, nikto nevedel, o čo vám vlastne ide. Nestretávali ste sa s rôznymi nepríjemnými poznámkami, slovnými útokmi okolia?
- Zo začiatku tento nápad naozaj nebol pre naše ego jednoduchý. Snažili sme sa akýmsi spôsobom sami pre seba otestovať, ako dokážeme zvládnuť určité situácie. Všetci si nás obzerali, mali aj dosť pripomienok, hoci väčšinou pozitívnych. Niektorí okoloidúci sa prežehnávali a boli aj takí, ktorí nás nazývali idiotmi. To ma však zas až tak veľmi netrápilo. Tí, čo nás poznali, spájali náš módny štýl s cvičením, ktorému sa venujeme už dlhé roky.

A čo dnes? Nemáš občas chuť vybehnúť von v starom šate?
- Teraz už nie. Chodili sme takto oblečení asi dva roky a bolo to zaujímavé obdobie a dobrá skúsenosť. Človek sa však po čase dostal už niekam ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Wu-šu sa venuješ už veľa rokov. Ako priekopník si v Starej Turej asi nemal kompetentného človeka, ktorý by ťa mohol trénovať. Ako sa dá vôbec takto bez ničoho dostať k čínskym bojovým umeniam?
- Návštevou seminárov, aj keď musím povedať, že k bojovým umeniam som inklinoval ešte v základnej škole. V roku 1991 sme sa zúčastnili seminára v Prešove pod vedením ruského majstra Jurija Belova, ktorý učil policajné jednotky a v súčasnosti pôsobí ako tréner ruskej reprezentácie wu-šu. Neskôr sme ho začali pozývať do Starej Turej a cvičili s ním niekoľko rokov. Dal nám dobré základy a veľa techník, no stále sme nevedeli prísť na systém tréningu. Veľmi nám preto pomohlo zoznámenie s čínskou majsterkou Zhai Hua a jej semináre v Prahe a Brne. V poslednom období sa nám darí pozývať ju aj na Slovensko – niekoľkokrát už bola v Starej Turej, v Trnave, v Štiavnických Baniach. Z toho všetkého vzišiel systém, ktorý už niekoľko rokov dobre funguje.

Skryť Vypnúť reklamu

Na mnohé zostavy ste však zo začiatku určite museli prísť aj sami.
- Dosť veľa vecí sme sa učili z videa a kníh. Je takmer nemožné naučiť sa niečo z knihy bez predchádzajúceho základu. Tam sú určité pohyby nakreslené alebo odfotené, dôležité je však vedieť, o akú aplikáciu ide. K tradičným zostavám starým desiatky a stovky rokov je zas ťažké sa dostať – prostredníctvom videa je to takmer nemožné a majstrov ovládajúcich pôvodné bojové umenie je málo aj v samotnej Číne. Wu-šu je totiž veľmi široké a k tradičným a naozaj starým cvikom sa človek dopátra len s veľkým šťastím.

V súčasnosti si predsedom a jedným z trénerov úspešného Wu-Shu centra Stará Turá. Aké boli jeho začiatky?
- Niekoľko rokov sme fungovali v zostave šiestich ľudí. Na založenie oficiálneho klubu s vedením tréningov pre druhých ľudí nás v roku 1994 nahovoril ruský majster Jurij Belov. Veľmi sa nám do toho nechcelo, necítili sme sa na to príliš kompetentní. Musím však povedať, že to bola dobrá vec. Donútilo nás to pochopiť a vysvetliť si fungovanie mnohých pohybov a rýchlejšie sa rozvíjať.

Staroturianske Wu-Shu centrum je zamerané na tri štýly čínskych bojových umení – šaolin, san-da a taj-či. Aký je v nich rozdiel?
- Wu-šu ako také sa delí na dva základné smery – vonkajšie a vnútorné. Pri vnútorných štýloch, ako je napríklad taj-či, sa človek učí najprv rôzne techniky, neskôr spôsob, ako pracovať s energiou, pociťovať ju, ovládať a napokon aj využívať. Dá sa, samozrejme, uplatniť aj v reálnom boji. Vonkajšie štýly, ku ktorým patrí práve san-da, sú, naopak, zamerané viac na kondíciu, obratnosť, silu, rýchlosť a hodia sa skôr pre mladých ľudí. San-da je samotný boj bez akýchkoľvek cvičných zostáv a zbraní s uplatnením všetkých možných kopov, hodov a úderov. Je to dosť tvrdá záležitosť. Existuje aj tradičné san-da, v ňom sa však súťaže neusporadúvajú. Práve to si vyžaduje aj psychickú zrelosť človeka. Ide totiž aj o prácu s vnútornou energiou a útok na vitálne body.

Ako sa dá zaútočiť na vitálne body?
- Každý človek má na tele určité miesta, ktoré ho môžu už pri obyčajnom stlačení ochromiť či zabiť. Dotyčný ostane buď úplne paralyzovaný, môže mať veľké zdravotné problémy alebo za určitý čas zomrieť, a nikto nebude vedieť prečo. Doktori príčinu nedokážu zistiť, aspoň naši nie. Jedine tí, ktorí sa zaoberajú čínskou medicínou, by vedeli určiť, kde je porucha a ako ju odstrániť.

Dá sa takýto bod stlačiť aj nechtiac?
- Myslím, že áno, aj keď som o takom prípade nepočul. Nájsť na tele vitálny bod je totiž veľmi ťažké a treba to mať nacvičené. Dôležité sú takisto znalosti z anatómie, čo sa podľa mňa v poslednom období málo rieši aj na školách.

Členovia Wu-Shu centra Stará Turá zožali na rôznych súťažiach nemálo úspechov a desiatky medailí. Ktoré z nich si najviac vážiš?
- V roku 2000 som sa spolu s ďalšími dvomi členmi nášho klubu, Stanom Juríkom a Janom Okruckým, zúčastnil dvojmesačného tréningového pobytu v Číne, kde sme na záverečnej medzinárodnej súťaži získali tri druhé miesta a jedno štvrté. Dôležité sú však pre mňa aj všetky ostatné úspechy našich ľudí. Je za tým kus roboty a som veľmi rád, že sa snažia a že im to ide. Minulý rok sme sa ako jeden zo šiestich klubov zúčastnili v Bratislave Slovenského pohára – majstrovstiev Slovenska vo Wu-Shu. Dvanásť našich ľudí z maličkej Starej Turej si odnieslo sedemnásť medailí, čo je podľa mňa skvelý úspech. Organizátor, ktorý bol z Číny, sa neoficiálne vyjadril, že náš staroturiansky klub je spomedzi ostatných najlepší. Možno nám chcel iba polichotiť, ale výsledky hovoria za všetko.

Čítala som, že človek, ktorý sa venuje wu-šu a myslí si, že ho bude môcť uplatniť v praxi na sebaobranu alebo bitku, v skutočnosti ešte nedospel do štádia skutočného majstrovstva. Ak by totiž už v takomto štádiu bol, dokázal by situáciu vyriešiť aj bez použitia svojho bojového umenia...
- Takto to viac-menej učíme aj našich ľudí. Vravíme im, aby sa v rámci možnosti vyhýbali problémom. Kto cvičí wu-šu iba pre to, aby sa pobil, tak ho dlho cvičiť nebude. Po čase zistí, že nie je také jednoduché niekoho zbiť. Naopak, nevedomky sa dá ublížiť veľmi ľahko, a to je horšie. Pokiaľ je to možné, treba spor urovnať slovami alebo sa zobrať a odísť. A keď dotyčný ani potom nedá pokoj, nepôjde mi už o to, aby som ukázal, čo ovládam, ale skôr spacifikovať ho natoľko, aby už neotravoval.

V bojových umeniach sa na odrovnanie súpera využíva aj istá forme energie. Akým spôsobom?
- Energia sa uplatňuje práve pri vnútorných štýloch, ako je napríklad pa-kua, sin-i alebo taj-či, a vo všetkých jeho formách. Pri taj-či sa každá technika cvičí veľmi pomaly. Človek najprv začína pociťovať určitú energiu, ktorá sa u rôznych ľudí môže prejaviť inak – teplom, chladom alebo brnením. Neskôr sa ju môže naučiť využívať a usmerniť. Týmto spôsobom sa dá energia premiestniť do určitej časti tela, vďaka čomu je možné bojovať trošku iným spôsobom. Úder síce smeruje na povrch tela, no energiu môžem presunúť tam, kam potrebujem – dovnútra. A to má oveľa horšie následky.

Odkiaľ sa dá načerpať energia? Vychádza z vlastných zásob, alebo je možné vziať ju aj protivníkovi?
- Pri boji sa môže využiť sila súpera. Ak dokážem istým spôsobom postrehnúť jeho úder, môžem si pomôcť jeho vlastným hnevom a vôbec celkovou energiou, ktorú do toho vkladá. V momente, ako sa ku mne blíži, ho uchopím za ruku alebo nohu, a stačí mi nepatrná sila na to, aby si náprotivná strana ublížila sama. Nepotrebujem k tomu dokonca ani veľkú kondíciu. Aj takúto formu využívania energie však treba mať dobre nacvičenú.

Majú ľudia intenzívne sa zaoberajúci bojovými umeniami aj mimoriadne psychické schopnosti? Dokážu lepšie nahliadnuť do vnútra druhého človeka, prečítať jeho myšlienky...?
- Určite áno. Často je to dar od Boha, no mnohé veci sa dajú aj naučiť. Všetky tieto schopnosti sú potom výsledkom práce. Ak sa však niekto chytí iba výsledku, budú mu unikať dôležité veci. Zbytočne budem vedieť niekomu čítať myšlienky, keď tie moje budú v neporiadku. A viem, že poznať vnútorné pochody niektorých ľudí by nikto nechcel. Buď je v nich veľa ľútosti, alebo veľa zloby, a toho máme sami dosť. Pre mňa nie je až také dôležité, čo si o mne druhí myslia, ale to, čo viem o sebe sám. Pokiaľ sa poznám a som si vedomý aj svojich dobrých, aj zlých stránok, budem sa venovať len tým pozitívnym a ostatným nedám žiadnu silu. Ak s negatívnymi vecami bojujeme, dodávame im len ďalšiu energiu.

Ako Ti wu-šu pomáha v živote?
- V získaní mnohých známostí, v sebaovládaní a do určitej miery aj vo vzťahoch. Wu-šu som vďačný za mnohé veci, ťažko sa však konkretizujú. Pociťujem to skôr v určitých situáciách, ktoré som vďaka nemu dokázal zvládnuť.

Bojové umenia sú pre teba celoživotným poslaním, živí ťa však niečo iné...
- Mám živnosť na stolárčinu už vyše štyroch rokov, a je dosť namáhavé zladiť s tréningmi aj prácu, aj záľuby, čo je u mňa kreslenie. Do wu-šu som vložil kus túžby, stalo sa súčasťou môjho života. V našom klube som v podstate služobne najstarší člen. Keď odišiel do Prahy bratranec, ostalo všetko na mne. Teraz mi však už pomáhajú aj niektorí z mladších členov, čo mi vyhovuje. Práce mám dosť a na tréningy mi neostáva veľa času. Dúfam, že sa mi časom podarí živiť sa len pomocou wu-šu. Možno pri tom veľa nezarobím, ale aspoň budem robiť to, čo ma baví.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Zelená Bratislava
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 061
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 636
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 300
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 12 722
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 571
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 104
 7. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 577
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 572
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 074
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 008
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Padol ďalší rekord. V Trenčianskom kraji odhalili takmer 400 prípadov nákazy

Ide o pozitívnych ľudí identifikovaných klasickou cestou pomocou PCR testov.

Ilustračná fotografia.

Spoplatnenie na Juhu pomohlo len čiastočne, niekde problémy zostali

O tom, ako sa počas prvých týždňov od spoplatnenia parkovania na najväčšom trenčianskom sídlisku Juh zmenila situácia na cestách, sme sa rozprávali s hovorkyňou Trenčína Erikou Ságovou.

Parkovací automat na sídlisku Juh.

FOTO: Novorodenci z trenčianskej a myjavskej pôrodnice

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v trenčianskej a myjavskej pôrodnici. Ich fotky boli zverejnené v MY Trenčianskych novinách.

Novorodenci.

Trenčania bezzubí. V Trnave prehrali gólmi zo záveru zápasu

Zverenci Stijna Vrevena majú na konte iba jediné víťazstvo.

Ilustračná fotografia.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Padol ďalší rekord. V Trenčianskom kraji odhalili takmer 400 prípadov nákazy

Ide o pozitívnych ľudí identifikovaných klasickou cestou pomocou PCR testov.

Nemocnica v Nitre má 104 infikovaných zamestnancov

Reprofilizovaných je už 92 lôžok. Na Zobor zatiaľ preložili trinásť ľudí, ktorí potrebujú doliečenie.

Už ste čítali?