TRENČÍN. Podľa konateľa investora spoločnosti Z.A.I.C Dušana Velikého názov len dva týždne pred otvorením zmenili na DV Centrum. Podľa neho názov Masaryčky je síce zaužívaný, ale slangový, predstavoval pôvodný asanovaný objekt a nechceli nadväzovať na minulosť. Naviac, ako tvrdil, najmä zahraniční klienti mali problém zapamätať si ho. „Chceli sme niečo jednoduchšie, padlo viacero návrhov aj anglických, ale napokon zvíťazil tento jednoduchý a krátky názov.“
Niektorí obchodníci ešte neotvorili
Aj keď niektorí obchodníci ešte neotvorili svoje prevádzkárne, obsadenosť obchodných priestorov je už na sto percent. Na ďalších štyroch poschodiach sú kancelárske a administratívne priestory. Pôvodný projekt rátal aj s bytmi, od ich výstavby napokon upustili. Ako vysvetlil konateľ, kombinácia bývanie, administratíva a obchody bola veľmi náročná na organizáciu, a tak sa rozhodli vynechať jednu funkciu. Ukázalo sa, že je dostatočný záujem o prenájom administratívnych plôch. Tie sú už dnes obsadené na 80 percent. V objekte je aj 340 parkovacích miest, pre nájomníkov aj verejnosť. Parkovanie je zatiaľ bezplatné, no bude spoplatnené.
Mesto predávalo len pozemok
Masarykove kasárne získalo Mesto Trenčín od bývalého federálneho ministerstva obrany ešte v 90-tych rokoch a v zmluve sa zaviazalo, že objekt asanuje. V roku 2003 rozhodlo zastupiteľstvo o odpredaji pozemku spoločnosti, ktorá zabezpečí asanáciu. Predmetom predaja bol len pozemok pod budovou za sumu 8 miliónov 248 tisíc. Mestské zastupiteľstvo vyhovelo investorovi - konzorciu troch firiem, ktorý predložil konkrétny investičný zámer a zaviazal sa zrealizovať asanáciu budovy na vlastné náklady. Pri započítaní ceny búracích prác a odvozu prebytočného odpadu, tak vychádza meter štvorcový pozemku na približne 6500 korún na meter štvorcový.
Podľa uznesenia mestského zastupiteľstva musel investor, konzorcium Z.A.I.C. začať s búracími prácami do 60 dní od právoplatného rozhodnutia o asanácii stavby a ukončiť ich do troch mesiacov. Jeho povinnosťou bolo do roka po odstránení kasární začať výstavbu. Tá mala byť ukončená do dvoch rokoch od vydania právoplatného rozhodnutia o asanácii stavby. Proti asanácii sa zdvihla nevôľa občanov a na úrad prišlo niekoľko petícií.
Náklady sa vyšplhali k pol miliarde
Demolačné práce začali vo februári 2005. Ako sa vtedy vyjadril pre naše noviny Dušan Veliký, s výstavbou viac ako rok po asanácii začali kvôli dlhšie trvajúcemu vybavovaniu územného rozhodnutia a stavebného povolenia. Špekulácie o tom, že nestavajú kvôli nedostatku financií, odmietol. Zdržanie podľa neho nastalo kvôli výmene susedných pozemkov s armádou, ktorú pôvodne neplánovali, avšak im umožnila pripraviť lepší a hodnotnejší projekt. Výstavbu, ako uviedol konateľ, mali podľa zmluvy dokončiť do dvoch rokov, čo sa aj podarilo. Na jar 2008 dokončili výstavbu a po skolaudovaní objekt otvorili 17. júla. Podľa Velikého napokon náklady, ktoré pôvodne predpokladali vo výške 220 miliónov, dosiahli sumu takmer 530 miliónov.