TRENČIANSKE TEPLICE. Slávnostné ceremoniály sú za nami a riaditeľ sekcie Hercova misia Peter Hledík predstavil nielen skutočných profesionálov z filmového neba, ale aj veľké osobnosti. Tí, ktorí od nich očakávali hviezdne roztopaše a nálady, prehnané nároky a požiadavky, odchádzali sklamaní.
Chiara Caselli - novodobá trenčianska Fatima
Nielen nebezpečne priesvitné šaty na otváracom ceremoniáli festivalu upútali návštevníkov na talianskej hviezde strieborného plátna Chiare Caselli. Tá sa stala jednou z hlavných postáv filmu slávneho režiséra Michelangela Antonioniho Za mrakmi a napriek tomu jej určite nikdy nenaprší z nebies do nosa. Žiadne hviezdne maniere a nacvičené úsmevy. Srdečnosť, úprimná radosť i snaha naučiť sa aspoň zopár slovenských slov a viet ju sprevádzali počas jej niekoľkodňového pobytu v Trenčianskych Tepliciach. Počas inštalácie tabuľky so svojím menom na Moste slávy potvrdila duchaprítomnosť. Chýbali jej skrutky na montáž, a tak si ich jednoducho so svojím príťažlivým úsmevom vyžiadala. A autor tabuliek, akademický sochár Igor Mosný, bol poruke. Neobišla zberateľov autogramov, pohrala sa s malými deťmi pri filmovom stane, neodmietla spoločné fotografovanie, bola trpezlivá. Prísne napomenula svojho ochrankára, ktorý chcel zamedziť prístupu fanúšikov do jej tesnej blízkosti. Čarovná štyridsiatnička má množstvo snov a plánov. Možno aj preto nechce iba hrať. „Rada tvorím čiernobiele fotografie, pripravila som štyri výstavy. Chcela by som režírovať aj svoj vlastný film napriek tomu, že môj prvý projekt som po päťročnej príprave už nemala silu dotiahnuť dokonca. Túžim vyrozprávať vlastné príbehy a ukázať divákom, ako vidím svet svojimi očami. Herci sú totiž svojím spôsobom využívaní a musia pri filme túto pozíciu prijať,“ prezradila svoje úmysly.
Táto najmladšia herečka na Moste slávy bola na Slovensku prvýkrát a upútala nielen svojich priaznivcov. Časť jej tlačovej konferencie pozorne sledoval z vrchných radov aj pozorný veľký pes.
Egyptský Omar vykopal studňu do sŕdc priaznivcom
Pôvodom egyptský herec Omar Sharif očaril státisíce žien celého sveta. Charizmu, ktorá z neho sálala vždy z filmového plátna, preniesol aj do príjemných festivalových kúpeľov. Jeho niekoľkodňový program počas pobytu v Trenčianskych Tepliciach bol nabitý a chvíľami bolo na tvári 76-ročnej megastar vidno aj črtajúcu sa únavu. Všetky akcie však zvládol s veľkým šarmom a okúzľujúcou galantnosťou. Práve preto každý jeho krok sledovali so záujmom zvedavé oči. Otvoril novú pešiu zónu v centre kúpeľov, poskytol viacero rozhovorov a pri montovaní svojej tabuľky bol šťastný a dojatý.
A fanúšikovia? Na Moste slávy ich možno tak veľa počas udeľovania Ceny Hercova misia ešte nebolo. Omar Sharif patril aj k profesionálnym hráčom bridžu a hoci mal povesť romantického zvodcu, ako sa priznal, zamilovaný bol iba jeden raz živote a do svojej manželky, s ktorou sa rozviedol, keď mal 36 rokov. „Môj život potom sprevádzali ešte štyri ľúbostné vzplanutia, ale každé z nich vydržalo maximálne tri mesiace. Nikdy sa však nestalo, aby som mal nejakú ženu rád a ona neľúbila mňa,“ povedal úprimne s veľkým úsmevom.
Omar sa označil za sentimentálneho človeka, ktorý sa často rozplače a musí sa v tom kontrolovať. Miluje aj diela Julesa Verna a potvrdil to aj pri otázke našich novín na jeho stvárnenie úlohy legendárneho kapitána Nema z veľkofilmu Tajuplný ostrov „Som dokonca členom Klubu priateľov Julesa Verna. Bol to dobrodružný film bez násilia a bol som šťastný, keď som v ňom dostal úlohu kapitána Nema. On sám opustil tento svet a utiahol sa na prázdny ostrov vo svojej ponorke Nautilus, pretože sa mu veľa vecí nepáčilo. Mám však veľmi rád aj Ostrov pokladov od Stevensona,“ dodal.
Omar Sharif sa vyznal k obrovskej láske ku svojej matke a zdôraznil, že vyzerať mladý, nie je až tak veľa. A pridal prísľub, že sa do Trenčianskych Teplíc určite vráti. Tentoraz aj so svojou rodinou, synom i vnukmi. „Nechal som na tomto moste kus svojho srdca,“ povedal pateticky.
Princ Bajaja si užíval návrat
Slovenský herec Ivan Palúch sa vrátil tam, kam patrí. Na Most slávy. Tabuľka s jeho menom pribitá medzi „pamätníkmi“ iných svetových hviezd filmových slučiek mu síce nevráti dvanásť rokov, počas ktorých nemohol nakrúcať, ale je pripomenutím čias, keď hrdo kráčal po červenom koberci filmového festivalu v Cannes, kde v roku 1969 uvádzali naraz jeho tri filmy. Tabuľka s jeho menom susedí s mosadznou plaketou francúzskej legendy Annie Girardotovej. Tá bola jeho veľkou priateľkou, s ktorou strávil rok učenia sa po francúzsky. „Fantasticky sme si rozumeli. Ja som bol štepený proti francúzštine a ona mi veľmi pomohla. Napísali sme si aj množstvo listov, ani jeden nám za predchádzajúceho režimu nedoručili,“ povedal ku blízkemu vzťahu k Annie. Radosť z ocenenia si vychutnával plnými dúškami. Stretal sa so známymi, srdečné zvítaval s fanúšikmi, ktorí ho už roky nevideli. Dalo sa s ním podebatiť pri pivku, ochotne porozdával množstvo autogramov. Žiadna ochranka. Ivan Palúch hovoril tak, ako skutočne chcel. Priamo, vždy odvážne a otvorene. A na to doplatil. Na vrchole jeho slávy ho vtedajší mocní odstavili. „Bolo to na samovraždu. Nesmel som nikde od roku 1974 hrať, pracoval som aj v panelárni. Tam im stačilo, že viem čítať a písať. Došli mi financie, nikto mi nechcel požičať. Vtedy sa prejavili charaktery mnohých „dovtedy priateľov“. Nikto ma zrazu nepoznal a nezdravil,“ spomínal na najťažšie obdobie života po našej otázke. Pár priateľov a silné zázemie v Banskej Bystrici mu pomohlo prežiť najťažšie obdobie. Až v roku 1986 nastúpil po dlhých rokoch odmlky vo zvolenskej divadelnej činohre.
Liv Ulmann takmer zakotvila na Slovensku
Slávna nórska herečka Liv Ullmann (69) prišla až na úplný záver. A s ňou počas jej iba niekoľkohodinového pobytu aj spôsoby filmových superstar. Prísne utajené miesto ubytovania a netradičný príchod vedľajším hotelovým vchodom, to všetko iba tridsať minút pred montovaním tabuľky na Most slávy. Hromžili lovci autogramov, na tlačovku sa dostali iba vybrané médiá. A nefotiť! „Pani Ullmann je unavená, a tak sa rozhodla,“ zazneli pokyny. Na Most slávy však vyšla usmiata a sympatická herečka, ktorá v minulosti takmer zakotvila na Slovensku. „Nie som vo vašej krajine po prvýkrát. Pred štyridsiatimi rokmi som tu bola na dovolenke. Bola som mladá, dobre som vyzerala a hľadala som lásku. Keby nebolo filmu, ktorý ma zavolali natáčať, možno by som bola dodnes na Slovensku,“ povedala šťastne. Na Slovensku vtedy nechala auto, lietadlom odletela nakrúcať film Persona z roku 1966. Ten sa stal pre ňu osudovým. Zoznámila sa v ňom s budúcim manželom a slávnym režisérom Ingmarom Bergmanom a preslávila sa po celom svete. „Zostanem na Slovensku aspoň prostredníctvom tejto tabuľky,“ dodala. Naprázdno napokon nevyšli ani jej fanúšikovia dychtivo čakajúci na minimum okamžikov s ňou. Príkaz ochranky, nepribližovať sa a nežiadať autogramy, že ich aj tak nebude dávať, nerešpektovali. Na prekvapenie všetkých, svetoznáma diva s úsmevom zastala a na pripravené fotografie možno dvadsaťkrát napísala čitateľne Liv Ullmann. V kine stihla uviesť aj film Persona, objavila sa na záverečnom ceremoniáli.
Apropó, bodyguardi
Bodyguardi sú sprievodným javom všetkých významných akcií, kde sa objavia celebrity. Návštevníci filmfestu si na ostrých chlapíkov zvykli už aj v priestoroch kúpeľov, kde sprevádzajú osobnosti. Mnohí diváci sa ani v tomto roku však niekedy neubránili pocitu, že práve ochrankári chceli upútať na seba najväčšiu pozornosť. Kedysi bolo samozrejmosťou, že sa po kúpeľnom parku bez problémov a sprievodu pohybovala Ornella Mutiová, Franco Nero, Klaus Maria Brandauer, či komisár Cattani - Michel Placido. Z prítomnosti osobných strážcov bola tentokrát nervózna azda najviac talianska hviezda Chiara Caselli. Tá je očividne zvyknutá na bezprostrednú komunikáciu s divákmi jej filmov, úprimné rozhovory i chvíle dojatia. Má rada slobodu a neznáša obmedzovanie. A dala to silným mužom aj patrične najavo.