Táto magická rastlina rastie na polosuchých pôdach na otvorených priestranstvách v miernych oblastiach celého sveta. Červenému farbivu obsiahnutému v kvetoch sa hovorí krv svätého Jána, pretože podľa legendy zúrivá a roztopašná Hérodiané, keď jej priniesli na mise hlavu svätého Jána Krstiteľa, v záchvate zúrivosti prepichla svätcov jazyk za to, že neutajil jej zlé skutky. Z krvi, ktorá stiekla na zem, vyrástla bylina, pripomínajúca tento ukrutný čin, majúca listy podobné poprepichovanému jazyku.
Zber: Kvitne v júli až v auguste, obľubuje suchšie až čerstvé, kyslé až neutrálne, viac-menej bohaté, piesočnaté až hlinité pôdy. Rozšírený je od nížin do horského stupňa vo svetlých lesoch, na pasienkoch, lúkách a na rúbaniskách. Sviežozelená rastlina indikuje zberové lokality nezamorené exhalátmi. Ak je oblasť znečistená, kraje listov dostávajú hrdzavé zafarbenie – úkaz, že okolie nie je vhodné pre akýkoľvek zber rastlín. Pre farmaceutické účely sa zbiera vňať. Odrezávaním či kosením sa zbierajú olistené kvitnúce vrcholky rastlín v čase, keď rozkvitla asi polovica kvetov (asi 25 - 30 cm dlhé stonky, plne rozkvitnuté rastliny nedávajú kvalitnú drogu). Zber sa robí hneď ráno, keď oschne rosa. Vňať sa zväzuje do snopčekov a suší na tienistom a dobre vetranom mieste. Ak sa použije umelé teplo, použije sa teplota do 35 stupňov C.
Obsahové látky: Kvety rastliny obsahujú katechínové triesloviny, flavónové glykozidy (hyperozid, rutín a kvercitrín), silicu a fotodynamicky účinné, červené fluoreskujúce farebné látky hypericíny. Okrem toho obsahuje živicové látky (hyperezín), organické kyseliny (vrátane kyseliny askorbovej) a provitamín A.
Účinnosť a použitie: Flavonoidy uvoľňujú kŕče v tráviacom trakte a žlčových cestách. Hoci sa droga často ordinuje pri pečeňových chorobách, nepodarilo sa zistiť, či napomáha tvorbe žlče. Dokázalo sa iba zlepšenie odtoku žlče, čo môže byť dôsledkom protikŕčového pôsobenia. Rastlina sa využíva pri liečbe chorôb tráviacich orgánov spojených s bolestivými kolikami, ale aj pri chorobách pečene so spomaleným odtokom žlče. Okrem toho sa podáva na zlepšenie cirkulácie krvi, a to aj vo vlásočniciach. Triesloviny pôsobia protizápalovo na sliznicu žalúdka, preto sa droga osvedčila pri zápalových gastroenteritídach. Antiseptickými vlastnosťami tu spolupôsobí aj silica a živicové látky. Silica podporuje aj zvýšenú tvorbu žalúdočnej šťavy. Sťahujúce, protizápalové a antibakteriálne účinky drogy sa využívajú pri zápaloch úst a hltana, pričom sa výluh používa na kloktanie. V podobe obkladov sa prikladá na infikované kožné defekty. Hypericín pôsobí upokojujúco, čo sa využíva pri neurózach a depresívnych stavoch. Ľudové liečiteľstvo drogu používa i pri liečbe hemoroidov, aplikáciou zvonka i zvnútra. Zvonka sa používa vo forme rektálnych klystírov. Je to droga prvej voľby pri úzkosti, nepokoji, psychickom napätí, neurasténii, panickom syndróme a ľahších depresiách. Tu však zaberá až po 10 dňoch. Najlepšie výsledky sa však dosahujú v kombinácii s vňaťou pamajoránu a listom kypriny úzkolistej. Pomáha pri rehabilitácii po mozgových príhodách, a to kombinovane s pitnou kúrou, pomocou obkladov a masážami ľubovníkovým olejom. Rovnaký postup pomôže aj pri začiatočných stavoch obrny rôzneho pôvodu. Ľubovník aplikovaný dlhodobo a neprerušovane, je základnou rastlinou pri liečbe sklerózy multiplex. Prípravky z ľubovníka tvoria i súčasť kloktadiel, pridávajú sa do kúpeľov na hemoroidy a používajú sa aj v kozmetike. Olejové výťažky z rastliny sú v detských olejoch a emulzných mastiach na ochranu pokožky pred slnečným žiarením.
Toxicita: Nadmerné dávky môžu vyvolať hnačky, vnútorné krvácanie a ďalšie vedľajšie škodlivé prejavy. Keďže ľubovník má fotodynamické účinky, zapríčiňuje fotosenzibilitu (fotoalergiu). Pri jeho užívaní sa neodporúča slnenie (ani horským slnkom), preto čaje obsahujúce ľubovník bodkovaný neužívame v lete. Neprerušované, dlhodobejšie užívanie drogy vo vyšších dávkach môže mať vážne následky.
Recept pre vás: Obľúbenú čajovú zmes na pokojné nervy si pripravíme zmiešaním 100 g vňate pamajoránu, 50 g vňate ľubovníka bodkovaného, 50 g kypriny úzkolistej, 25 g vresu a 25 g kvetu nechtíka. Čajová zmes znižuje psychické napätie, upokojuje, zlepšuje náladu a tlmí úzkosť. Podáva sa vo forme záparu, podľa potreby aj niekoľkokrát denne. Čas liečby je najmenej 3 týždne, najviac 3 mesiace. Droga sa osvedčuje aj v detskej praxi - pri nočnom pomočovaní alebo nočnom strachu. Čaj, ktorý pomáha proti zvýšeným pečeňovým hodnotám a nechutenstvu, si pripravíme zmiešaním 80 g ľubovníka bodkovaného, 80 g rozdrvených semien pestreca mariánskeho, 15 g pamajoránu obyčajného, 15 g drchničky roľnej, 30 g repíka lekárskeho, 25 g koreňov puškvorca a 25 g koreňa všelieku hojivého. 3 lyžice sušenej zmesi zalejeme 1 l vriacej vody, vylúhujeme 10 minút a precedíme. Pijeme ½ šálky pred každým jedlom a po jedle 1 šálku. V čase, keď ľubovník kvitne, si môžeme pripraviť ľubovníkový (jánsky) olej tak, že nádobu naplníme čerstvými kvetmi ľubovníka a zalejeme ich za studena lisovaným olivovým alebo slnečnicovým olejom. Nádobu necháme 3 týždne stáť na slnku, občas premiešame. Potom zlejeme, vylisujeme, uzatvoríme do hnedej liekovky a uložíme v chlade. Používa sa na natieranie pri bolestiach svalstva, pri únave možno ním natierať celé telo, môže sa použiť aj na tvár. Na jemnú detskú pleť sa primerane riedi olivovým olejom. V množstve asi 50 ml sa pridáva do kúpeľa. Upokojuje nervovú sústavu, kŕčové žily, vredy a slnkom spôsobené popáleniny. Zvláčňuje pokožku a uvoľňuje svalstvo. V kozmetike sa ľubovníkový olej používa na ošetrenie suchej popraskanej pokožky. Zjemní pleť a odstraňuje aj menšie zápaly.
PRIPRAVUJE ANTON BLAHUŠ,
PREDSEDA združenia veronica -
klubu ZBERATEĽOV A PESTOVATEĽOV
LIEČIVÝCH RASTLÍN