Zber: Je to svetlomilná rastlina, hojná na lesných pasekách, mýtinách, spáleništiach a všeobecne na okrajoch lesov. Má rada kyslejšiu, živnú pôdu. Nachádzame ju od nížin až po hornú hranicu lesa. Pre liečebné využitie sa zbierajú predovšetkým listy na začiatku leta v počiatočnom štádiu kvitnutia rastliny. Listy zbierame jednotlivo alebo môžeme aj zdrhávať zo stonky smerom dole. Nie sú náchylné na zaparenie a dobre sa sušia.
Obsahové látky: Listová droga obsahuje gallotanin, triterpény, pektín, vitamín C, sliz, malé množstvo alkaloidov a neznámu látku hormonálnej povahy. V kvetoch sa nachádza nonaesan, cerylalkohol, fenolická látka chanerol s vyslovene cytostatickým pôsobením a sitosterin, v koreňoch sú prítomné polysacharidy a slizové látky.
Účinnosť a použitie: Listová droga je výborným trankvilizérom, odstraňuje pocit psychického vypätia, tiesne a úzkosti, nespavosti, psychogénne podmienenej bolesti hlavy a vegetatívneho psychického rozladenia. Pôsobí protizápalovo a chráni sliznice hlavne v tráviacich orgánoch, takže má svoje miesto pri liečbe žalúdočného a dvanastorníkového vredu a podobných ochoreniach. Môže sa využiť v liečbe hnačkových infekčných ochorení tráviaceho ústrojenstva a jej aplikácia je vhodná vo všetkých prípadoch "kalného moču", pretože triesloviny účinne bránia vzostupu baktérii krvnou cestou zo zažívacieho traktu do močových ciest. Zvonka sa používa pre prípravu účinného kloktadla, prípadne na obklady alebo vymývanie nehojacich sa rán a bércových vredov. Novšie bol preukázaný účinok proti edémový, predovšetkým v liečbe adenomu prostaty starších mužov. Zdá sa, že droga pôsobí v tejto indikácii výraznejšie, než podstatne známejšia a vychvaľovaná Vŕbovka malokvetá. Droga je pokladaná za hodnotnú náhradu pravého čaju. Ako taká bola v časoch pred vojnou na trhu pod názvom „kurilský čaj“. Lahodný nápoj je možné získať hlavne fermentáciou: mladé šťavnaté listy necháme 12 až 24 hodín na tienistom mieste zavädnúť, potom sa rozložia do tenkej vrstvy a dobre sa povalcujú, zabalia sa do plátna, ktoré sa uloží na teplé miesto a zaťaží sa. Za 1 až 2 dni sa materiál zahreje a zaparí sa. Potom sa plátno rozbalí, prevetrá sa a dosuší sa umelým teplom. Fermentované listy sú tmavšie, príjemne voňajú a poskytujú iskrivý zápar plnej chuti a typickej vône.
Toxicita: Nie sú známe žiadne výraznejšie nežiaduce účinky ani kontraindikácie. Rastlina však nie je odporúčaná k samostatnému a dlhodobému podávaniu, s výnimkou drogy fermentovanej.
Recept pre vás: Nasledovné veľmi účinné čajové zmesi priaznivo ovplyvňujú psychiku a dobrú náladu a pozitívne vplývajú na správnu funkciu prostaty. Prvú z nich pripravíme nasledovne: vňať pamajoránu - 100 g, list kypriny - 50 g, vňať ľubovníka - 50 g, vňať medovky - 25 g a kvet vresu - 10 g. Pripravujeme formou záparu a popíjame po dúškoch počas dňa v množstve cca. 0,8 l. Recept na druhú čajovú zmes je nasledovný: vňať pamajoránu -100 g, list kypriny - 50 g, vňať Vrbovky málokvetej - 50 g, vňať zlatobyle - 25 g a kvet vresu - 10 g. Pripravuje sa vo forme záparu, pije sa 4 x denne po 3 dcl. Čaj z listov kypriny sa môže veľmi dobre uplatniť aj v liečbe klimakterických ťažkostí, hlavne kvôli obsahu látok hormonálnej povahy. V tejto indikácii obyčajne podávame list kypriny v kombinácii s vňaťou alchemilky a kvetom hluchavky a súbežne podávame včeliu materskú kašičku, najlepšiu surovú v dávke 0,5 g jeden krát denne, ráno pod jazyk a nalačno, v dĺžke 6 týždňov.
PRIPRAVUJE ANTON BLAHUŠ,
PREDSEDA združenia veronica -
klubu ZBERATEĽOV A PESTOVATEĽOV
LIEČIVÝCH RASTLÍN