TRENČÍN. Obhajoba sa voči rozsudku odvolala a žiadala o mimoriadne zníženie trestu pod spodnú hranicu. Trestná sadzba je v tomto prípade od 20 do 25 rokov až doživotie. Na verejnom pojednávaní vo štvrtok 12. júna žiadal obhajca, jeho matka aj sám Ďurdík, aby súd doplnil dokazovanie o ďalšie svedecké výpovede, ktoré by mali potvrdiť, že Peter v čase spáchania skutku nebol príčetný a na jeho skutok vplývali dlhotrvajúce problémy s finančným zabezpečením rodiny ako aj následky ťažkého detstva. Podľa matky Márie mal jej syn dlhodobo psychické problémy a dokonca uvažoval o samovražde. „Máva vidiny, nočné mory, halucinácie, prežíval démonické útoky, ktoré sa prejavovali šedými odtlačkami a krvavými škrabancami.“ Ako dodala, pri týchto zvláštnych stavoch má pocit, že je niekým ovládaný, akoby to ani nebol on. Tieto svedectvá mal pred súdom doložiť aj kňaz zaoberajúci sa exorcizmom. „Sú to veci medzi nebom a zemou a kňazi majú s takými vecami skúsenosti,“ povedala. Súd sa opiera o veci, ktoré majú podklad v reálnom svete, znelo jeho stanovisko.
Snažil sa dokázať, že v čase skutku nebol príčetný
Ďurdík poukazoval na nesprávne závery znalcov z odboru psychológie a rozpory v ich hodnotení. Žiadal, aby senát vzal do úvahy ako poľahčujúcu okolnosť, že pred spáchaním skutku nebol trestne stíhaný, že sa k činu priznal, napomáhal pri vyšetrovaní a zhromažďovaní dôkazov a oľutoval ho. Jeho matka požadovala, aby premietli videozáznam z konania o vine a treste, kde kľačal na kolenách a so slzami v očiach žiadal o odpustenie. Ako tvrdil pred senátom obžalovaný, toto jeho správanie nebolo účelové. Prokuratúra však zotrvávala na stanovisku, že skutok, ktorý obžalovaný spáchal, bol mimoriadne brutálny, surový a trýznivý. Ťažká situácia nemôže byť poľahčujúcou okolnosťou.
Senát krajského sudu potvrdil rozsudok okresného a pri rozhodovaní vychádzal zo zabezpečených dôkazov, znaleckých posudkov, dokazovaní a výpovedí znalcov. „Tie sú jednoznačné v tom, že obžalovaný bol v čase spáchania skutku príčetný. Nepochybujeme, že obžalovaný mal určité psychické problémy, no v čase spáchania trestného činu nedosiahli takú úroveň, aby bolo možné vysloviť názor, že bol nepríčetný,“ skonštatoval sudca. Voči tomuto uzneseniu súdu nie je možný žiadny ďalší opravný prostriedok. Súd mu nariadil aj protialkoholické liečenie a úhradu škody manželovi vo výške 110-tisíc korún a firme Old Herold vo výške 76-tisíc korún.
Matka stojí pri synovi
Po ukončení pojednávania sa Ďurdík vyjadril, že sa možno odvolá na Najvyšší súd. Eskorta potom umožnila, aby sa matka so synom stretli. „Objali sme sa,“ povedala a rozsudok okomentovala slovami. „Keď niekoho zabije nejaký mafián, tak dostane omnoho menej rokov. Ostáva sa nám s tým všetkým zmieriť a prijať to.“ Peter v sobotu 12. mája, takmer na pravé poludnie, brutálne zavraždil 52-ročnú Annu Jánsku, pracovníčku podnikovej predajne Old Heroldu na Bratislavskej ulici. Predavačku poznal osobne. Do predajne jazdil asi dva mesiace ako zamestnanec firmy distribuujúcej alkohol. Peter zaútočil na predavačku s fľašou, ktorou ju chcel omráčiť. Keď sa predavačka začala brániť, vytiahol z vrecka štepársky nôž so zahnutou čepeľou. Obeti spôsobil hlboké rezné rany, ktoré privolaný lekár klasifikoval ako nezlučiteľné so životom. Peter ušiel zadným vchodom. Motívom jeho konania boli dlhy. Z predajne ukradol 134-tisíc korún, z nich stihol minúť 67-tisíc. Dva dni po vražde ho polícia zadržala.