TRENČÍN. „Zhodnotíme aktivity, ktoré sme robili počas celého roka a vyhodnotíme štúdie účastníkov. Tým, ktorí absolvovali viac ako šesť prednášok, odovzdáme diplomy,“ uviedol predseda okresnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska Jozef Mikloš. Ocenili až stodva účastníkov stretnutí. „Každého sa zúčastňuje v priemere stotridsať seniorov,“ pýši sa Mikloš. Okresná organizácia Jednoty dôchodcov má 28 základných organizácií a viac ako 2300 členov. Ďalšia organizácia pribudne najbližších dňoch v Mníchovej Lehote.
Zaujíma ich zdravie a záhradka
Cyklus prednášok trvá od septembra do júna a sú zamerané najmä na tematiku zdravotníctva, kultúry a záhradkárčenia. Jedna sa týkala aj problematiky zavedenia eura na Slovensku. Podľa Mikloša je prednášková činnosť veľmi zaujímavá pre ľudí, ktorí sú ešte aktívni v niektorej z týchto oblastí. Odborníci z radov lekárov a iných špecialistov prednášajú zdarma. „Všetko bolo dobré, najmä lekárske prednášky. Vždy bola nejaká obmena a bolo fajn,“ uviedla Jarmila Pechová, ktorá je členkou Jednoty dôchodcov už desať rokov a pozná sa s mnohými členmi vďaka predchádzajúcemu zamestnaniu. „Predtým som pracovala v elektrárni a reklamácií veru bolo neúrekom,“ spomína so smiechom.
Spoznávali aj cvičili
Jednota dôchodcov organizovala počas uplynulého roka okrem odborných prednášok i zájazdy do rôznych kútov a historických častí Slovenska. Seniori ukázali športového ducha aj pri pohybových aktivitách. Poslednou akciou pred prázdninami bude návšteva Myjavy a Bradla 21. júna. Bohatý program čaká na členov klubu i nasledujúci školský rok. V septembri sa môžu trenčianski seniori tešiť na 7. okresný športovo-turistický zraz. „Pozrieme si niektoré zákutia Svinnej, pôjdeme na prechádzku až na Patrovec a autobusom do Uhrovca. Tam navštívime pamätné izby Dubčeka a Štúra,“ plánuje Mikloš. „V Novej Dubnici organizujeme 23. septembra krajský športový deň. Starší ľudia si vyskúšajú rôzne disciplíny, či už streľbu alebo hod valčekom, ktorému sa tešia najmä ženy.“
Stretnutia im spríjemnňujú život
Mária Rajnohová základnú organizáciu Jednoty dôchodcov v Trenčíne vedie prvý rok. „Každý mesiac sa pravidelne stretávame a navštevujeme galérie a múzeá. Chodievame aj na prechádzky do prírody, kam brávame aj naše vnúčence, aby mali aj ony niečo z toho, že majú babičky.“ Podľa nej si dôchodcovia prostredníctvom vzájomného stretávania spríjemňujú dni pokročilého veku. „My hodnotíme úspešnosť podujatí najmä účasťou. Čím je nás viac, tým máme väčšiu radosť, že si dokážeme nájsť čas pre seba a svoje kamarátky.“ Najväčším darom pre nich je skutočnosť, že sú ešte zdravé a že ich baví stretávať sa. „Neupadáme do letargie a neopúšťame sa. To je podstatné,“ myslí si Rajnohová. Partnerské vzťahy sa podľa nej v rámci organizácie nerozvinuli, pretože väčšina z nich sú ženy. „O nás dámach sa síce hovorí ako o nežnejšom pohlaví, ale sme odolnejšie voči stresom a chorobám.“
Čas beží všetkým rovnako
Najviac sa podľa Rajnohovej dôchodcovia stretávajú s nevšímavosťou mladých ľudí. „Stráca sa družnosť medzi mladými. Oni majú svoje starosti a problémy, ako zabezpečiť rodinu a nájsť si zamestnanie. Nám by stačilo pekné slovo alebo pozvanie na kávu. Človek sa potom cíti úplne inak, keď vidí, že mládež má o nás záujem. Nájsť si čas a povedať príjemné slovo si nadovšetko ceníme.“ Podľa nej sa vytráca teplo, ktoré sa voľakedy pestovalo. „Staršia generácia je úplne vylúčená na okraj spoločnosti. Vnúčatká sa síce tešia na starú mamu, že ju uvidia. Nevedia však, že babička bude potrebovať nakúpiť, pomôcť s varením, bude ju treba niekam zaviesť alebo podať jej pohár vody.“ Stále usmiata predsedníčka má pre mladých jedinú radu do života. Vraj netreba zabúdať na budúcnosť a riadiť sa heslom: Tým, čím sme my, budete raz aj vy.