TRENČÍN. Podľa porotcu dvanásteho ročníka súťaže Fera Tomíka, ktorý sa zúčastňuje na mnohých fotografických súťažiach po celom Slovensku, patrí trenčianska medzi najsilnejšie kolekcie. „Fotografie majú tradičnú kvalitu,“ tvrdí porotca. Podľa jeho slov sú niekedy výborné aj čiernobiele fotografie, no inokedy ustupujú farebným. I keď je farebná fotografia vďaka technickým možnostiam vždy kvalitnejšou, profesionálna výroba v minilaboch jej uberá vraj originalitu. „Dotyk so stvorením obrazu je úžasný,“ zdôraznil Tomík, ktorý sa teší, že ešte existujú autori, ktorí tvoria čiernobiele fotografie vlastnoručne.
I keď sú v tomto ročníku zastúpené aj dokumentárne a reportážne fotografie, Tomíkovi tu chýbajú akty. „Je zaujímavé, že zakázané ovocie, ktoré voľakedy najviac chutilo, sa dnes na súťažiach nenachádza,“ posťažoval sa. Po revolúcii šli tieto fotografie vraj až do extrémov a dnes sú iba do počtu. Autori sa viac venujú prírode a svoje diela nedotvárajú v počítači. „Väčšinou ide o prvoplánové záznamy. Pochopili, že dôležitejší je súzvuk pri fotení a že v počítači ho už nedotvoria,“ vysvetľuje si.
Víťazom kategórie juniorov do 16 rokov sa stal Martin Maleg z Myjavy, ktorý fotografuje odmalička. „Profesionálne som sa tomu začal venovať až tento rok,“ tvrdí mladý autor, ktorý na väčšine svojich diel zobrazuje sesternicu. Na trenčianskej výstave má jej štyri fotografie.
I tento rok bola jednou z kategórií Multimediálna prezentácia. Ide o súbor fotografií, ktoré majú skladbu a sú otitulkované a ozvučené. Z osemnástich prihlásených prác, však tieto náležitosti spĺňali iba dve. Jednou je fotografika Martina Grossa z Prievidze, ktorý pospájal zvieratá, majúce na svojom tele grafické prvky. Druhým súborom bola prezentácia Kataríny Dugovej z Myjavy s názvom Daniel je svetlo. Tá sa fotografovaniu venuje od detstva, a i keď vlastní digitálnu zrkadlovku, klasike sa to nikdy nevyrovná. „Zrno na čiernobielych fotografiách má v sebe hĺbku,“ vysvetlila. I keď mladá fotografka zobrazuje najradšej abstraktné objekty, do súťaže prihlásila prácu o nevidiacom chlapcovi. Daniel, ktorého spoznala počas štúdií v Bratislave, vraj nemal žiadne bariéry i napriek hendikepu. „Chcela som spracovať jeho príbeh, aby o ňom ľudia vedeli,“ vysvetlila.
Medzi najzaujímavejšie fotografie patrí podľa Tomíka séria Petra Juríka z Handlovej, ktorý sa stal víťazom farebnej kategórie. Podľa porotcu sú jeho fotografie zvierat na svetovej úrovni a pokojne by mohli byť aj v National geographic. „Jeho tri sovičky si vybrala Greenpeace do svojho svetového kalendára,“ vyzdvihol. Okrem týchto fotografií môžu okoloidúci obdivovať aj portréty, triptychy či výtvarné kompozície z makrofotografie.