Ľudovo často nazývaný len hloh. V ľudovom liečiteľstve sa používa už niekoľko storočí.
V minulom storočí sa zistil jeho silný povzbudzujúci účinok na srdce. Dnes je to jedna z najobľúbenejších rastlín, užívaných pri ochoreniach srdca. Vedecké pomenovanie hlohu je odvodené od gréckeho „krataigos“, čo znamená silný.
Zber: Kvitne od začiatku mája do polovice júna. Pre farmaceutické účely sa zbiera kvet, list s kvetom a plod. Kvet sa zbiera iba z bielokvitnúcich druhov na začiatku kvitnutia, s krátkou stopkou, neopadnutými korunnými lupienkami bez prímesí listov a konárikov. Celkom rozvinuté kvety sa pri sušení rozpadávajú a žltnú. Materiál je náchylný na zaparenie, suší sa rozostretý v tenkých vrstvách v tieni alebo umelým teplom do 35 oC. Nesmie sa obracať, kvety sa rozpadávajú. Zbiera sa aj list s kvetom. Bylinné konce konárov s kvetmi sa zdrhujú a manipuluje sa s nimi ako s kvetmi. Zberajú sa i plody, v septembru až októbri, no iba zrelé, zdravé, nepoškodené a bez stopiek. Sušia sa najprv v tenkých vrstvách na vzdušnom mieste, potom dosúšajú umelo, napr. v rúre pri teplote do 70 oC.
Obsahové látky: Účinné látky tvoria flavonoidy, flavónové C-glykozidy, ktoré sú prítomné vo všetkých častiach rastliny. Ďalej obsahuje zmes triterpenoidných kyselín, pôvodne označovaných ako kyselina krategová, skladajúca sa z kyseliny oleanolovej, krategolovej a ursolovej. Významné sú aj koronárne a obehovo účinné aminopuríny, amíny, saponín, katechínové triesloviny, kyselina askorbová, skupina vitamínov B (hlavne B1) a pektíny. V plodoch sa nachádzajú farebné látky zo skupiny flavonoidov.
Účinnosť a použitie: Hlohové glykozidy výrazne ovplyvňujú srdcovocievny systém. Rozširujú vencovité tepny, a tak zlepšujú metabolizmus myokardu. Protikŕčové účinky na hladké svalstvo vyvolávajú flavonoidy, ktoré súčasne znižujú aj lámavosť kapilár. Znížením periférneho odporu vyvoláva hloh mierny pokles krvného tlaku. Upokojujúce účinky sa dokázali najmä pri užití liehových výťažkov z čerstvých kvetov. Uplatňuje sa najmä pri liečbe chronických srdcovocievných chorôb. Červené farbivá plodov pôsobia upokojujúco. Podávaním hlohu hneď po prvých srdcových ťažkostiach sa rozhodne oddialia vážnejšie ťažkosti so srdcom alebo sa často aj úplne odstránia. Hloh môžeme užívať samostatne, ale zvyčajne sa kombinuje do čajových zmesí.
Toxicita: Ani pri dlhodobom užívaní v terapeutických dávkach sa nezistili vedľajšie škodlivé účinky a nie sú známe žiadne kontraindikácie. Prípravky z extraktu sa však nedoporučujú v tehotenstve a počas dojčenia.
Recept pre vás: V dennej praxi sa osvedčila zmes pripravená z 50% hlohovej tinktúry, 30% gaštanovej tinktúry a 20% tinktúry z ginka dvojlaločnatého. Dávkuje sa obyčajne 4-krát denne, od 20 do 35 kvapiek. Liečivo harmonizuje srdcovú činnosť, zlepšuje kvalitu a pružnosť cievnych stien a zlepšuje prekrvenie. Ako všeobecne fungujúci čaj proti všetkým srdcovým ťažkostiam, hlavne ale pri srdcových neurózach, je čaj z hlohu. Podporuje krvný obeh a tým zlepšuje zásobovanie srdca kyslíkom. Jedna čajová lyžička kvetu hlohu sa preleje šálkou vriacej vody a nechá sa 5 minút vylúhovať. Pije sa 3- až 4-krát denne a odporúča sa vypiť dve šálky pred spaním. Môže sa osladiť, ale iba medom, nie cukrom. Čaj z hlohu tiež veľmi priaznivo ovplyvňuje stavy, kedy sa "srdce zviera" najskôr strachom a potom obavami zo srdcovej príhody. Jedna čajová lyžička kvetov hlohu sa zaleje vriacou vodou a nechá sa 5 minút stáť. Precedí sa a pije sa jedna šálka pred jedlom a pred spaním. Na vysoký krvný tlak je dobrá tinktúra z hlohu: 10 g kvetov hlohu sa naloží do 100 ml 60% liehu a nechá sa 2 týždne stáť. Precedí sa, kvety sa vylisujú a tekutina sa prefiltruje cez papierový filter. Skladuje sa v malej liekovke a užíva sa 20 až 40 kvapiek pred obedom a večerou, prípadne aj pred spaním.
PRIPRAVUJE ANTON BLAHUŠ,
PREDSEDA združenia veronica -
klubu ZBERATEĽOV A PESTOVATEĽOV
LIEČIVÝCH RASTLÍN