Podľa vedúceho lekára Krajského operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Jozefa Bevilaquu ťažký úraz bezprostredne ohrozuje život. „Hrozí tu porucha vedomia kvôli poraneniu hlavy, porucha dýchania v dôsledku úrazu hrudníka či porucha krvného obehu spôsobená krvácaním,“ vysvetlil. Ak sme svedkami úrazu a chceme pomôcť, musíme si podľa lekára ujasniť, o aký typ úrazu ide. „Je potrebné zhodnotiť bezpečnosť okolia pre seba ako záchrancu, ako aj pre zachraňovaného a v neposlednom rade zistiť aj počet postihnutých osôb,“ upresnil. Ak je na prvý pohľad jasné, že úraz je vážny, treba podľa lekára aktivovať záchranný systém cez tiesňovú linku 112 alebo 155. Jej pracovníkom je nutné nadiktovať čo najpresnejšiu adresu príhody, počet poranených a podľa možnosti aj stručnú charakteristiku poranení a stav vedomia postihnutých.
Úrazy sprevádza krvácanie
Pri poskytovaní pomoci do príchodu záchranky platí podľa Bevilaguu zásada nehýbať s postihnutým. „Robíme tak, len ak hrozí neodstrániteľné nebezpečie ako výbuch, požiar, či ďalšia nehoda, alebo je premiestnenie potrebné pre život zachraňujúci úkon,“ zdôraznil. Postihnutý sa dá premiestniť ťahaním za oblečenie, ťahaním za nohy, prenesením v náručí alebo na chrbte, pričom výhodou je viac záchrancov. Vyslobodzovanie napríklad z havarovaného vozidla treba prenechať profesionálnym záchranárom. Často býva úraz spojený s krvácaním, ktoré môže svojím rozsahom ohroziť život postihnutého. Môže byť vonkajšie, a teda viditeľné, alebo vnútorné, ktoré je okom nepostrehnuteľné. Vážnosť stavu a následkov závisí podľa lekára od objemu krvných strát a rýchlosti krvácania. Zastavenie vonkajšieho krvácania možno podľa neho dosiahnuť priamym tlakom na ranu, alebo nepriamo stlačením tepny, ktorá zásobuje danú oblasť. „Tlak treba udržiavať do príchodu odbornej pomoci a je dôležité tiež neodstraňovať cudzie telesá z rany,“ doplnil. Inštrukcie k zastaveniu krvácania poskytne záchrancovi aj operátorka, alebo lekár na tiesňovej linke 155.
V prípade dostupnej lekárničky je potrebné z dôvodu ochrany záchrancu použitie ochranných rukavíc, rany podľa možnosti kryjeme sterilnými obväzmi. Ak lekárnička nie je k dispozícii, je možné ranu stlačiť rukou krytou igelitom, vysvetlil lekár. Keďže vnútorné krvácanie nie je možné zastaviť metódami prvej pomoci, tu je nevyhnutné, aby bol postihnutý čo najrýchlejšie dopravený do nemocnice.
Pri šoku musí postihnutý ležať
Pri rozsiahlom krvácaní hrozí postihnutému šok. „Je bledý, spotený, rýchle a plytko dýcha, môže strácať vedomie,“ tvrdí Bevilaqua. Nevyhnutná je podľa neho poloha v ľahu so zvýšením dolných končatín cca o 40 centimetrov nad podložku, zabezpečíme tepelnú izoláciu dekou alebo fóliou a pokoj postihnutého do príchodu odbornej pomoci.
V súčasnej dobe je po úrazovej amputácii končatiny alebo prstov možné tieto časti tela replantovať, znovu prišiť. Preto pri takýchto úrazoch, okrem zastavenia krvácania, je tiež dôležité myslieť na túto možnosť. Amputovanú časť tela je potrebné uložiť do čistého plastového vrecka, odovzdať záchranárom, ktorí sa postarajú o jej označenie a odborné uloženie do chladiaceho boxu.
Autor: TN-AK