TRENČÍN. Tie si začal postupne ohradzovať plotom. Pritom však zničil aj súkromný majetok záhradkárov. Problémy začali už v roku 2005, keď podľa záhradkárov ešte žiadnu pôdu v osádke nevlastnil. Jeho vlastníctvo nespochybňujú, hoci list vlastníctva neukázal ani im ani polícii, ktorá v osade viackrát zasahovala. Poukazujú však, že im Pavol Beták ničí bez výzvy ich majetok. Záhradkárom porozbíjal skleníky, zničil oplotenie záhradkárov, vyťal stromy, dokonca aj v priestore záhradkárskej osady vylial do pôdy olej. „Každý rok si posunie pozemok o nejaký meter, ale vždy na jar, keď už máme zasadené. Nachytal som si cez zimu do sudov 400 litrov vody a tú mi povylieval,“ hovorí Viliam Svatík.
Súd vydal predbežné opatrenie
Konflikt podľa neho už riešil aj súd, ktorý v januári tohto roku vydal predbežné opatrenie, že nesmie zasahovať do areálu osady. Podľa záhradkárov ho však nerešpektuje a vraj tvrdí, že súd zle rozhodol. Za zničený skleník Viliama Svatíka mal na základe rozhodnutia súdu uhradiť škodu 135-tisíc korún. „V deň, keď som dostal rozhodnutie, dostal ho asi aj on, pretože zničil ďalšie tri skleníky. Do skiel, ktoré sa nerozbili, urobil ešte krompáčom diery,“ dodal. Udalosť oznámili polícii. „Podali sme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ dopĺňa Svatík.
Zároveň upozorňuje, že trestné oznámenia podáva aj Beták na záhradkárov. „Vraj nás zničí, lebo nie sme právny subjekt a sme tu, podľa neho, na čierno.“
Majiteľa susediaceho pozemku sa nám nepodarilo napriek viacerým návštevám zastihnúť.
Záhradkárov je toľko ako majiteľov pozemkov
Podľa predsedu záhradkárov Františka Smatanu im najnovšie zamedzil prístup k vode. Tú získavajú z vodného zdroja, studienky, ktorá sa nachádza niekoľko desiatok metrov od osady. Rúra však v súčasnosti už vedie cez jeho pozemok. „Keď sme tu osadu zakladali pred 30 rokmi, tak ten pozemok ešte nebol jeho. Chceme len vedieť, kde je voda prerušená, ale nikoho pustiť nechce cez jeho pozemok,“ uviedol predseda. Záhradkári v malebnom prostredí už takmer horskej lokality skultúrňovali a rekultivovali pôdu 30 rokov. Parcely o rozlohe približne 40 hektárov na základe reštitúcií vlastní 33 majiteľov, časť aj Pozemkový fond. Záhradkári majú záujem vlastnícke vzťahy vysporiadať. „Od 2001 to máme na katastri. Vlastníkom sme ponúkali odkúpenie, platenie nájmu alebo náhradný pozemok. Platíme prenájom len jednému vlastníkovi, ostatní odmietli a nedohodli sa,“ hovorí Smatana.
Zákon uprednostňuje záhradkárov
Podľa tajomníka Slovenského zväzu záhradkárov Juraja Korčeka je vysporiadavanie pozemkov pod záhradkárskymi osadami nesmierne zložité. „U nás je veľká rozdrobenosť vlastníctva pôdy a z toho vznikajú aj spomínané problémy,“ hovorí. Podľa neho štát legislatívnou úpravou dáva prednosť záhradkárom a užívateľom pred vlastníkmi. Záhradkári majú možnosť požiadať o odkúpenie tejto pôdy do vlastníctva za štátom regulované ceny a nie za trhové ceny. S týmto nie sú spokojní vlastníci. „Konania trvajú roky a tento stav je nevyhovujúci, keďže účastníci konaní sú už zväčša v seniorskom veku a niekedy dokonca zomrú pred skončením konania,“ upozornil Korček.
Záhradkári si zatiaľ nemyslia, že za ničením ich majetku sú snahy o lukratívne pozemky záhradkárskej osady. „Máme list od Mesta, kde nám garantujú, že táto zóna je vedená ako záhradkárska osada v územnom pláne a nie je tu plánovaná výstavba.“