Trenčín. Ako uviedla Vladimíra Ležatková z Útvaru architektúry a stratégie MsÚ, farebné riešenie bytových domov schvaľuje Mesto podľa koncepcie farebného riešenia sídlisk. „S bytovými spoločenstvami konzultujeme a korigujeme požiadavky vlastníkov bytoviek. Ku každej požiadavke pristupujeme individuálne a zohľadňujeme už susedné objekty,“ uviedla Ležatková.
Jozef Kňažek, konateľ spoločnosti, ktorá sa venuje zatepľovaniu od roku 2004, si myslí, že ak si zatepľovanie platia vlastníci bytov, mali by mať zároveň aj rozhodovacie právo o farbe fasády. „Veľakrát mali obyvatelia dobrý nápad čo sa týka farby, ale ich žiadosť bola zamietnutá. Jednoducho sa nenájde kompromisné riešenie.“
Vybrať farbu je niekedy pre majiteľov problém
Niekedy majú problém zhodnúť sa na farbe novej fasády aj samotní vlastníci v obytnom dome. „V paneláku je osemdesiattri bytov, takže by tu malo byť osemdesiattri farieb. Nakoniec sme po dohovore s architektom zvolili modrú farbu,“ uviedol Jaroslav Matis, predseda spoločenstva vlastníkov bytov na Západnej ulici na Juhu. V tridsaťštyriročnom paneláku objavili až dve systémové chyby. „Jednu na štítnych stenách a druhú na balkónoch. Z toho dôvodu sme požiadali o štátnu dotáciu, ktorú sme od ministerstva regionálneho rozvoja a výstavby aj dostali.“ Podľa Kňažeka sa oplatí naštudovať si podmienky poskytnutia štátnej dotácie a požiadať o ňu. „V Trenčíne je viacero panelákov, ktoré majú systémové poruchy. Ide väčšinou o staršie obytné domy,“ dodal.
Realizácia obnovy bytového domu, ako sa zatepľovanie odborne nazýva, má viacero fáz a zahŕňa zateplenie fasád, výmenu okien, rekonštrukciu strechy, obnovu výťahov a hydraulické vyregulovanie sústavy. S obnovou bytového domu musí súhlasiť potrebný počet vlastníkov. „Pri hlasovaní sme problém nemali. Máme stanovené, že rozhodnutia musia odsúhlasiť najmenej dve tretiny obyvateľov domu. Ľudia sami vidia, že sa im investície vracajú,“ uviedol Miroslav Božík, ktorý býva v takmer rok zateplenom dome na ulici Generála Svobodu na Juhu. K obnove treba mať vypracovanú projektovú dokumentáciu a návrh na farebné riešenie. Tie so žiadosťou o stavebnú úpravu treba spoločne so všetkými potrebnými podkladmi predložiť Útvaru životného prostredia a dopravy. Mesto vydá stavebné povolenie resp. ohlásenie stavby. Podľa Kňažeka, investícia do obnovy nie je malá, preto je dôležitý výber zhotoviteľa. „Realizácia musí spĺňať určité parametre a záruky. Dôležité je, aby boli použité certifikované zatepľovacie systémy a prácu realizovala kvalifikovaná firma s licenciou. Poruchy nie sú opraviteľné, materiál treba v prípade chyby celý demontovať.“
Úspora energií na vykurovanie po zateplení sa pohybuje okolo päťdesiat percent. „Sú domy, kde sa usporilo aj viac ako šesťdesiat percent,“ uviedol Jozef Kňažek.