Trenčín. Tá je vzdušnou čiarou vzdialená len kilometer za zberným dvorom, kam obyvatelia Trenčína môžu bezplatne odovzdať akýkoľvek odpad.
Pristihnutí sú postihnuteľní
Občanov, ktorí vyhadzujú odpad, môže pokutovať Mestská polícia. Musia ich však chytiť pri zakladaní alebo „prispievaní“ na nelegálnu skládku. Také prípady sa však, podľa riaditeľa Považskej odpadovej spoločnosti Miroslava Ďuráčiho, dajú spočítať na prstoch dvoch rúk. „Nerozumiem, z akého dôvodu ľudí tak veľmi láka dovážať odpad na nelegálne miesta, najmä k Váhu,“ hovorí. Niektorých občanov je možné vďaka zanechaným stopám vypátrať. „Pri likvidácii jednej nelegálnej skládky sme vo vreciach našli kompletné účtovníctvo nemenovanej firmy,“ uviedol. Podľa neho môže Považská odpadová spoločnosť takýto prípad posunúť ďalej kompetentným kontrolným orgánom tak isto, ako to môže nahlásiť každý bežný občan.
Nový trend – firemné skládky
Nie všetky nelegálne skládky pochádzajú od občanov. „V poslednej dobe nelegálne skládky zneužívajú aj stavebné firmy. Tie si zabezpečia odvoz materiálu u dopravcu, ktorý nemá povolenie na prevoz odpadu. Stavebná firma si objedná službu, zaplatí za ňu a odovzdá im odpad. Dopravca následne „víťazoslávne“ vyklopí odpad napríklad pri Váhu,“ uviedol Ďuráči. „Dopravca tak ušetrí peniaze a oklame spoločnosť, ktorá si to ešte nechá zaplatiť.“ V takomto prípade riaditeľ spoločnosti odporúča, aby stavebné firmy od dopravcov odpadov vždy požadovali oficiálny vážny lístok zo skládky. Stretli sa však aj s prípadmi, keď boli takéto lístky sfalšované.
Pestré zloženie skládok
Na „čiernych“ skládkach najčastejšie končí stavebná suť, pneumatiky, autobatérie, komunálny odpad a nábytok. Pritom, ako upozorňuje Ďuráči, sú to materiály, za odovzdanie ktorých občania kvôli ich väčšiemu objemu nemusia platiť. Považská odpadová spoločnosť sa pri likvidácii nelegálnych skládok snaží triediť odpad priamo na mieste. „Väčšinou sa však z klasickej nelegálnej skládky dajú vybrať iba pneumatiky a autobatérie. Plasty, pokiaľ nie sú znečistené, sa môžu ďalej spracovať. Odpad, ktorý nevieme zhodnotiť, skončí na skládke komunálneho odpadu. Samostatne odkladajú fólie alebo papier, ktorý vzniká na stavbe.
Vyhadzovať odpad do jarkov je zlozvyk z minulosti
Podľa Ďuráčiho ľudia vyhadzujú odpad na nelegálne skládky z nevedomosti a aj preto, lebo si tak zvykli v minulosti. „Snáď pomôže výmena generácií,“ myslí si. „Počas jesenného upratovania sme pristavili kontajnery, do ktorých mohli ľudia vyhodiť domáci odpad. Prichytili sme muža, ktorý niesol starú chladničku do lesa, hoci ju mohol vyložiť pred dom a zadarmo odovzdať. Na otázku, prečo to tak robí, odpovedal, že on bol tak naučený a robí to tak vždy.“ Spoločnosť robí aj osvetu ktorou sa snaží pozdvihnúť ekologické povedomie občanov. „V každej spoločnosti sa však nájdu ľudia, ktorí pôjdu proti a budú to porušovať,“ dodal.