Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Novomešťan Vladimír Kyška má doma športové múzeum

KOMPLETIZÁCIA ORIGINÁLNYCH ODZNAKOV zo všetkých Národných olympijských výborov na našej planéte mu trvala takmer osem rokov. Podarilo sa. Má ich všetky a takýmto úspechom sa môže popýšiť ako jediný na Slovensku.

Profesor telesnej výchovy a biológie na Gymnáziu M. R. Štefánika v Novom Meste nad Váhom Vladimír Kyška (65) je zapísaný aj v Knihe slovenských rekordov. Jeho exponáty tvoria dresy, hokejky, puky, odznaky, fotografie, športové šále, futbalové lopty a ďalšie športové trofeje aj z tých najodľahlejších končín celého sveta.

Všetko začala hokejka od Nedomanského
Symbióza telocvikára a športovca s jeho koníčkom je ukážková a vystihujúca. V prípade Vladimíra Kyšku to všetko začalo darom hokejky s podpisom od legendy a zároveň jeho kamaráta Venca Nedomanského v roku 1966. Postupne pribúdali odznaky, vlajočky i ďalšie suveníry. „Napokon to prerástlo do celoživotnej vášne. Chodil som na všetky hokejové i futbalové zápasy do Trenčína, Trnavy i na bratislavský Slovan,“ spomína na svoje začiatky. Zberateľovo nadšenie a úspechy ho preslávili po celom svete až do takej miery, že dnes jeho byt navštevujú kolegovia z Nemecka, Maďarska, Poľska, Talianska, Kanady, Ukrajiny, Čiech a dokonca exotickej Kuby a žasnú.

Skryť Vypnúť reklamu

Získať kompletnú zbierku bola sizyfovská práca
Pred nami je olympiáda v Pekingu a Vladimír Kyška sa už teraz môže pochváliť reprezentačnou zbierkou odznakov všetkých jej účastníkov. S úsmevom podotýka, že iba ak na nej nebude štartovať Kosovo. „Zbieranie olympijských odznakov ma vždy pútalo najviac. Získať kompletnú zbierku 204 odznakov Národných olympijských výborov bolo však neskutočne ťažké. Iba vďaka priamym účastiam na olympijských hrách mám zastúpené všetky krajiny. A získať posledné tri-štyri chýbajúce odznaky, to bol doslova zabiják,“ spomína. Tým najtvrdším orieškom boli pre neho odznaky z olympijských výborov štátov, o ktorých mnohí ani nevedia, že vôbec existujú. „Eritrea, Palau, Východný Timor, Kiribati. To sú štáty, ktoré na olympiáde majú iba zopár športovcov. Nieto ešte dostatok odznakov pre zberateľov,“ hovorí. Šťastie sa však na neho usmialo počas olympiády v Aténach. Ako zberateľ spomína, sedel si spokojne pri pive a oslovil ho priamo jeden z vedúcich funkcionárov skupiny afrických štátov. „Keď som uvidel odznaky, ktoré mi ponúkol, povedal som si, že to ani nie je možné. Mal práve tie, ktoré mi chýbali,“ nadšene ukazuje vzácne úlovky Kýška, ktorý je jediným slovenským členom Amerického klubu zberateľov olympijských odznakov. Vďaka nemu má jeho domovina v znaku klubu aj našu štátnu vlajku. Napriek tomuto rekordu zostáva pre neho najväčším drahokamom účastnícky odznak hier českého kanoistu Dusila, štvrtého z olympiády v Berlíne 1936. Dostal ho od neho darom.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho zborník má aj Juan Antonio Samaranch
Iba malú časť odznakov získal Vladimír Kyška písomným kontaktom s olympijskými výbormi v jednotlivých štátoch. Niektorí funkcionári mu na žiadosť odznaky bez problémov poslali, iní pýtali 10-20 dolárov, mnohí sa vôbec neozvali. „Najhoršie sa komunikovalo s Afričanmi a Ázijčanmi. Ich odznaky sú najvzácnejšie. Nezabudnem na výmeny so zberateľmi z celého sveta počas olympiád v Barcelone, Sydney i Aténach. Tam som získal mnoho prírastkov,“ vysvetľuje. Kyška vytvoril svoj vlastný zborník s fotografickými ukážkami všetkých odznakov zo zbierky. Ten daroval aj olympijskej legende Samaranchovi, ktorý pri jeho zbierke neveril vlastným očiam. Okrem olympijských odznakov má takmer kompletnú zbierku odznakov futbalových federácií z celého sveta (vyše 200) a tiež nechýbajú národné hokejové federácie. Z nich mu chýba jediný štát. „Zostáva mi získať už iba „hokejové“ Írsko. Je až neuveriteľné, že hokejové federácie sú aj v Indii a Brazílii. Ich odznaky už taktiež mám,“ potvrdzuje spokojne.

Skryť Vypnúť reklamu

Slávnymi hokejkami môže vyzbrojiť celú reprezentáciu
Hokejky legendárnych hokejistov sú ďalšou veľkou srdcovou záležitosťou populárneho Novomešťana. Jedna z jeho izieb skôr pripomína hokejovú šatňu, z ktorej iba pred pár minútami odišli tie najväčšie hviezdy. Má 205 hokejok a aj to špecifických. Iba od reprezentačných hráčov. „Medzi nimi nájdete najslávnejšie mená histórie i súčasnosti. Hlinka, Nový, Martinec, Nedomanský, bratia Holíkovci i Šťastní, Golonka, Cíger, Haščák a mnohí iní. Zbieral som hokejky iba od hráčov, ktorí aspoň raz reprezentovali v štátnom drese. Každý hráč mi na svoju hokejku pripísal k svojmu autogramu aj venovanie i dátum darčeku,“ tvrdí špičkový slovenský zberateľ. A aby sme nezostali iba v našich končinách, ukazuje postupne hviezdne úlovky od Wayne Gretzkého, Mario Lemieuxa i od bájnej sovietskej útočnej trojky Krutov, Larionov, Makarov. Nechýbajú ani Fíni, Nemci, či Švédi. A malým bonbónikom sú široké hokejky od gólmanov svetového formátu Dzurillu, Holečka, Sakáča, Treťjaka, Králika. „Bola to riadna robota. Z každých majstrovstiev sveta som niesol domov kopu hokejok. Jednu som dokonca venoval aj taxikárovi v Bratislave. Hráči ma už poznali a vedeli, že ich nedávam k rajčiakom,“ smeje sa.

Jaroslav Korbela „mal šťastie"
Na českobudějovičana Jaroslava Korbelu si starší priaznivci Dukly Trenčín dobre spomínajú z jeho pôsobenia v Dukle Trenčín. „Jardo bol na jednej zo školských besied a sám mi ponúkol, že mi venuje svoju hokejku. Chcel sa dostať do mojej zbierky a ja som ho od toho odhovoril. Jardo, nie je to nutné, veď ty nie si reprezentant,“ spomína s úsmevom. Zákon schválnosti spôsobil svoje. Korbela sa onedlho dostal do národného týmu s levom na prsiach a štartoval aj na zimných olympijských hrách v roku 1984 v Sarajeve. Stretli sa v dejisku hier stretla a Korbela, ktorý už pre Kyšku spĺňal reprezentačné kritériá sa nechal priateľsky počuť: „Tak co, pane Kyško, už by jste chtěli hokejku?“ A z úst zberateľa zaznel jasný súhlas. A od Korbelu dostal napokon aj dres.

Čím roztrhanejší dres, tým lepší
Nad stovkami hokejok sú „v jeho domácej šatni“ zavesené množstvá dresov, z kanadsko-americkej NHL, československé i slovenské reprezentačné odevy Vladimíra Růžičku i košického Mojmíra Božika, či ukážky všetkých prvoligových dresov z bývalého Československa. Podľa slov zberateľa získať zaujímavý originálny dres je tiež riadna „fuška“. „Nikto, samozrejme, nechcel peniaze. Sem-tam svoje zohrala voňavá slivovička, zaujímavý suvenír či darček pre ženu hráča,“ pripomína svoju zberateľskú stratégiu. Zaujímavosťou je fakt, že vzácnejšie sú dresy poškodené. Platí tu jednoduchý zákon. Čím rozthanejší, tým lepší. Z takých dresov jednoducho dýcha zápasová bitva. V zbierke nechýbajú ani puky. Vladimír Kyška ich má stovky. Dokonca aj také, ktoré z ľadovej plochy počas zápasov vyleteli mimo hracie územie a on ich chytil za mantinelom.

Vlado Kyška – objekt pre agentov FBI!
Zberateľská vášeň prináša aj nebezpečenstvá. Vladimír Kyška v roli fanúšika a zberateľa nechýbal ani na majstrovstvách sveta vo futbale v USA. Podarilo sa mu na vlastné oči vidieť štyri zápasy v Bostone a dva v New Yorku. Spomína však aj na historku mimo futbalu. Tá mu okrem Maradonu utkvela v pamäti asi najviac. Je priamo spojená s FBI. „V USA sa nesmú na voľnom priestranstve predávať napríklad lístky na športové zápasy. Uvidia vás tajní agenti pri predaji a hneď vás aj berú,“ objasňuje tvrdé americké zvyky. Agentov FBI však na vlastnej koži zažil aj sám a do smiechu mu nie je ani dnes: „Zastavili ma neznámy muž a nasilu vyzvedal, aká je cena mojich odznakov. Bol športovo oblečený, v tričku s emblémom majstrovstiev. Nechcel si dať vysvetliť, že moje odznaky sú iba na výmenu. Vedel som, že v USA sa nesmú voľne predávať ani odznaky. Stále nástojil aspoň nad odhadom ceny. Tak som mu aspoň orientačne povedal päť dolárov. Samozrejme, bol z FBI,“ A to urobiť nemal. V momente boli pri ňom ďalší dvaja chlapíci a problém bol na svete. Chceli mu zobrať aj všetky jeho odznaky. Napokon to vyriešil jeden z vyššie postavených členov FBI a situácia sa v prospech slovenského rekordéra pozitívne doriešila.

Nechýbal na šiestich olympijských hrách
Vladimír Kyška by dokázal rozprávať o svojich zážitkoch z piatich letných olympijských hier a jedných zimných v Sarajeve nekonečne dlho. Aj tak ho však najviac upútali tie austrálske. „Vynikajúce, nádherné, neuveriteľné. Skvelí ľudia, nádherné mesto, úžasná atmosféra,“ ešte dnes si vychutnáva spomienky spod olympijských kruhov. Nezabudne pripomenúť Novomešťana Vladimíra Černušáka, významnú osobnosť slovenského olympijského hnutia. Na každej olympiáde mu vždy nezištne pomáhal, zohnal i pomohol s lístkami.
Zo zberateľského hľadiska boli najpríjemnejšie zimné olympijské hry v Sarajeve. „Vtedy ešte neboli asi žiadni teroristi. Do olympijskej dediny sa nedostane nikdy, ale tu stačilo stáť pri bráne. A vychádzali športovci všetkých rás i národností. Čierni, bieli, šikmookí. Všetci veľmi radi menili. To bolo fantastické. Doslova zberateľské eldorádo.“ Ako dodáva, v súčasnosti sa niečo také stať už nemôže. V Sydney bola bezpečnostná zóna pred olympijskou dedinou už vo vzdialenosti dvoch kilometrov. Stretnúť sa osobne so športovcom je z bezpečnostného hľadiska absolútne nemožné. „Nahrádzali to však tisícky zberateľov v sydneyskom prístave. Tí sa špecializovali na jednotlivé športy. Zbierali odznaky vzpieračské, boxeristické, lukostrelecké, či atletické. Hľadali najmä ruské, ktoré majú na odznakoch graficky zvýraznené športy,“ dodáva.

Vladimír Kyška nie je len zberateľ…
Svoje rodné mesto zviditeľnil dlhoročný pedagóg nielen vďaka zberateľským aktivitám. V úlohe reprezentačného trénera Slovenska vo futsale viedol národné mužstvo v 33 medzištátnych zápasoch. Je i zakladateľom Mestskej futbalovej ligy v tomto okresnom meste a sám v nej odohral okrúhlych 20 ročníkov. V historickej tabuľke strelcov dodnes figuruje na druhom mieste. Počas svojej hráčskej kariéry vsietil neuveriteľných vyše 700 gólov.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 31 553
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 977
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 847
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 10 926
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 211
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 999
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 810
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 538
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 315
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 083
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Za sobotu pribudlo 1100 pozitívnych PCR výsledkov

V Trenčianskom kraji zaznamenali 202 pozitívnych prípadov. Laboratóriá v sobotu˙otestovali 7 536 vzoriek. Pripísali sme aj 18 úmrtí.

ilustračné foto

Adventný veniec má svoju symboliku

Prvou adventnou nedeľou sa začína čas duchovnej prípravy na Vianoce.

Na adventnom venci už horí prvá sviečka

Zomrela diakonisa Viera Fašková, mala 101 rokov

Posledná evanjelická diakonisa Viera Fašková zomrela 13. novembra v Liptovskom Mikuláši. Obdivuhodná a dobrá žena, ktorá celý život zasvätila pomoci ľuďom, podľahla ochoreniu covid-19.

Viera Fašková.

Pre autogram Jamesa Bonda ho vyhodili z natáčania filmu

Bond. James Bond. Mnohým z vás určite zovrelo srdiečko pri správe, že nás 31. októbra 2020 navždy opustil vo veku 90 rokov predstaviteľ najslávnejšieho agenta 007 charizmatický a nezabudnuteľný Sean Connery.

Jan Baláž s Karlom Gottom.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 20.14 - doplnené o vyjadrenie Arriva Nitra

Nitra vybrala nového dopravcu, Arriva v súťaži neuspela

Dvaja neúspešní účastníci súťaže môžu podať námietky.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

Starostka Kuneradu čelila odvolávaniu. Referendum nebolo platné

Kavecká podala oznámenie na Generálnu prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania a poškodzovania cudzích práv.

Nad Pribylinou zhorela drevenica

Drevenica zhorela do tla.

Už ste čítali?