TRENČÍN. Stopäťdesiat rokov staré dagerotypie, snímky zo sklených platní a čiernobiele fotografie približujú politický a spoločenský život Slovákov doma i v Amerike. Putovnú výstavu otvorila atašé amerického veľvyslanectva Antje Weygandt. „Slovenskí emigranti obohatili život v Spojených štátoch, boli spojnicou medzi Starým a Novým svetom,“ zdôraznila. „Táto výstava je dôkazom toho, že mnohí ľudia, o ktorých slovenskom pôvode vždy nevieme, boli slávnymi spisovateľmi, filmármi či vynálezcami,“ povedala.
Podľa Weygandtovej výstava osloví aj ľudí dvadsiateho prvého storočia: „Veľa im napovie o tom, čo znamenalo odísť a stať sa emigrantom,“ myslí si. „Sú to fotografie spred sto - stopäťdesiat rokov, no pocity dnešných emigrantov sú rovnaké. Aj dnes sa snažia udržať väzby s rodinou a zachovať si svoje zvyky v novej krajine.“
Projekt pod názvom „Slovensko, Slováci, súvislosti na historických fotografiách a pohľadniciach“ pripravila Slovenská národná knižnica a Vysoká škola výtvarných umení v spolupráci s Gettyho konzervačným inštitútom v Pensylvánii, ktorý sa zaoberá ošetrovaním a výskumom historických snímok. Výstava potrvá do stredy 30. apríla, potom putuje do Piešťan.