Trenčín. Kniha Boží štát v pralesoch a savanách Paraguaya zachytáva proces evanjelizácie miestnych Indiánov jezuitmi pred štyristo rokmi. Kniha, ktorá je podľa 84-ročného autora jeho poslednou, sa nezaoberá iba náboženským životom, ale aj kultúrou, históriou a zemepisom i napriek tomu, že tam spisovateľ nikdy nebol.
Ako univerzitný profesor venoval Komorovský krajinám Južnej Ameriky cyklus prednášok v rámci výučby religionistiky v rokoch 1989 až 1999 a ako sám vraví, najpríťažlivejší bol pre neho tamojší život v rovnosti. „Všetci pracovali spoločne, každý dostával podľa svojich potrieb,“ vysvetlil.
Od kočovania
k manufaktúram
Indiáni kmeňa Guarany viedli kočovný život v pralesoch Argentíny, Brazílie a Paraguaju. Za to, že sa stali svojbytným kultúrnym národom, vraj vďačia jezuitom, ktorí z ľudí lipnúcich na lenivosti vychovali civilizovaných ľudí. „Žili rozptýlene, iba sa usadili na jednom mieste, obrobili políčko a išli ďalej,“ tvrdí autor knihy. Títo divosi sa podľa neho veľmi líšili od španielskych kolonizátorov, ktorí častokrát zajímali Indiánov ako otrokov na plantáže. V tomto období sa proti otrokárstvu ohradili jezuiti. Tí na veľkom území v strede bývalého Paraguaja vytvorili 33 misijných staníc, kde sa rozhodli Indiánov evanjelizovať a privyknúť usadenému životu.
Prvá osada, ktorá bola podľa Komorovského založená, niesla názov Loreto. Všetky ďalšie osady vraj tvorili jeden celok a okrem ochrany pred otrokármi tu jezuti Indiánov psychologicky viedli a zakladali rôzne dielne. Tie podľa sklonov jednotlivcov vychovávala odborníkov, ktorí pracovali v manufaktúrach.
Zem je nám zapožičaná
Myšlienkou celého spoločenstva bola podľa autora práca všetkých pre všetkých. „Všetci žili podľa potreby a dostávali prídely,“ upresnil. Termín boží štát vraj používali samotní Indiáni, ktorí za božie považovali všetko, čo bolo spoločné.
„Aj keď mali aj vlastné políčka, radšej pracovali na obecnom,“ doplnil. Podľa Komorovského je život Indiánov s jezuitmi ponaučením pre všetkých. „Je v ňom skrytá myšlienka, že celá Zem je nám iba prepožičaná. Ak by všetci sledovali spoločný záujem, neboli by vojny,“ dodal. Paraguay je vnútrozemským štátom Južnej Ameriky a jeho obyvateľstvo tvoria z väčšej časti Indiáni kmeňa Guarany. Ich základom života je poľnohospodárstvo a lesné hospodárstvo. Pestuje sa tam pšenica, bavlník, tabak i citrusy. Od roku 1811 je Paraguaj nezávislý, prezidentom a predsedom vlády je Nicanor Duarte Frutos.