TRENČÍN. „Chceme predstaviť klasickú hudbu z rôznych krajín sveta,“ uviedol Vladimír Kulíšek z Klubu priateľov vážnej hudby. Dramaturgiu festivalu už desiaty krát vytvoril klavírny virtuóz, Trenčan František Pergler.
Trinásty apríl: Indická improvizácia
Severoindické rágý zaznie v Trenčianskom múzeu. Exotické nástroje, esradž a tabla, rozochvejú Elena Kubičková a Tomáš Reindl. „Esradž je veľmi svojrázny nástroj. Má síce tridsať strún, no hrá sa len na jednej, ostatné sú zvučné. Tabla sú indické bubienky,“ vysvetľuje Kulíšek. „Koncert nemá konkrétny program, hra vychádza z nálady a situácie. Ja osobne sa naň veľmi teším,“ hovorí.
Dvadsiaty apríl: Svojrázny Argentínčan
Komorný súbor Alea zahrá v refektári piaristického gymnázia svojskú hudbu, predovšetkým od argentínskeho skladateľa Astora Piazzolu. Pravdepodobne je jediným interpretom, komu v Trenčíne nechýba kvalitné koncertné krídlo. „Naposledy sme klavír nemali celkom dobre naladený,“ priznáva organizátor. „Klaviristu to potešilo, vraj to presne zodpovedá hudbe Piazzolu.“
Dvadsiaty siedmy apríl: Bach po americky
Američan David di Fiore momentálne pôsobí na katolíckej univerzite v Ružomberku. V organovom recitáli predstaví skladateľov vážnej hudby zo svojej rodnej krajiny, no zaznie i Bach. Hrať bude vo Farskom kostole.
Štvrtý máj: Svetoznámy pár
Manželia Dagmar a Jozef Zsapkovci patria v zahraničí medzi najznámejších slovenských umelcov. Ako duo fungujú už tridsať rokov a podľa kritikov sú medzi najlepšími interpretmi sveta. Doma však hrajú málo, častejšie ich počuť v Latinskej Amerike. Flautu a gitaru rozozvučia mexickými skladbami v Evanjelickom kostole.
Jedenásty máj: Talianska Slovenka a afro
Afroamerické melódie v podobe klavírneho recitálu naplnia Galériu M. A. Bazovského. Drahomíra Bilig žije v Taliansku, ale pochádza z Bratislavy. Nahráva filmovú hudbu a spolupracuje s významnými opernými spevákmi. Jasný tip od pána Perglera.