Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Najradšej mám botanický svet zachytený v maľovaných obrazoch

Zuzana Bobovská – Bošková, rodáčka z Považskej Bystrice, nedávno oslávila významné životné jubileum. Matka troch dospelých detí žije v Trenčianskych Tepliciach, avšak útulný ateliér ZZ má v centre Trenčína, s výhľadom na Trenčiansky hrad.

Od detstva prejavovala svoj talent a sklony k výtvarnému umeniu. Napriek tomu, že nevyštudovala maľbu na vysokej škole, ale matematiku na Univerzite Komenského, napokon predsa skončila ako profesionálna výtvarníčka s vlastným rukopisom zaujímavo upokojujúcich obrazov. Jej druhou láskou sa stali cudzie jazyky. Profesionálnemu maľovaniu sa výtvarníčka Zuzana začala venovať až po štyridsiatke.

Kedy ste sa definitívne rozhodli zobrať do ruky štetec a namaľovať svoj prvý obraz?
- Maľovala som odmalička. Najskôr to bolo v Ľudovej škole umenia v Považskej Bystrici. To som ešte nechodila ani do základnej školy. Moje prvé detské maľby temperovými farbami videli dokonca aj Japonci. Prirodzene, že sa im páčili. Plánovala som študovať na umeleckej priemyslovke. Len v neskoršom období sa moja púť akosi zamotala. Skrátka, život ma „dokopal“ vyštudovať niečo, čo ma vôbec nebavilo. Rok som navštevovala Gymnázium v Ilave. Napokon som zmaturovala na severe Slovenska na Gymnáziu v Žiline. Vzhľadom na to, že som mala pekné písmo, okrem spolužiakov - maturantov aj sebe som vlastnoručne napísala maturitné vysvedčenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes ste uznávanou profesionálnou slovenskou výtvarnou umelkyňou. Koľko máte doteraz na svedomí samostatných výstav?
- Samostatne vystavujem deviaty rok (1999). Úplne prvú samostatnú vernisáž obrazov som uskutočnila v neďalekej Dubnici nad Váhom. Posledná samostatná prezentácia mojich prác bola vo februári 2008 na Najvyššom kontrolnom úrade v Bratislave. Presný počet výtvarných prezentácií neviem, ale odhadujem to asi na tridsať výstav po celom Slovensku. Od západu na východ. Aby som nezabudla, v centre Trenčína som za posledných šesť rokov uskutočnila dve vernisáže v Mestskej galérii. Samostatne som vystavovala aj v Prahe a Varšave. V prvej polovici tohtoročného marca som odoslala desať vlastných obrazov na výstavu do Turecka. Spoločne so známymi výtvarníkmi Zdenom Horeckým, Táňou Žitňanovou a Miroslavom Bucherom koncom apríla v Ankare otvoríme putovnú výstavu kvarteta slovenských autorov pod názvom Slovenská krajina. Tureckej laickej i odbornej verejnosti výtvarného umenia predstavíme v súčte štyridsať najnovších originálov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako vnímate rozdiel medzi samostatnou prezentáciou a kolektívnou výstavou?
- Na kolektívnej výstave má autor – výtvarník - maliar, sochár, keramikár, umelecký dizajnér, šperkár, drevorezbár obmedzený priestor. V takom prípade je umelec limitovaný výberom dvoch, troch obrazov – diel a dosť. Pri samostatnej výstave dostáva autor väčší umelecký rozptyl. Vtedy treba pripraviť kolekciu viac ako tridsať kvalitných diel. S úmyslom upútať návštevníka priestoru, v ktorom sa výstava koná. Pravda, chýbať nesmie katalóg, pozvánky, raut atď. Pre každého umelca je dôležité vyvinúť oveľa viac námahy na čas, ale aj úzkej spolupráce s galériami a prirodzene i nemalým finančným zaťažením autora výstavy. A to, myslím si, nie je zanedbateľné.

Okrem maľovania vašou veľkou záľubou sú cudzie jazyky. Učili ste dlhé roky angličtinu, čo vás k tomu viedlo?
- Je pravdou, že cudzie jazyky ma vždy bavili. Mimochodom, mám dve štátnice z jazyka anglického. Učila som na strednej škole v Bratislave, dokonca aj vlastné deti. Ale, dobre hovorím aj rusky. Už druhý rok sa učím francúžštinu. Tento jazyk sa mi veľmi páči, len nejako naň nevychádza čas.

Skryť Vypnúť reklamu

Je zaujímavé, keď sa povie, autor začal maľovať po štyridsiatke. To je presne váš prípad...
- Vôbec nie. To je omyl. Nečakala som, kým dovŕšim štyridsiatku. Ani som po štyridsiatke nezačala s maľovaním. Stručne spresním myšlienku. Okrem detských prác som sa aktívne ako študent, aj na strednej škole veľmi vážne venovala výtvarnému umeniu. Dokonca som získala i nejaké ocenenia v rámci celoslovenských výtvarných prehliadok. Navyše, v mojom prípade nasledoval pokus o prijatie na vysokú školu výtvarných umení, avšak bol neúspešný. Repríza sa už samozrejme nekonala.

Ste v Spolku poľských pastelistov. Ako ste sa do zoskupenia dostali?
- Som členkou Umeleckej besedy Slovenska, ktorá má dlhoročnú spoluprácu s MBWA v Nowom Saczi, ležiacom za hranicami Slovenska, niekoľko kilometrov od Starej Ľubovne. Je to organizácia, Malopoľský úrad pre umelecké výstavy, ktorá pripravuje Medzinárodné bienále pastelu. Podarilo prejsť sitom komisií s pastelom zobrazujúcim Večer nevesty, zaradila som sa medzi 160 úspešných výtvarných umelcov z dvadsaťsedem krajín celého sveta, ktorí tvoria kolekciu tretieho ročníka Medzinárodného bienále pastelu. Pri tejto príležitosti mi ponúkli členstvo. Samozrejme, s potešením som ho prijala.

Ste členkou Umeleckej besedy Slovenska, sídliacej v Bratislave. Čo to pre vás znamená?
- Prijatie za jej člena, ktorej starostom je akademický maliar Zdeno Horecký, mi v roku 2002 veľmi pomohlo k permanentnému rozvoju mojich výtvarných aktivít. Prostredníctvom umeleckej besedy som spoznala mnoho domácich i zahraničných výborných výtvarníkov. Navyše som mala možnosť zúčastniť sa plenérov a kolektívnych výstav. Do konca marca v Dome umenia v Bratislave bude XVI. Členská výstava umeleckej besedy, na ktorej mám autentickú prácu - triptychom Slnko jesene. V besede pôsobím v správnej rade ako tajomníčka a mám na starosti organizačné otázky, ale aj domácu a zahraničnú agendu.

Ako podľa vášho názoru korešponduje slovenská výtvarná tvorba s potrebami súčasnosti?
- Ťažká otázka. Avšak, nazdávam sa, že súčasné slovenské výtvarné umenie je tak široko spektrálne rozmanité, že chcem veriť, že každý, kto má záujem, si v ňom dokáže nájsť niečo, čo ho osloví, chytí za srdce a umelecky určite príjemne obohatí. Veď o tom to je. Myslím si, že ambiciózny slovenský maliar, sochár by sa nemal vzdať vlastného úsilia po prvej (ne)úspešnej výstave!

Keď hovoríme o výtvarnom umení, čo vás, ako bývalú matematičku na ňom najviac fascinuje?
- Ja som sa pravdupovediac matematičkou nikdy necítila. Štúdium tohto odboru na matematicko-fyzikálnej fakulte UK, človeka vytrénuje v logickom myslení. A to nie je zlé vedieť logiku konkrétne zapojiť do pestrej, atraktívnej, zmysluplnej a zaujímavej výtvarnej činnosti. Ale prejdime k meritu. Milujem predovšetkým farby – ich kombinácie, hľadanie krásy, ich definície a presné postupy, ktoré niekedy až tak nefungujú. Je to vlastne o tom, čo maliar vidí. Slovom, je to o jeho autentickom umeleckom vkuse. Budem úprimná. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že slovenská príroda je v každom ročnom období farebne krásna, upokojujúca na dušu i myseľ. A myslím si, že tak je to fajn.

Čo sa stalo vašim zdrojom výtvarnej inšpirácie. Bol to detail, krajina, alebo niečo iné?
- Farby prírody. Je jedno, či je to celá lúka, hora, alebo len jedno steblo trávy v nečakanom osvetlení. Wandering – wondering – Počudovanie (parafráza prekladu), tak som nazvala jednu z mojich výstav. Aj mapy na starých múroch, niekedy až štvorvrstvové omietky dokážu výtvarníkovi napovedať v obraze všeličo. Ony sú aj pre mňa rovnako dostatočnou inšpiráciou. Samozrejme, že aj sa vedieť túlať len tak priestorom, bez cieľa a nechať sa očariť svetom okolo seba je neopísateľné, upokojujúce, inšpiračné, dojímavé. Vtedy vznikajú obrazy, ktoré ľudia v rýchlom tempe života nevidia.

V rámci výtvarnej tvorby, čo je vašim najväčším magnetom?
- Rada pracujem s olejovými pastelmi na farebných papieroch, kde postupne vrstvím jednotlivé valéry. A tiež klasická olejomaľba, keď sa premiešajú farby na plátne a sem – tam funguje aj niečo také, ako je čaro nechceného. Sú práce, ku ktorým sa vraciam. Najradšej mám botanický svet obrazov. Listy, kríky, kvety, ale aj steblá trávy.

Kto bol vaším výtvarným vzorom?
- Nemám vzor. Sú len výtvarníci, ktorí sa mi páčia viac a takí, ktorých diela mi vôbec nič nehovoria. Zo súčasných slovenských výtvarníkov obdivujem napríklad Ivana Pavleho, zaujímavého maliara veľkoplošných obrazov. Páčia sa mi i autorské diela trenčianskej maliarky, výtvarníčky Evy Ábelovej – Mišákovej.

Prezraďte svoje najbližšie umelecké plány?
- Neplánujem, maľujem a snažím sa využiť tie šance, ktoré mi každodenný život so sebou prináša. Skôr poviem, že v Umeleckej besede Slovenska máme konkrétne plány. V tomto čase pripravujeme IV. ročník medzinárodného maliarskeho plenéru v malebnom prostredí Zázrivej a Malej Fatry, ktoré vyše sto rokov priťahujú umelcov, maliarov i fotografov. Ďalej to bude putovná výstava Profily, ktorá bude mať premiéru vo východoslovenskom mestečku Trebišov. Výstavu neskôr premiestnime do galérií k severným a južným susedom do Poľska a Maďarska. So Zväzom výtvarných umelcov Západného Slovenska (ZVUZS) a plánujeme uskutočniť v Dunajskej Strede vernisáž Iná krajina, ako aj výtvarný Salón 08 v Trnave. So spoločnosťou ARTEM na koniec apríla zameriame pozornosť na medzinárodný festival výtvarného umenia Perla Adrie – Taliansko. V tomto období mám na stole pozvánku na ďalší ročník medzinárodného bienále z Univerzity El Minia v Egypte. Sem ma totiž pozvali na základe odoslaných fotografií mojich obrazov.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Bývanie v meste predlžuje život
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 31 080
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 16 291
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 15 527
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 9 791
 5. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 9 280
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 898
 7. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 801
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 463
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 201
 10. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 975
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

A. Doležal: Dokumentácia na panelovú cestu pri Trenčíne sa momentálne kontroluje

Dokumentácia na tzv. panelovú cestu pri Trenčíne je momentálne predmetom kontroly pred vyhlásením verejného obstarávania.

Do modernizácie svojich nemocníc investuje TSK v budúcom roku 9,3 milióna eur

Ako informoval predseda TSK Jaroslav Baška, už v tomto roku začal kraj s budovaním nového urgentného príjmu v Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach.

Na chrípku ochoreli tento týždeň v Trenčianskom kraji iba dvaja ľudia

Lekári v Trenčianskom samosprávnom kraji nahlásili tento týždeň na regionálne úrady verejného zdravotníctva 263 akútnych respiračných ochorení.

Za 206-kilometrovú rýchlosť na diaľnici dostal vodič 800-eurovú pokutu

O 76 kilometrov za hodinu prekročil maximálnu povolenú rýchlosť na diaľnici D1 vodič automobilu značky Mercedes.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ o 20.14 - doplnené o vyjadrenie Arriva Nitra

Nitra vybrala nového dopravcu, Arriva v súťaži neuspela

Dvaja neúspešní účastníci súťaže môžu podať námietky.

Maľbu na trnavskom paneláku za tisíce eur autor prerobí, ľuďom sa nepáči

Mala vyžarovať pozitívnu energiu, ľudia zo sídliska ju však prijali veľmi rozpačito.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

Nad Pribylinou zhorela drevenica

Drevenica zhorela do tla.

Už ste čítali?