TRENČIANSKE TEPLICE. Trojhviezdičkový hotel s rovnakým názvom (bývalá Jalta) na začiatku pešej zóny patril spoločnosti Slovakia, ktorej stopercentným vlastníkom bolo Mesto. Od minulého roka ho má v prenájme CK Pressburg. Zmluvu o prenájme schválili teplickí poslanci dva mesiace pred voľbami roku 2006. Slovakiu predalo mesto ešte v januári za 41 miliónov priamo, bez verejnej súťaže, spoločnosti Kúpele Trenčianske Teplice. S predajom vtedy súhlasilo všetkých desať poslancov. Podľa primátora Štefana Škultétyho sa rozhodli k takémuto postupu z niekoľkých dôvodov. „Podmienky zmluvy o prenájme hotela vynikajúce pre nájomcu, ale nevyhovujúce pre prenajímateľa teda Mesto. Zaväzuje napríklad Slovakiu počas desiatich rokov investovať do opráv šesť miliónov,“ tvrdí. Za túto sumu sa podľa primátora dajú vykonať len bežné údržbárske práce a po desiatich rokoch by sa mestu vrátil zdevastovaný a neobývateľný hotel. Už za pár rokov bude potrebovať rozsiahlu rekonštrukciu.
Kritizovali priamy predaj
Priamy predaj kritizovalo Občianske združenie Hammam. Členka združenia Gabriela Filická napríklad poukázala na skutočnosť, že hotela so 120 izbami a pozemkom šesťtisíc metrov štvorcových sa mesto vzdá za 41 miliónov korún, pričom cena dvojizbového bytu sa v Trenčianskych Tepliciach pohybuje okolo milióna. Naviac v posledných rokoch sa zlepšila vyťaženosť hotela na takmer 50 percent a hospodáril so ziskom. Škultéty uviedol, že zisk päťstotisíc použili na umorenie straty 12 miliónov z minulých rokov. Ako doplnil, Kúpele, ktoré mali o hotel záujem už v minulosti, súhlasili s úhradou všetkých záväzkov Slovakie.
Prijímateľ prostriedkov z eurofondov sa nemení
V rokoch 2004 – 2005 vybudovali v hoteli bazén, na jeho výstavbu použili prostriedky z eurofondov a úver. „Ak predajom hotela nastanú akékoľvek zmeny, podľa zmluvy na čerpanie eurofondov, ktorú uzatvorilo mesto, bude povinné poskytnuté a už preinvestované finančné prostriedky – teda 3,5 mil. korún vrátiť do eurofondov a ešte zaplatiť zmluvnú pokutu,“ pripomína Filická. Primátor však uvádza, že v tomto smere je všetko v poriadku, pretože prijímateľom prostriedkov z fondov Phare bola spoločnosť Slovakia a tá naďalej zostáva vlastníkom hotela. „Nemení sa ani využiteľnosť hotela,“ dodáva.
Kritizovaný spôsob priameho predaja odôvodnil primátor aj obavou z prípadnej kúpy pohľadávok zadĺženého hotela a možnosti jeho získania. „Ak by sme vyhlásili tender, každý by chcel nahliadnuť do účtovníctva.“ vysvetľuje Škultéty. „A ani nechcem povedať, čo v účtovníctve dlhodobo zadlženého hotela všetko je,“ dodal.