PREJTA. Majitelia podniku boli v čase incidentu v zahraničí. Hneď po prílete sa vyjadrili k celej situácii. Jeden z majiteľov Pavol Križan uviedol, že boli na polícii, kde sa dozvedeli fakty o udalosti.
Vyhadzovač nebol zamestnancom diskotéky
„Je nám veľmi ľúto, čo sa stalo. Všetci spájajú túto nešťastnú udalosť s naším podnikom, no vyhadzovač nebol naším zamestnancom,“ uviedol Križan. Podľa jeho slov nikto z majiteľov nevyberal toho, kto a kedy bude mať službu. „Na povrch sa dostali nejaké správy o drobných incidentoch, no nebolo to nič vážne a nik si nesťažoval. Až teraz sa dozvedáme, že sa niečo zatajovalo, aby nemali čašníčky ani „sbskári“ problémy,“ dodal Križan. Lukáš P. bol zamestnaný v novodubnickej SBS Aristos. Jej konateľ Marián Daňo tvrdil, že so svojím zamestnancom nemal problémy. „Robil si robotu ako mal. Ako mám vedieť, čo robil a že mal sklony k agresivite. Ja mám doklady, že trestaný nebol. To, čo zákon vyžaduje, ako zdravotnú prehliadku, to mám a to mi stačí.“
Mesto stanovilo podmienky
Pozastavenie hudobnej produkcie sa majiteľom nepozdáva. „Mesto v piatok 7. marca až do vyriešenia prípadu zrušilo diskotéky. Pritom prípad je vyriešený, páchateľ zadržaný,“ oponuje Križan. Ako uvádza, v podniku pracuje pätnásť zamestnancov, ktorí sú finančne závislí od prevádzky podniku. Toto je pre nás finančný škrt,“ hovorí Križan.
Podľa vyjadrenia zástupcu primátora Jaroslava Šlesara Mesto Dubnica nad Váhom len pozastavilo hudobnú produkciu neuvažuje však diskotéku zavrieť. Dalo však majiteľom Indian Riders podmienky, za akých môžu činnosť obnoviť. Podľa nich musia namontovať kamerový systém, ktorý bude monitorovať priestor vonku aj vo vnútri, napojiť sa na pult ochrany mestskej polície. „Tieto opatrenia sú kvôli bezpečnosti návštevníkov. „Sú aj v súlade so zákonom,“ tvrdí Šlesar. Ako však skonštatoval, ani na nedávnom verejnom zhromaždení koncom februára neodzneli od občanov pripomienky a sťažnosti od občanov na prevádzku diskotéky.
Ich splnenie znamená pre majiteľov ďalšie investície
„Ak splníme opatrenia, v podniku môžu byť diskotéky,“ skonštatoval Križan. Pre majiteľov to znamená takmer dvestotisícovú investíciu do kamerového systému. Okrem toho musia zohnať novú SBS, nakoľko Aristosu vypovedali zmluvu. „Ktorá je dobrá? V Dubnici pôsobia len dve. Nik nám nevie poradiť, no po bitke je každý generál. Nedištancujeme sa od toho, čo sa stalo, naopak, chceme podobným udalostiam zabrániť,“ konštatujú ďalší spoločníci.
Na otázku napojenia podniku s mafiou Križan povedal: „Ak je niečo tajomné, nafúkne sa to a hodí na mafiu. Ťažko sa bráni takýmto obvineniam. Križan poukazuje, že tam chodí najmä mládež. A tá je taká, aká je. „Ak by nám podnik zavreli, budú chodiť inam.“
Matka zabitého Ľuboša prijaté opatrenia schvaľuje. „Bodaj by všetko bolo tak ako sľubujú, lebo nechcem, aby sa stalo niečo také ďalším deťom. Nikto si nevie predstaviť žiaľ jednej matky, ktorá stratí takýmto krutým spôsobom syna.“ Po synovi im ostatne ešte nenarodené vnúčatko a aj vedomie, že rozhodnutím darovať synove orgány niekomu neznámemu pomohli.
Vyhadzovačovi chceli poskytnúť falošné alibi
V súvislosti s prípadom zabitia v Prejte padli aj ďalšie obvinenia. Ako informoval riaditeľ Úradu justičnej a kriminálnej polície Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Ján Mičic, ďalšie štyri osoby čelia obvineniu pre trestný čin nadržovania. „Tieto osoby v úmysle umožniť obvinenému vyhnúť sa trestnému stíhaniu uviedli pred vyšetrovateľom informácie ktoré odporovali zistenému a preukázanému skutkovému stavu veci,“ povedal Mičic. Za snahu poskytnúť Lukášovi falošné svedectvo a alibi im všetkým hrozí trest odňatia slobody na tri roky.