TRENČÍN. Podľa zákona je založenie nelegálnej skládky trestné a jej pôvodcovi hrozí pokuta až do výšky päťtisíc korún. Podľa Kataríny Markovej z útvaru životného prostredia a dopravy ich odstraňujú postupne v rámci finančných možností. V rozpočte mesta na tento rok je určených tridsaťpäťtisíc korún, v čom je aj suma za rozmiestnenie tabúľ s nápisom Zákaz vyvážania odpadu.
Počas jarného upratovania Mesto odstráni tri skládky
Prisľúbila to Marková, podľa ktorej by v marci mali zlikvidovať hŕby odpadkov z Kasárenskej a Bezručovej ulice. Kedy príde rad aj na zvyšných deväť skládok, úrady neuviedli. Mesto na svojej internetovej stránke tvrdí, že kvôli porušovateľom čistoty narástol aj poplatok za komunálny odpad, pretože na náklady nás všetkých musí Mesto zo zákona takéto skládky odstraňovať. Aby na území Trenčína nevznikali čierne skládky majú kontrolovať mestskí policajti. Posledný prípad vyvážania odpadu riešili 1. marca, keď prichytili dvoch mužov, ako pri Váhu z auta vykladajú sadrokartónové priečky.
Podľa Markovej oznámilo v minulom roku čiernu skládku desať občanov. Mestská polícia nahlásila úradu životného prostredia dvoch pôvodcov nelegálneho znečisťovania.
Za odstránenie zodpovedá majiteľ pozemku
Čierne skládky nevznikajú iba na pozemkoch mesta, ale aj na súkromných pozemkoch, ktoré majiteľ nezaistil proti vstupu.
Už dva roky vyrastá nepovolená sládka v lokalite ihriska v Zámostí. Podľa nariadenia Mesta za odstránenie odpadu zodpovedá majiteľ, aj keď vznik skládky nezapríčinil. Vlani, po našom upozornení na skládku, nám mesto odpovedalo, že okamžite majiteľa vyzvali, aby skládku odstránil. Skládka je tam doteraz.
Rovnako Mesto postupovalo aj v prípade skládky pod zjazdom z cestného mosta a sľubovalo riešenie už vlani. Taktiež okamžite majiteľa vyzvali na jej odstránenie. Vlastník oplotenej záhrady sa však zrejme riadi inou legislatívou. Hromady odpadkov špatia jeho pozemok už niekoľko rokov a stále zostávajú na svojom mieste. Podľa Markovej majiteľovi opakovane zašlú výzvu na jeho vyčistenie.
Skládky dokážu zmeniť charakter vegetácie
„Nelegálne skládky odpadu môžu kontaminovať pôdu, podzemné a povrchové vody,“ upozorňuje Zuzana Václavová zo združenia Pre prírodu „Medzi nebezpečný odpad patria napríklad žiarivky, baterky, autobatérie a podobne,“ uvádza Václavová. „Veľmi často sa na skládkach objavujú rôzne druhy plastov, ktoré sa v prírode rozkladajú stovky rokov.“
Aj menej škodlivé odpady môžu podľa nej prírodné prostredie znehodnotiť natoľko, že zmenia charakter vegetácie. Na miestach skládok vyrastajú invázne rastliny, ktoré vytláčajú pôvodné druhy.