TRENČÍN. Od piatku 7. marca môžu návštevníci výstavnej siene Mestského úradu obdivovať práce najlepších detských maliarov a spisovateľov, ktorí sa zúčastnili piateho ročníka súťaže organizovanej Základnou školou na Kubranskej ceste.
Do projektu, na ktorom spolupracuje aj Rada rodičov pri základnej škole, spoločne s Verejnou knižnicou Michala Rešetku a Združením výtvarníkov pri regionálnom stredisku, sa tento rok zapojilo 27 škôl. Do výtvarnej časti zaslalo 18 škôl spolu 284 výkresov a literárnymi dielami sa popýšilo deväť škôl 82 dielami.
Prvýkrát sa do projektu zapojila aj družobná škola Dolní Němčí a objavili sa tu práce aj zo školy z Nového Mesta nad Váhom. Škola na Kubranskej ceste spolupracuje aj so základnou školou z Varšavy, jej žiaci však poslali svoje práce do súťaže až po uzávierke a tak sa do boja o najlepšie práce už nezapojili.
O hodnotenie detských prác sa postarala odborná porota zložená v literárnej časti zo spisovateľa Rudolfa Dobiáša, ktorý už tradične udelil aj vlastnú cenu pre nádejných spisovateľov a Janky Polákovej z Verejnej knižnice Michala Rešetku. Maliarske diela hodnotili umelci Vladimír Kudlík, Igor Meško a Jozef Švikruha.
Ako uviedol Vladimír Kudlík, výtvarné diela učia deti riešiť problémy novo, tvorivo a nezvyčajne. „Kto zažil radosť z tvorby, vie, aký je to fantastický pocit,“ vysvetlil maliar, podľa ktorého je škodou, že deti táto tvorivosť zvyčajne opúšťa v štrnástich rokoch. Na porotcu Rudolfa Dobiáša zapôsobili najväčšmi prozaické diela. „V próze bolo viac invencie, deti si uvedomili, že v rozprávke je možné všetko,“ tvrdí spisovateľ, podľa ktorého sú rozprávky vlastne podobenstvá. Popri príbehoch o „nezemšťanoch“ žasol Dobiáš najmä nad prácami žiakov z Dolného Němčí.
Podľa organizátorov súťaže sú rozprávky niečím, čo deti sprevádza celým životom. Sú prvým, čo si prečítajú, evokujú v nich fantáziu a námety. Keďže škôl, zapájajúcich sa do projektu je stále viac, organizátori veria, že v budúcom roku prekročí hranice novomestského okresu.