Trenčín. S rozhodnutím úradu, ktoré dostali v piatok 29. februára, nesúhlasia. Potvrdil to Peter Toman z tlačového oddelenia TSK a dodal, že využijú riadny opravný prostriedok - rozklad, kde uvedú konkrétne výhrady. „Ak nepochodíme, budeme sa domáhať zmeny rozhodnutia súdnou cestou,“ tvrdí Toman. Ďalšie kroky nekonkretizoval, s odôvodnením, že konkrétne argumenty si nechajú pre príslušné orgány, až do nadobudnutia právoplatnosti tohto rozhodnutia sa nebudú pre médiá vyjadrovať.
Firmu vybrali bez verejnej súťaže
Trenčiansky samosprávny kraj dostal pokutu za priamu zákazku na výstavbu svojej novej administratívnej budovy firme ViOn Zlaté Moravce za takmer tristo miliónov. Obvinenia z porušenia zákona o verejnom obstarávaní kraj odmieta. Zvolený spôsob rokovacieho konania bez zverejnenia odôvodnili časovou tiesňou, pretože základová doska, na ktorej sa malo stavať, bola v havarijnom stave, čo bolo treba riešiť bezodkladne. „Konali sme tak aj na základe vyjadrení statikov a odborníkov v oblasti výstavby, aby sme predišli ďalším prípadným škodám,“ píše sa vo vyjadrení župy. Sídlo sa však začalo stavať až o trištvrte roka po podpise zmluvy.
Kontrola trvala mesiace
Úrad pre verejné obstarávanie začal kontrolu v novembri 2006 a trvala niekoľko mesiacov. Kontrola zistila neoprávnené použitie rokovacieho konania bez zverejnenia. S jej výsledkami TSK nesúhlasil. Hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Fialová uviedla, že Trenčiansky samosprávny kraj nepredvídateľné okolnosti neodôvodnil dostatočne.
Budovu nadstavia o tri poschodia
Budovu začali stavať na mieste, kde v 90-tych rokoch bola naplánovaná výstavba krajského úradu a začali už prípravné stavebné práce. Trenčanom bola táto lokalita známa ako „Topoliho jama“, podľa vtedajšieho šéfa krajského úradu za HZDS Milana Topoliho. Stavbu po voľbách v roku 1998 nová garnitúra zastavila. Po šiestich rokoch chátrania ju župa odkúpila za 50-tisíc, hoci štát do nej investoval 107 miliónov. Počas výstavby sídla došlo k zvýšeniu plánovanej užitkovej plochy a stavba bude vyššia o tri poschodia. Kraj opäť použil rokovacie konanie bez zverejnenia a zákazku zadal pôvodnému dodávateľovi. Ako vtedy odôvodnila hovorkyňa TSK Vlasta Henčelová, išlo však o doplňujúce stavebné práce nezahrnuté do pôvodnej zmluvy. Ich potreba vyplynula dodatočne a predpokladaná hodnota stavebných prác nepresiahne 50 percent hodnoty pôvodnej zmluvy. Župa tak dnes nepozná ešte konečnú sumu, za ktorú si nové sídlo postaví.
Verejné súťaže už zadávajú agentúre
TSK už jednu pokutu dostal. V roku 2006 musel zaplatiť takmer 10 miliónov korún za priamu zákazku na opravu svojich ciest firme Cesty Nitra. Za pokutu nebola dodnes vyvodená osobná zodpovednosť. Od minulého roka vedenie kraja verejné súťaže na opravu ciest v pôsobnosti kraja s vysokými cenami zadáva externej agentúre, čím chcú zaručiť úplnú transparentnosť.