TRENČÍN. Presvedčiť sa o tom mohli účastníci seminára, ktorý v utorok 19. februára zorganizovalo Trenčianske mediačné centrum. Cieľom akcie bolo podľa mediátora Jána Kmeťa poskytnúť ľuďom bezplatné poradenstvo a objasniť princípy relatívne nového spôsobu riešenia sporov, ktorý je na Slovensku v účinnosti iba tretí rok.
Lacné a rýchle riešenie
Riešenie zväčša rodinných sporov, prebiehajúce bez prítomnosti autority súdu, je podľa Kmeťa rýchlejšie a lacnejšie. „Dohoda sa nájde po dvoch-troch rokovaniach a v porovnaní so súdom je niekoľkonásobne lacnejšia,“ zdôraznil.
I keď je na Slovensku za tri roky ešte málo skúseností s týmto spôsobom riešenia sporov, existuje tu už viacero úspešne ukončených prípadov. „Obracajú sa na nás ľudia pri riešení rozvodu manželstva, zverení detí do výchovy, uznaní výživného a styku rodičov s dieťaťom po rozvode,“ upresnil mediátor. Ďalšou skupinou, ktorej sa mediácia venuje sú občiansko-právne spory susedského charakteru a spory vzniknuté na základne neplnenia záväzkov zo zmluvy o pôžičke.
Rozdiel medzi súdnym konaním a mediáciou je podľa Kmeťa v tom, že sa manželia dohodnú na všetkých okolnostiach rozvodu, a to sa stane predmetom mediačnej dohody. „Tá je adresovaná súdu spolu s návrhom na rozvod manželstva,“ doplnil. Ak sudca v takomto prípade zistí, že manželia sa na všetkom dohodli, konanie je veľmi rýchle.
Vždy ide o dohodu
Mediátor nemôže spor rozhodnúť. „Môže iba vytvoriť podmienky, aby sa našla dohoda,“ tvrdí mediátor, ktorý vždy vyzve obe strany, aby povedali, ako chcú problém riešiť. Potom sa hľadá priesečník ich záujmov a formuluje sa návrh dohody, ktorý musia obe strany odsúhlasiť.
I keď dochádza k dohode väčšinou po niekoľkých hodinách, sú prípady, keď sa strany dohodnúť nechcú a vtedy musí rozhodnúť súd. Ťažšou dohodou je podľa Kmeťa vysporiadanie bezpodielového spoluvlastnícgtva manželov, kde však tiež zaznamenávajú celkom dobré výsledky.