Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Kostýmový odev v galérii je mŕtvy

Eva Olexíková (38) je sympatická a usmievavá výtvarná umelkyňa. Žena, plná energie, elánu a optimizmu. Mamička dvoch detičiek (8 a 4 roky), ktorým onedlho pribudne tretí súrodenec. S jej dizajnérskymi prácami sa v súčasnosti môžu stretnúť návštevníci galé

rie až do marca na výstave Horizonty súčasnosti III.

Po viacerých prestupových staniciach ste napokon spustili kotvu v Trenčíne. Kde všade ste pôsobili a čo pre vás znamená dizajnérska, výtvarná tvorba?
- Bola to náhoda. V Trenčíne sme sa spoznali s manželom. (Slavomírom – architektom pozn. red.) Trenčín je pekné mesto, posadené v zeleni. Môžem sa ukryť do zelene a ísť do mesta pravda, keď potrebujem. Nachádza sa na rozhraní Slovenskej i Českej republiky. Všade je z Trenčína blízko. Stalo sa medzinárodnou križovatkou. Navyše, má svoju charizmu. Študovala som na Strednej umelecko – priemyselnej škole v Košiciach, neskôr na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave - odbor módne návrhárstvo. Bola som na mesačnom študijnom pobyte v Indii (Ahmedabáde), kde je Vysoká umelecká škola zameraná na architektúru a všetky dizajnérske profesie. Tunajší učitelia nám ukázali štyri indické štáty, ich pamiatky, architektúru, staré tradície. Okrem toho som navštívila Anglicko, Česko, Francúzsko, Maďarsko, Taliansko i Švajčiarsko. Pri retrospektívnom pohľade, ak by som si mala vybrať, tak na umeleckú i dizajnérsku tvorbu by mi určite lepšie sadla doba minulá. Ako autorka si myslím, že vtedy bol jasne stanovený hodnotový systém. Ako výtvarníčka, dizajnérka skôr porušujem pravidlá. Dizajnérska práca ma obohacuje po všetkých stránkach. Pravdou ale je, že každý mladý umelec nosí v sebe vnútorné pocity. Skrátka, systém ohraničený hodnotami. Ja sa v súčasnosti cítim ako na jednom veľkom smetisku, z ktorého si musím vedieť vybrať pre mňa len tie dobré veci. Tak by to malo byť aj u iných profesií.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo myslíte pod pojmom smetisko a aký konkrétny dobrý výber z neho?
- Myslím si, že je to smetisko veľmi veľkého množstva informácií. A aj práve preto z toho vyplývajú vyššie alebo nižšie hodnotové stupienky. Zároveň to niekedy môže byť podnetné, zaujímavé, ak viem, aký mám vnútorný pocit a cieľ. Pre tých, ktorí sa už na smetisku narodili, tak to bude oveľa ťažšie, lebo to ešte nevnímajú a budú sa musieť k tomu dostať iným, pomerne zložitým, existenčne dôležitým spôsobom.

Z vašich umeleckých prác srší kus obrovskej energie. Kde čerpáte inšpiráciu?
- V zásade hovorím, že inšpirácia prichádza zovšadiaľ. Z denného života. Ak by bol človek zatvorený v cele, aj v nej by nachádzal subjektívnu inšpiráciu. Jednoducho, je to vnútorný pocit. Mojou inšpiráciou sú deti, ľudia, veci, príroda, zvieratá a pod.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dokážete odhadnúť kvalitného výtvarného umelca alebo dielo?
- Osobne si myslím, že kvalitný výtvarný umelec a kvalitné umelecké dielo, to sú dve odlišné veci. Dielo vnímam z niekoľkých uhlov pohľadu. Čím viac krajín precestujem, tým viac vnímam historické symboly, umelecké detaily diel. Napríklad, aký je rozdiel medzi Amerikou a Talianskom. Talian je obklopený od malička svojou históriou, ktorá je bohatá na tradície. Európske mestá, ktoré som navštívila mi všeobecne v rámci kultúry poskytli široký záber zaujímavých historických poznatkov, od ktorých som očakávala veľa inšpiračných motívov. V tom sa moje predstavy postupne naplnili a napĺňajú. Keby som cestovala tvoriť do Ameriky, tak len do Južnej.

V prácach uplatňujete odvážne kombinácie materiálov i farieb...
- Je to v zásade navrhovaný interiérový dizajn. Z hľadiska farieb robím aj grafický dizajn spojený s firemnými logami. Je to prelínanie maliarstva a dizajnu. Aby som nezabudla, dôležitým je odevný dizajn. Uplatňujem ho z praktického hľadiska. Tu realizujem moju vnútornú výpoveď. Umenie nikdy nie je stereotyp. Ako autorka potrebujem viac oblastí na to, aby sa techniky vzájomne dopĺňali. Snažím sa o to, aby práce mali možnosť prelínať navzájom z jednej oblasti do druhej. Preto moje projekty sú úplne rôznorodé. Myslím si, že stále je tam niečo podobajúce sa spojeným nádobám.

Skryť Vypnúť reklamu

Z čoho vychádzate v dizajnérskej tvorbe?
- Veľa sa rozprávam s ľuďmi, vediem dialóg so zákazníkmi. Bez klientov to jednoducho nefunguje. V tom prípade to nie je o mojej výpovedi. Tu ide o to, aby som v prvom rade pochopila pointu, čo chce klient. Zároveň ho však usmernila, možno esteticky mu poradila. Je to vzájomné názorové skĺbenie. Stručne vyslovené, oproti voľnej výtvarnej tvorbe, táto činnosť je komerčnejšia. Práve preto sa tvorba dá ľahšie ovládať. Myslím, že tak je to dobré.

V čom je podľa vášho názoru jedinečná odevná dizajnérska tvorba?
- Odevný dizajn je jedinečný v tom, že tvorba vychádza z priestorovej kompozície. Je to myslené do priestoru a zároveň veľmi výrazne odevná práca vyznie v pohybe. Napríklad, ak je rozvrstvená kvôli komerčnému účelu, alebo či je to myslené ako divadelný projekt pre tanečníkov, divadelníkov. Určite to musí byť funkčné, aby sa herci, tanečníci mohli pohybovať. Autora by to malo vždy podnietiť, aby rozmýšľal aj o takýchto veciach. Myslím si, že kostýmový odev, keď je vystavený v galérii, je to mŕtvy, ale krásny kus.

Pripravujete aj módne prehliadky?
- Na módnych prehliadkach som sa realizovala viac v minulosti. Napríklad v roku 1994 som robila módne prehliadky Krásna Fatima Trenčín. Vtedy v uvedenom odevnom projekte súťažili dievčatá, modelky a ženy v troch kategóriách. Bola to slovenská súťaž. Podobná, avšak s medzinárodnou účasťou, bola súťažná prezentácia v moravskom kúpeľnom mestečku Luhačovice. Rada som sa zapájala aj do choreografie, ako celku. Prešla som vrcholovým bodom. Začala som pracovať s novými materiálmi a technológiami pri športových odevoch. Zaujala ma práca najnovších typov materiálov a zároveň som vychádzala nielen zo starých ale aj nových materiálov. V súčasnosti je to pre mňa najzaujímavejšie. Mám rozrobených viac progresívnych vecí.

Ako korešponduje vaša voľná maliarska, grafická tvorba s potrebami súčasnosti a aké techniky vás najviac zaujímajú?
- Všeobecne voľná tvorba a súčasnosť spolu nekorešpondujú. Pretože ľudia sú zameraní iným smerom i spôsobom. Ak vôbec nejaký majú. Žijú rýchlym životným štýlom. Mám pocit, že sa nestíhajú zaoberať umením. Chcú sa síce obklopiť estetikou, ktorú vnímajú ako službu. Obyvatelia slovenských miest v takom množstve, ako kedysi už nechodia do galérií. Galérie by sa mali k ľuďom priblížiť iným spôsobom, aktivitami – napríklad aj cez priemyselný dizajn vedieť sa posunúť bližšie k laickej i odbornej verejnosti. V modernej výtvarnej aj úžitkovej tvorbe vládne technika alchýmie. Skúšanie, čo dá materiál. Je to výrazový prostriedok, či pracujem so škvrnou, alebo s líniou. Čo všetko od toho môžem získať. To sú asi najhlavnejšie dôvody. Zároveň sa zaujímam o staré postupy. Archaické knihy a receptúry. Presne, ako kuchárka, ktorá pridáva do jedla všetky potrebné ingrediencie. V maľbe ma zaujíma olejomaľba, od toho aké plátna vyberiem a natiahnem do určeného formátu rámu. Mám rada prácu s ručným papierom (vytvorenie hmoty s pigmentom). Tejto technike sa venujem najmenej desať rokov. Je to odvetvie stále nepoznané a zaujímavé.

Máte medzi svojimi prácami diela, ktoré lahodia vášmu srdcu a sú blízke naturelu?
- Funguje to tak, že mám práce, ku ktorým mám príjemný vzťah. Myslím, že by to logicky malo existovať. Nemusí ísť vždy o tému. Možno ide o čas strávený nad dielom. Ak má výtvarník myšlienku, ktorú realizuje a dáva ju do hmoty. V tej hmote nachádza znova dušu, pretože už to nikdy nie je akoby čisté. Súvisí to s množstvom úsilia niekde v pozadí i hľadania, aby nadobudol autor k dielu úprimný, vrúcny vzťah.

Čo si myslíte, aký je vzťah medzi mladými slovenskými výtvarnými umelcami a staršími harcovníkmi všeobecne z umeleckej brandže?
- Vždy je to o osobnosti človeka. Mala som šťastie, že som stretla ľudí, ktorí boli o dosť starší a mali mi čo zaujímavé fundamentálne a odborné povedať. Na vysokej škole bol vzácny človek Dezider Tóth, ktorý ma učil technológiu maľby. Na strednej škole umeleckého priemyslu zas architekt Jozef Bodnár. Za veľmi krátky čas nám dokázal dať veľa dôležitých informácií. Aj do života.

Do rodiny s láskou očakávate príchod tretieho dieťatka. Stali sa pre vás deťúrence umeleckou a tvorivou inšpiráciou?
- Určite. Deti sú inšpiratívne aj tým, o čom rozmýšľajú a hovoria. Aké majú vo svojom svete problémy. Je neskutočné, až čarovné pozorovať deti, lebo ony vidia svet svojimi očami a v iných kontúrach. Vidia ho neplánovane. Avšak v okamihu, ktorý práve nastal berú život, ako niečo neskutočne objavné. V tom sú inšpiratívne...

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 2. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 3. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 7. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 8. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 9. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 925
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 062
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 816
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 726
 5. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 706
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 557
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 110
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 493
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 289
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 110
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

„Panenkovský dloubák“? Neriskujem, že zlyhám, hovorí penaltový špecialista Steinecker

Messi, Totti, Cristiano Ronaldo, či Ibrahimovič by mu mohli čistiť kopačky. Peter Steinecker z Hrádku sa za ostatných šesť sezón ani raz nepomýlil pri kopaní pokutového kopu. V súťažných zápasoch ich už zvládol 20 v sérií.

Peter Steinecker

Podcast je náhrada miestneho rozhlasu

Správy z miestneho rozhlasu patria roky ku koloritu slovenských miesta obcí.

Jednou z hlavných výhod podcastov je, že ich môžete počúvať, keď vám to vyhovuje,“ povedal Jaroslav Kizek z agentúry M KREO.

R. Rybníček: Vyjadrenie pani prezidentky bolo racionálne

Primátori, primátorky i starostovia a starostky robia podľa neho všetko pre to, aby Ozbrojeným silám SR pomohli a celú operáciu spolu zvládli.

Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Testovanie: V Trenčíne chýba asi 20 percent zdravotníkov, ktorí majú robiť stery

Momentálne má mesto Trenčín na všetkých 50 odberných miest dostatočný počet administratívnych pracovníkov i pomocného zdravotníckeho personálu.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na nitrianskom letisku núdzovo pristál vrtuľník americkej armády

Dôvodom neplánovaného pristátia bolo zlé počasie.

Pozitívne testovaný starosta: Najhoršia bola bolesť chrbta

Určite nepodceňujte situáciu. Toto nie je chrípka, odkazuje starosta kysuckej obce.

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

Už ste čítali?