Ihneď zdvihol telefón, aby zavolal svojmu bývalému spolužiakovi z vysokej školy. „Počuj Ivan, u nás v rozhlase hlásili, že je u Vás mínus 60.“ „To je vylúčené, pred chvíľou som sa pozeral a bolo mínus dvadsať.“ „Ale u nás vážne hlásili mínus 60. Choď sa ešte raz pozrieť.“ Po chvíli sa Ivan vrátil k telefónu a hovorí: „Skutočne mám na teplomeri len mínus dvadsať, ale ktovie ako je vonku...“ Vtip mi napadol, keď som dozvedel akú čiastku požaduje Ministerstvo obrany na odhadzovanie snehu a obíjanie cencúľov (po stredoslovensky ciagľov). Púhych jeden a pol miliardy. A vtedy ma pochytila triaška od strachu. Veď my nemáme na Slovensku dostatok kvalifikovaných odhŕňačov. Všetci sa motajú s lopatami len tak bezprizorne a bez patričného vzdelania. Navrhujem preto zriadiť v Bratislave Vysokú školu odhŕňania snehu a obíjania cencúľov (VŠOSaOC) pod kuratelou Ministerstva obrany.
Pedagogický zbor by tvorili renomovaní Eskimáci. Navrhované predmety: aplikovaná lopatológia, obíjanie cencúľov do výšky troch metrov, obíjanie cencúľov vo výškach nad tri metre, odhŕňanie sypkého snehu, odhŕňanie kašovitého snehu (tento predmet by prednášal jediný Slovák – profesor Kašický), odhŕňanie mokrého snehu, stavba obrneného zeleného iglu. Pre mimoriadne nadaných študentov bude k dispozícii postgraduál „Čo robiť v prípade teplej zimy?“. Navrhované hodnotenie absolventov: prospel (odhrnul), prospel veľmi dobre (odhrnul, omrzli mu nohy), prospel výborne (odhrnul, omrzli mu nohy a ruky), prospel s vyznamenaním (odhrnul, omrzli mu nohy a ruky a odpadli uši). Aby sa predišlo ujme na zdraví budúcich absolventov, skúšky by sa konali pre istotu v auguste v Hurbanove. Na čas reálneho zimného stavu je nutné armádu neoddiskutovateľne pripraviť aj po technickej stránke. K dispozícii budú nasledovné technické podporné prostriedky (ceny sú bez DPH).
1/ Poloautomatický obíjač cencúľov POC 3–palica (tri metre), cena 30-tisíc korún za kus
2/ Dvojmužný obíjač cencúľov DOC 5 (nad päť metrov), cena 35-tisíc korún za kus
3/ Širokospektrálna ďalekonosná lopata s plochou dráhou letu snehu, cena 50-tisíc za kus
4/ Lopata de luxe s nápisom na rúčke „Antonio Stradivari, 1684, Cremona, Italia
5/ Ako 4, len v lacnejšom prevedení, s postriebreným nápisom Nicholas Amati, cena 15-tisíc korún/kus (no nekúp to!).
Súčasne bude potrebné doplniť desať prikázaní o jedenáste: „Nepožiadaš lopaty na sneh blížneho svojho“. Za zneužitie cudzej vojenskej lopaty udelí senát zložený zo zelených snehuliakov trest odňatia vlastnej lopaty na tri až osem rokov natvrdo v Sabinove. Tak a je to za nami. Ale vzhľadom na to, že ministerstvo vypísalo miliardovú súťaž aj na hrabanie lístia, bude zasa o čom písať.