Dnešné dievčatá nedokážu občas odhadnúť, čo im skutočne pristane

Emília Šándorová je rodáčka z dedinky Chocholná-Velčice pri Trenčíne. Niekdajšia redaktorka, neskôr šéfredaktorka mesačníka Móda. Päťdesiatjeden rokov žila v Bratislave a aj tak sa vrátila do rodného kraja.

„V Novom Meste nad Váhom žijem už štyri roky. Mám tu nevestu, vnúčatá, dokonca už aj pravnučku, takže som sa vrátila za nimi. Tento kraj mi je veľmi blízky.“ Trochu jej tu snáď len chýba rozmanitá móda veľkomesta. O tom ale, či majú slovenské ženy vkus, vôbec nepochybuje. „Pozrite si napríklad výšivky našich babičiek a prababičiek. Už len farby dokázali ladiť veľmi citlivo. Možno len dnešné dievčatá nedokážu občas odhadnúť, čo im skutočne pristane. Podliehajú takzvanej módnej panike“. Ona sama si nikdy nepripadala ako výnimočne oblečená žena, aj napriek tomu, že bola priamo pri zdroji informácií, čo bude pre danú sezónu v móde. „Uprednostňovala som skôr klasiku. Blúzka, sveter, sukňa, či chanelovský kostým s určitým aktuálnym prvkom. Z dizajnérskych kolekcií mám veľmi rada napríklad Ninu Richi.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Žurnalistika začala odevnou školou
Svoju novinársku kariéru Emília Šándorová začala v denníku Smena, neskôr prešla do týždenníka Novosti Bratislavy, až kým nezakotvila v redakcii časopisu Móda. „Mám odevnú školu, takže žurnalistika s módnou tématikou mi naozaj učarovala,“ vysvetľuje. Časopis vznikol v roku 1951 a jeho vtedajším poslaním bola „Výchova ku vkusu a estetickému cíteniu“, čoho sa vraj v redakcii poctivo držali. V móde začala ako kultúrna redaktorka, neskôr časopis viedla. Kultúre sa venovala šesť rokov, potom prešla do vedúcej funkcie. „Časopis som viedla devätnásť rokov a mám z toho obdobia nezabudnuteľné zážitky.“

Vytúžený Paríž a Prêt a Porter
„Veľmi veľa sme vtedy písali o kultúre bývania, stravovania, správaní sa v spoločnosti, či profily umelcov, dizajnérov.“ Doba nebola ľahká, a tak sa niekdajší redaktor len tak do zahraničia nedostal. „Chodievali sme však na prehliadky módy východného bloku, čo bolo niečo ako Prêt a Porter v Paríži.“ Inšpiráciu vraj v tej dobe získavali najmä zo zahraničných časopisov. „Zachytenie módnej línie nebolo v tom období jednoduché. Potrebovali sme vidieť aj tvorbu západných kultúr, preto časopisy ako ELLE, Burda, Brigita, Le echo de la Mode a rôzne iné sme pre redakciu objednávali,“ spomína. „Mali sme vlastnú dielňu, v ktorej sa šilo zhruba dvadsať modelov mesačne,“ spomína Emília Šándorová. Tie sa vraj používali na fotenie do aktuálneho čísla a módne prehliadky po Slovensku, ktoré organizovala redakcia. „Nemali sme, žiaľ, k dispozícii tie tkaniny, ktoré zahraniční dizajnéri používali, ale snažili sme sa to zvládnuť. Našťastie s nami spolupracovala módna redaktorka a návrhárka Vlasta Hegerová, ktorá bola veľmi šikovná,“ ďalej vysvetlila niekdajšia módna redaktorka. K pravému „módnemu žriedlu“, ako svet módy nazvala Emília Šándorová, sa redaktorky dostávali aj pomocou modelov dodávaných z pražského Ústavu bytovej a odevnej kultúry. Dnešným módnym časopisom vraj trochu závidí, že majú možnosť výberu rôznorodých módnych variácií. „Na Slovensku je dnes už niekoľko dobrých návrhárov, s ktorými môžu redaktorky módnych časopisov spolupracovať - či už je to napríklad Mikloško, alebo Lýdia Eckhardt a iní,“ uznáva.

SkryťVypnúť reklamu

Módna fotografia včerajška
Vzhľadom na obtiažnosť vycestovania do zahraničia nebolo jednoduché v období socializmu nafotiť módne editoriály, či len sezónne fotografie. „Viete, náš časopis bol síce mesačník, no vyrábal sa vždy štyri mesiace dopredu. Tak si predstavte, čo to bolo, spracovávať v septembri Vianoce bez všetkých tých výdobytkov techniky,“ spomína. Z jej rozprávania je citeľné, že práca redakčného dvorného fotografa Karola Kállaya bola na nezaplatenie. „Nikdy nezabudnem, ako sme pripravovali vianočné čísla. Bez snehu, ľadu a jedličiek sa vyrába veľmi ťažko. Našťastie sme v Tatrách na Podbanskom „mali“ chatu Karola Kállaya, ktorý spolu s manekýnkami a módnou redaktorkou vyčaril zimné módne fotografie nafotené v nádhernom prostredí s vianočnou náladou,“ spomína s úsmevom.

SkryťVypnúť reklamu

Kultúra jazyka
Kultúra jazyka súčasných médií je v poslednom období veľmi diskutovanou témou. Pripája sa aj šéfredaktorka niekdajšieho ojedinelého slovenského módneho časopisu. „Nerada by som hodnotila a kritizovala. Keď si však spomeniem na našu prácu, tak viem, že sme sa už vtedy snažili ženám prinášať všetky, aj nové názvy v odievaní. Niekedy sa nedalo nájsť adekvátne pomenovanie, tak sme to museli konzultovať s jazykovým ústavom. Slovenčina je dosť bohatý jazyk na to, aby sme mohli veci pomenovať správne. Dnes sa pozriem na stránky časopisov a vidím tam napísané: sukňa je doplnená kusom vrchnej časti odevu... Veď kus môže byť chleba, ale prečo oblečenie?“. Súčasné časopisy majú podľa nej menší deficit kultúry jazyka, to je vraj pri dnešných možnostiach naozaj škoda.

Ženská problematika vždy aktuálna
Problematika žien sa od čias minulých veľmi nezmenila. „Možno je rozdiel len v tom, že v tej dobe sme sa my novinári snažili byť veľmi citliví a nenapísať do príbehu všetko“. Ženské témy ale podľa skúsenej novinárky stále rotujú. „Pravidelne sa opakujú problémy s výchovou detí, problémy v manželstve, či šikanovanie žien a nedocenenie ich práce,“ opisuje. Faktom však ostáva, že tieto témy boli tabu. „Dnes sú podobné témy opisované často necitlivo“ zamýšľa sa Emília Šándorová.

Vianočné témy bez cirkvi i s ňou
Vianoce počas minulého režimu nemali na Slovensku cirkevný podtón. Oslavám sviatkov pokoja sa do vianočných periodík nehľadali témy ľahko. „Štedrovečerné zvyky a jedlá našťastie prechádzali,“ vysvetľuje. Zaujímavé však bolo, že vianočné zvyky zo zahraničia boli povolené a nie tabuizované. „Obyčajom slovenským, ale aj ostatným sa medze nekládli. Písali sme o tom najmä cez príbehy ľudí a tak to bolo neškodné aj pre vtedajšiu ideológiu. Cez spomienky starších ľudí sa dali priblížiť cirkevné zvyky,“ spomína. „Som rada, že moje kolegyne nemajú v hľadaní vianočných tém také problémy, aké sme mali my. Prajem im aj čitateľom, aby možnosť slobodného výberu tém v tejto problematike prinášala všetkým potešenie,“ uzatvára Emília Šándorová.

Autor: Alexandra Štullerová – Koreňová

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 068
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 003
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 987
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 557
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 474
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 975
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 426
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Futbal v Lubine minimálne pre túto sezónu končí.

Cez leto slávili „postup“. Na jeseň nezískali ani bod a na jar sa z VIII. ligy Juh odhlasujú.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Súbežná jazda retro autobusov a električky počas 110. výročie jej prevádzky na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice.

Na historickú železničnú trať medzi Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskou Teplou vyrazí v nedeľu na tradičnú príležitostnú jazdu veľkonočná električka.


TASR
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 600
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 507
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 451
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 361
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 442
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu