Liene v rajčinovej omáčke
Tieto ryby sa v gastronómii používajú len zriedkavo, pretože sa z nich dá len veľmi ťažko stiahnuť koža, majú však vynikajúce mäso. Šéfredaktor časopisu Ryby, rybky, rybičky Slavomír Pavle pred niekoľkými dňami na východnom Slovensku okoštoval lahôdku – liene v rajčinovej omáčke. Môžete si ju pripraviť aj vy.
Ako na to? Vyčistené liene posolíte, posypete ich korením štyroch farieb i čiernym, pridáte celú rascu. Do vnútornostných otvorov vložte kolieska cibule a plátky cesnaku, nechajte postáť. Na pekáč dajte bravčovú alebo kačaciu masť, orestujte na nej cibuľu do sklovita. Množstvo tejto hmoty závisí od toho, koľko rýb pripravujete. V nádobe by však cibuľovo-mastnej zmesi malo byť na výšku jedného centimetra. Na orestovanú cibuľu naukladajte liene, vnútornostným otvorom hore. Prikryte a desať minút na miernom ohni nechajte dusiť. Pridajte rajčinový pretlak, ak ho nemáte, môže byť aj kečup. Pokiaľ obľubujete pikantnejšie jedlo, môžete do lieňov nakrájať aj feferónky. Spolu s kečupom nechajte ryby dusiť asi dvadsať minút. Pochúťka je vtedy pripravená, keď omáčka okolo rýb zhnedne. Príprava je jednoduchá, ryby sú však chutné. K tomuto jedlu stačí podávať v šupke uvarené zemiaky. Ale len vtedy, ak máte čas a každé sústo si dokážete vychutnať. Liene v rajčinovej omáčke sú vhodné na priateľské posedenia s fajnšmekrami, ktorí si na rybách v akejkoľvek podobe dokážu pochutiť a neboja sa z mäsa vyberať kosti. Pripraviť toto vynikajúce jedlo netrvá dlhšie ako pol hodinu.
Borievky dokážu divy
Borievky majú výraznú chuť a v kombinácii s rybacím mäsom dokážu divy. Šéfkuchár s udicou Slavo Pavle, ponúka dvojaký spôsob, ako ich využiť v rybacej gastronómii.
Čerstvé (!) pstruhy nasoľte, posypte mletou rascou. Do každého dajte dovnútra dva plátky slaniny, cesnak, cibuľu a tri bobuľky borievok. Nechajte postáť, aby sa chute „zmiešali“, prenikli do rybacieho mäsa. Potom dajte upiecť, alebo ich zabaľte do alobalu a dajte zamraziť. Nikdy však tento recept, ani ďalšie, neaplikujte na mrazených rybách. Nedosiahnete správny efekt.
Druhou alternatívou je, že do pstruhov vložíte len plátky masla a borievky, samozrejme, že ryby budete mať vopred osolené, posypané rascou a do pekáča ich postavíte na chrbticu. Maslo, borievky a ostatné ingrediencie sa pri pečení pomaly zohrievajú a roztápajú, pričom dávajú rybe vynikajúcu arómu a chuť.
Kyslé ryby s kyslou smotanou
Filety z akýchkoľvek rýb poriadne nasoľte. Nechajte ich tri dni stáť. Potom ich opláchnite a zalejte octom. Ďalšie tri dni musia v tomto náleve odpočívať. Opláchnite ich, nakrájajte na kocky, pridajte nakrájanú cibuľu, provensálske korenie, ako i korenie štyroch farieb, zalejte rastlinným olejom. Máte ďalej dve možnosti. Buď ich budete hneď konzumovať, alebo ich vložíte do zaváraninových pohárov a necháte dozrievať. Pred konzumáciou ich však vždy zmiešajte s kyslou smotanou. Náš šéfkuchár garantuje, že stačí jedno sústo takto pripravených rýb, použiť môžete akékoľvek, a budete ich musieť konzumovať ďalej, nedokážete odolať. Takto pripravené ryby sú navonok surové, prešli však svojím procesom marinovania a prípravy, chutia vynikajúco. Nehovoriac už o tom, že neobsahujú žiadne tuky, cholesterol a ďalších nepriateľov zdravej výživy.
Fašírky z amura
Z hmotnosti filiet z amura (odstráňte veľké kosti) odpočítajte jednu desatinu a nahraďte ju bravčovým mäsom. Spolu pomeľte, neobávajte sa malých kostičiek v rybacom mäsku. Pridajte cesnak, cibuľu, vajíčka a ostatné ingrediencie, ktoré patria aj do klasickej fašírky. Vyformujte tvary, ktoré sa vám najviac pozdávajú, a vypražte ich v bravčovej alebo kačacej masti. Neobaľujte v strúhanke, ani v žiadnych iných „obaloch“. Namiesto amura môžete použiť mäso z kapra a iných sladkovodných či morskýchrýb.