NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Podľa schváleného uznesenia odmietajú akúkoľvek aktivitu, ktorá k ťažbe uránu smeruje a ohrozuje zámery mesta na rozvoj turizmu.
Primátor mesta Jozef Trstenský poslancom pripomenul, že na ťažbu uránu nie sme odkázaní, pretože táto lokalita má iné tradície, najmä v oblasti strojárskeho priemyslu. V okolí sa nachádzajú mnohé kultúrne a historické pamiatky. Podľa neho prioritou by mal byť rozvoj turizmu.
K poslancom prehovoril aj prednosta Obvodného úradu Ján Kišš, ktorý upozornil na riziká ťažby a jej záťaž na životné prostredie nielen v blízkom okolí, ale s dopadom na širšiu oblasť, ako i zdravotné riziká pre obyvateľov.
„Pri oboch spôsoboch ťažby, banskej aj chemicko-technologickej, sa vrtmi narušia prirodzené toky pozemných vôd, čo môže ohroziť liečivé pramene až v okolitých kúpeľných mestách.“ Podľa neho firma bude vyťažený urán spracovávať v mieste ťažby, drvenie rudy ako aj odvoz hlušiny zaťaží nadmieru životné prostredie. Negatívne dopady sa prejavia aj v ekonomickej oblasti, hodnote pozemkov a nehnuteľností.
Geologický prieskum v pohorí Považského Inovca pre potreby vtedajšieho Sovietskeho zväzu sa na území Kálnice a Selca robil pred viac ako 30-timi rokmi. Ako konštatoval Peter Nováčik z občianskeho združenia Brečtan, vtedy vykonali 339 prieskumných vrtov, vybudovali dve prieskumné štôlne v Kálnici a jednu v Selci o celkovej dĺžke cca tritisíc metrov. V roku 1984 bola ťažba a prieskum uránu zastavené z dôvodu nízkej ceny uránu na svetových trhoch.
Keď cena stúpla, začala sa pred dvomi rokmi o toto prieskumné územie zaujímať kanadská firma Ultra Uránium so sídlom vo Vancouveri. V roku 2005 získala právoplatné rozhodnutie od Ministerstva životného prostredia SR na prieskumné územie, ktoré tomto roku rozšírili o ďalších 13 kilometrov štvorcových južným smerom, až po obec Hôrka nad Váhom.
Prieskumy a následnú ťažbu odmietajú aj samosprávy okolitých obcí, ako to deklarujú na svojich stretnutiach. Poukazujú, že všetky dokumenty, plány sociálneho a hospodárskeho rozvoja mikroregiónu, územné plány obcí kraja preferujú rozvoj cestovného ruchu. „Vidiecka turistika a agroturistika, vytvoria nové pracovné miesta, a zabezpečia rozvoj regiónu“, tvrdí Peter Nováčik.
V rozprave vystúpil iba jeden poslanec Milan Pašmík, ktorý pripomenul, že by sa o situáciu mali zaujímať aj významné firmy, nielen samosprávy.
Nováčik pripomenul, že po celom Slovensku pokračuje petičná akcia proti ťažbe. „Chceli by sme získať 10-tisíc podpisov, aby o tejto záležitosti rokovala Národná rada.“