TRENČÍN. Podľa novej legislatívy už stanovisko ochranárov nemusia povoľovacie inštitúcie brať do úvahy. Ginko rastie v centre mesta na Sadovej ulici, na pozemku o rozlohe 4200 metrov štvorcových, ktorého predaj za 15 miliónov odsúhlasilo vlani mestské zastupiteľstvo. Firma tu plánuje postaviť polyfunkčné objekty a hotel a požiadala o výrub.
Obvodný úrad zrušil súhlas
Súhlasné rozhodnutie o výrube, ktoré vydalo Mesto Trenčín v januári, napadla členka združenia Pre Prírodu Zuzana Václavová a podala podnet na jeho preskúmanie. Odvolací orgán Obvodný úrad životného prostredia rozhodol po takmer desiatich mesiacoch. V rámci odvolacieho konania zrušil súhlas Mesta spoločnosti na výrub štyroch stromov a štyroch metrov štvorcových krovitého porastu a zároveň zamietol žiadosť týkajúcu sa výrubu ginka dvojlaločného.
Úrad nemal kompetencie
Obvodný úrad životného prostredia vo svojom odôvodnení uvádza, že rozhodnutie Mesta Trenčín bolo vydané v rozpore so zákonom. Ako uviedol po vydaní rozhodnutia v januári hovorca mesta Tibor Hlobeň, strom sa stane predmetom územného konania ako samostatná stavba. „Je v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny, aby Mesto postúpilo rozhodovanie o strome na stavebný orgán, ktorý na to nemá kompetenciu,“ konštatuje sa v rozhodnutí.
Mesto včas neinformovalo verejnosť
Uvedený zákon bol porušený aj tým, že pred vydaním súhlasu, neboli vyznačené dreviny určené na výrub. Mesto ani neuviedlo, ktoré skutočnosti boli podkladom pre rozhodnutie. Obvodný úrad pripomína, že podľa správneho poriadku je povinnosťou mesta na úradnej tabuli, na internete, zrozumiteľne a včas informovať verejnosť o začatí, uskutočnení a o skončení konania vo veciach, ktoré sú predmetom záujmu verejnosti. Mesto Trenčín uvedeným spôsobom nepostupovalo.
Spoločnosť požiadala o výrub znovu a mesto ho v auguste povolilo. No už v septembri ju, napriek súhlasu, stiahla.
Od decembra nový zákon
Rozhodnutie obvodného úradu Václavová hodnotí pozitívne, no zároveň upozorňuje na novelu zákona o ochrane prírody, ktorá platí od 1. decembra. Novela ruší nielen účastníctvo občianskych združení pri povoľovaní výrubov stromov a iných zásahov do prírody, ale aj pri povoľovaní množstva činností a stavieb, ktoré môžu byť pre životné prostredie a zdravie ľudí nebezpečné. Účastníctvo združení miestnych občanov bolo v zákone zakotvené od roku 1994.
Spoločnosť si môže podať žiadosť znovu
Podľa právnika občianskeho združenia Občan a demokracia Petra Wilflinga sa občianske združenia síce môžu k navrhovaným činnostiam vyjadriť, ale úrad sa ich návrhmi a námietkami fakticky nemusí zaoberať. V rozhodnutí vôbec nemusí uviesť, ako pripomienky zohľadnil, alebo prečo ich neakceptoval. Dá sa povedať, že ich môže „hodiť do koša“. „Takže, keď podá Arman Intech žiadost o výrub, budeme už len ako zúčastnená osoba, čiže nebudeme môcť podať odvolanie,“ dodala Václavová.