Radíme sa s lekármi
Rakovina prsníka, karcinóm prsníkovej žľazy
Karcinóm prsníkovej žľazy, alebo inak povedané zhubné ochorenie prsníka je v západných krajinách jedným z najčastejších nádorovým ochorení u žien. Príčina vzniku rakoviny prsníka nie je celkom objasnená.
Približne u päť percent žien je spoluzodpovednou genetická príčina, pretože pri tomto type ochorenia zohráva veľmi dôležitú úlohu predchádzajúca rodinná anamnéza. O odborné rady k problému sme požiadali lekára gynekologicko – pôrodnického oddelenia Miloša Paškalu.
Dôležité je včasné diagnostikovanie ochorenia
„Najdôležitejšiu úlohu v boji proti rakovine prsníka zohráva včasné rozpoznanie choroby,“ vysvetlil doktor Paškala. Mnoho ľudí si myslí, že preventívne prehliadky ich ochránia pred vypuknutím choroby. To však nie je pravda. Je ale dôležité, aby ženy vedeli, že pri pravidelnej kontrole je veľká pravdepodobnosť, že sa už vzniknutá choroba včas rozpozná a dá sa vyliečiť skôr, ako sa rozšíri a stane sa životu nebezpečná,“ zdôraznil lekár. Podľa medzinárodných výskumov majú ženy u ktorých bol zistený nádor menší ako jeden centimeter, v priemere deväťdesiatpercentnú šancu na vyliečenie.
Preventívna prehliadka
V rámci preventívnej prehliadky absolvuje pacient skríningové neinvazívne vyšetrenie, ktoré je zväčša nebolestivé a nezasahuje do integrity organizmu. V prípade problematiky rakoviny prsníka takýto druh vyšetrenia predstavuje mamografia, teda röntgenové vyšetrenie prsníka. Doplnkovou metódou je ultrazvukové vyšetrenie prsníka. V prípade nejasného alebo podozrivého nálezu nasleduje ako druhý krok invazívna diagnostika – odber vzoriek tkaniva na histologické vyšetrenie, ktoré stanoví definitívnu diagnózu. Najspoľahlivejšou, aj keď nie stopercentnou vyšetrovacou metódou je mamografia. „Základné mamografické vyšetrenie sa odporúča urobiť vo veku štyridsať rokov a neskôr je potrebné toto vyšetrenie opakovať v pravidelných intervaloch. Týmto spôsobom vyšetrenia sa dá zistiť rakovina prsníka vo včasnom štádiu,“ vysvetlil doktor Paškala. V rámci každoročného preventívneho vyšetrenia žien po dvadsiatom roku života je potrebné pravidelné palpačné vyšetrenie prsníkov lekárom. Pre každú ženu by však malo byť samozrejmosťou raz za mesiac samovyšetrenie prsníkov na prítomnosť uzlíkovitých a iných zmien. „Aj keď odborná verejnosť nie je jednotná v názore, či samovyšetrenie prsníkov, respektíve pravidelné vyšetrenia prsníkov gynekológom má účinok na zníženie úmrtnosti na rakovinu prsníka, keďže to v rozsiahlych štúdiách nebolo preukázané. Rozhodne by som však tieto vyšetrenia nezatracoval a neodrádzal od nich,“ zdôraznil lekár.
Klinické príznaky
„Medzi varovné signály možno zaradiť každú zmenu, alebo nález, ktorú žena pri predchádzajúcom samovyšetrení nespozorovala. Netreba však podliehať panike, pretože nie všetky zmeny sú nebezpečné. Vyšetrenie však netreba odkladať,“ pripomenul lekár.
Medzi nežiaduce zmeny na prsníkoch možno zaradiť uzlíky a zhrubnutie tkaniva, zväčšenie alebo zmenšenie jedného prsníka, výtok tekutiny z bradavky, postihnutie bradavky alebo dvorca podobné ekzému, vťahovanie bradavky alebo zmena farby kože na prsníku.
Len presná diagnóza umožní správnu liečbu
„Pri podozrení, že ide o rakovinu prsníka, sa začne potrebné vyšetrovanie, aby sa stanovila jednoznačná a presná diagnóza,“ vysvetlil doktor Paškala. „Po zhodnotení všetkých vyšetrení sa rozhodne, ktoré liečebné postupy budú pre pacientku najvýhodnejšie a dôležité je tiež podrobne prekonzultovať prognózu ochorenia.“ Každý jeden prípad je osobitý, pričom lekári rôznych odborov vždy spoločne rozhodujú o najvhodnejšej liečbe.
„Pacientka je vždy informovaná a poučená, čo sa s ňou deje a na svojom vyliečení môže aktívne spolupracovať.“ Liečba rakoviny prsníka zahŕňa liečbu chirurgickú, rádioterapiu, chemoterapiu a doplnkovou je liečba hormonálna. „V prípade úspešnej liečby je nevyhnutné následné dlhodobé sledovanie pacientky,“ zdôraznil doktor Miloš Paškala.
Varíme s lekármi - Mexická panvica
Suroviny: konzerva červenej fazule, sedmohradská slanina, údené mäso, cibuľa, baklažán, čilli omáčka, vegeta, mleté čierne korenie, soľ
Postup: Na panvici opražíme cibuľu s natenko nakrájanou sedmohradskou slaninou a údeným mäsom, ktoré sme predtým nakrájali na tenké rezance. Pridáme na kocky pokrájaný baklažán, soľ, korenie, vegetu a dusíme desať minút. Nakoniec pridáme červenú fazuľu a pokvapkáme čili omáčkou podľa chuti. Podávame s cestovinami a nastrúhaným syrom.