TRENČÍN. „Podľa mojich informácií, návrat pokračuje podľa harmonogramu. Väčšina jednotiek, ktoré sa mali presťahovať, sú už tu,“ povedal minister.
Rezortní predstavitelia boli proti
Kasárne SNP, nachádzajúce sa v centre mesta na rozlohe približne 8 hektárov, vyhlásila armáda za nepotrebné v januári 2006. Ozbrojené sily museli kasárne v Trenčíne opustiť na príkaz vtedajšieho ministra obrany Juraja Lišku. Proti sťahovaniu boli aj rezortní predstavitelia, velitelia síl dislokovaných v Trenčíne, aj náčelník generálneho štábu. Ľubomír Bulík v správe vypracovanej v júni 2005 upozorňuje Lišku, že vypratanie kasárni a odsun armády bude stáť takmer 300 miliónov. V správe konštatoval, že redislokácia podporných jednotiek Veliteľstva pozemných síl a Veliteľstva síl výcviku a podpory OS SR do Nového Mesta značne skomplikuje plnenie plánovaných úloh a obmedzí pružnosť velenia. Pripomenul, že na sťahovanie nie sú naplánované finančné prostriedky a neodporúčal opustiť kasárne.
Ukážkový prípad zneužitia politického postavenia
Podporu mal aj v názore vojakov vo výslužbe. Bývalý náčelník generálneho štábu Marián Mikluš vtedy označil vysťahovanie armády ako ťah nelogický, nesystémový, ktorý je naviac zbytočne nákladný. „Osud trenčianskych kasární SNP bol podľa neho ukážkovým prípadom zneužívania politického postavenia a personálnej právomoci ministra, oproti názoru a rozhodnutiam vojenských veliteľov,“ tvrdil Mikluš. Rozhodnutie exministra kritizoval aj ďalší bývalý náčelník generálneho štábu Jozef Tuchyňa.
Pred sťahovaním sa budovy zrekonštruovali
„Pred sťahovaním trenčianskych kasární do Nového Mesta nad Váhom sa kompletne zrekonštruovalo niekoľko budov a potom boli určené do nadbytočnosti. To je nepochopiteľné,“ uvádza hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela. Exminister Juraj Liška odmieta argumenty o výhodnosti presťahovania armády späť do Trenčína a nazýva to trucpodnikom Kašického.
O objekty kasárne malo záujem aj mesto
So situáciou nie je spokojný ani primátor Trenčína Branislav Celler, ktorý návrat armády do kasární vníma ako víťazstvo miestnej armádnej loby. Mesto dúfalo, že do areáli kasární presťahuje Základnú umeleckú školu a získa aj ďalšie budovy. Pri delení majetku kasární by však nasledovali zo zákona až po štátnych inštitúciách, ktoré tiež prejavili záujem. Zo 76-tich stavebných objektov bol záujem predovšetkým o tie, ktoré ministerstvo obrany v posledných rokoch zrekonštruovalo. Od roku 1999 stáli opravy takmer 80 miliónov.
Armáda neobsadí celé kasárne SNP
Rezort predpokladá, že ozbrojené sily nevyužijú celý areál trenčianskych kasárne. Časť by mohli obsadiť niektoré štátne inštitúcie, možno prokuratúra a polícia. Do kasární SNP sa napríklad vracia Prápor podpory velenia pozemných síl, Vojenská hudba, premiestni spojovacie veliteľstvo. Bude tu pôsobiť regrutačné stredisko, riaditeľstvo vojenskej polície, pracovisko správy budov, niektoré kontrolné útvary ministerstva obrany. Po odsťahovaní z Nového Mesta nad Váhom bude rezort riešiť využitie areálu kasární. Podľa ministra časť budú využívať ozbrojené sily, časť majetku novomestských kasární vyhlásia za nadbytočné.