ami. Novinky v elektroenergetike, silnoprúdovej elektrotechnike, osvetľovacej technike, elektronike, telekomunikačnej a rádiokomunikačnej technike, výpočtovej technike, meracej a regulačnej technike, elektrotechnických materiáloch, elektroinštalácii, energetike a vykurovaní, signalizačnej a zabezpečovacej technike prišli predstaviť do Trenčína nielen domáci vystavovatelia, ale aj 136 firiem zo zahraničia, najmä z Českej republiky, Nemecka, Poľska, Rakúska, Talianska, Belgicka, Srbska a Japonska.
Ocenili environmentálny počin
Vystavovatelia na veľtrhu súťažia o Elektrotechnický výrobok roka, najúspešnejší exponát, unikát a ocenenie Konštruktér roka, ktoré vyhlasuje Zväz elektrotechnického priemyslu SR. Do súťaží sa zapojilo 11 firiem so 14 výrobkami. Po prvýkrát sa udeľovalo ocenenie za environmentálny počin roka. Získalo ho konštukčné riešenie, ktoré umožňuje ochranu vtáctva na nadzemných vedeniach autora Miroslava Kopiara z Košíc. Na veľtrhu sa koná celoslovenské finále súťaže mladých elektronikov, ktoré pripravuje Slovenská spoločnosť elektronikov. Okrem prednášok, seminárov, panelových diskusií, pripravila Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave druhý ročník podujatia Dni mobilnej robotiky.
V ringu zápasili sumo roboty
„Máme tu chodiace roboty, ale sú to len hračky, vyzerajú múdro, ale nič nevedia, sú na diaľkové ovládanie. Priniesli sm ich na pobavenie,“ vysvetľuje Richard Balogh z fakulty. Upozorňuje na robotické sumo. „Sú to dva roboty, ktoré nikto neovláda. Majú vlastný mozog, dokážu snímačmi zaznamenať dianie okolo a vyhodnotiť údaje. Sú naprogramované tak, aby nevyšli z ringu, plochy pre zápas,“ dodáva Balogh. Ako ďalej vysvetľuje, celý ich mozog tvorí malý čip, je to vlastne celý počítač, má dva snímače – oči, ktoré snímajú obraz V stánku vysokej školy boli aj ďalšie robotické hračky. Vývoj kresliacej Robotnačky trval štyri roky, je určená na podporu výuky programovania na základných školách, kde sa deti učia v programovacom jazyku Logo.
Inteligentné domy
Hitom tohtoročnej výstavy boli systémy, ktoré umožňovali komunikáciu s domácou elektornikou. Systém spracováva informácie zvonka alebo z domu a dá sa na diaľku ovládať kúrenie, spotrebiče. „Komunikácia funguje cez sms, alebo kdekoľvek na svete sa môžete pripojiť na internet, prihlásiť sa cez IP adresu a sledovať čo sa doma deje. Všetko sa dá vidieť na monitore, kde je pôdorys domu, ktoré svetlá svietia, ktoré spotrebiče sú zapojené, dá sa ovládať kúrenie, ak nikto nie je doma, znížiť teplota,“ vysvetľuje Jozef Barta. „Ak sa chystáte domov skôr, tak pošlete smsku a zapnete kúrenie skôr, ako je nastavené.“ Podľa Bartu sa zatiaľ tieto systémy montujú len do novostavieb, pripravujú sa aj riešenia pre staršie stavby, do klasických inštalácií. Firmy na veľtrhu predstavovali aj iné systémy, ktoré napríklad na základe snímača namontovaného v chladničke dokážu upozorniť majiteľa, čo treba dokúpiť.
Vývoj, výskum a inovácia je úlohou domácich firiem
Záštitu nad veľtrhom prevzalo Ministerstvo hospodárstva. „Slovensko je považované za automobilovú veľmoc a môže sa po vstupe dvoch monopolných výrobcov Sony a Samsung stať v prepočte na obyvateľa aj svetovou veľmocou vo výrobe televíznych obrazoviek,“uviedol Ľubomír Jahnátek na otvorení 13. ročníka veľtrhu elektrotechniky Elosys. Skonštatoval, že elektrotechnický priemysel zamestnáva u nás takmer 80-tisíc ľudí. „Zázemie a vysoká tradícia a kvalifikovaná pracovná sila je lákadlom pre zahraničných investorov.“ Ako dodal, vláda očakáva ďalší rozvoj nielen výrobnej, ale aj vedecko výskumnej základne. Peter Kollárik zo Zväzu elektrotechnického priemyslu uviedol, že elektrotechnika je najdynamickejšie sa rozvíjajúce odvetvie, ktoré však stále nemá vhodnú štruktúruale. Stále je u nás veľké zastúpenie zahraničných firiem, ktoré síce znamenajú nárast hrubého domáceho produktu, ale nemôžeme od nich očakávať prínos v oblastio výskumu, vývoja a inovácie. To je úloha slovenských firiem. Bez spolupráce akademickej s výrobnou a podnikovou sférou a bez podpory štátnej sféry sa toho nedokážeme zhostiť.