Všetci túžia počuť klopot Radkiných topánok

Radka je sympatické a usmiate šestnásťročné dievča. Jej život i život jej rodičov je spojený s troma písmenami DMO. Vážna diagnóza. Detská mozgová obrna. Michaliszkovci zo Bzinciec pod Javorinou však nezatrpkli. Napriek mnohým nástrahám tejto zákernej cho

roby veria v lepšiu budúcnosť. Aj ich dcéra Radka im dáva silu bojovať s nepriazňou osudu a dúfať v zatiaľ nesplnený sen, že vozík sa raz stane zbytočným a Radka si obuje topánočky. Na vlastných nožičkách prejde trávou i pieskom a bude počuť klopot vlastných podpätkov…

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dvojičky Veronika a Radka
Rodičia malých dvojičiek zažívali krásne chvíle. V nemocnici bolo všetko v poriadku a k jednoročnému synovi Šimonovi pribudli dve zdravé dievčatká. Myšlienky smerovali už k nákupu spoločného oblečenia, mama sa tešila na ich dlhé vlásky a mašle v nich. Napriek tomu, že deti sa narodili predčasne v siedmom mesiaci tehotenstva, nič nenasvedčovalo príchodu veľmi smutných dní. „V pôrodnici sme strávili tri mesiace. Radka vážila 1,80 kilogramov a Veronika iba o niečo menej. Po príchode domov však Veronika veľmi plakávala a nechcela jesť tak, ako jej sestrička Radka. Priberala iba veľmi málo a začali čoraz častejšie návštevy lekárov. Onedlho celú rodinu zasiahla veľká tragédia. Svoju dcérku našli v postieľke mŕtvu. Veronike dotĺklo srdiečko veľmi skoro a svoju malú sestričku navždy opustila už po troch mesiacoch,“ so smútkom v očiach spomína na ťažké dni svojho života jej mama Janka. V záverečnej lekárskej správe figuroval aj v súčasnej dobe známy syndróm náhleho a neočakávaného úmrtia. Žiaľ, toto nedeľné ráno nebolo posledným veľmi smutným v ich rodine.

SkryťVypnúť reklamu

Opustená Radka
Onedlho na to išla Radka na pozorovanie do nemocnice. Strata jej sestričky zanechala na jej psychike stopy. Radka s Veronikou boli jednovaječné dvojčatá a podľa slov jej mamičky sa musela cítiť, ako keby prišla o polovicu svojho telíčka. „ Na miesto Veroniky sme k nej do postieľky dávali maca, aby mala Radka pocit, že vedľa nej stále niekto leží. Bolo to strašné obdobie. Trvalo mi vyše pol roka, kým som sa z toho aspoň trochu dostala. Veroniku som stále videla, preto sme sa presťahovali z Nového Mesta nad Váhom do Bziniec. Čakali ma ešte moje dve ďalšie malé deti a bolo treba žiť ďalej,“ spomína Jana Michaliszková.
Mladá mamička však začala pozorovať zdravotné problémy aj u malej Radky. Nesedela a nedvíhala hlavičku tak, ako jej vrstovníci.

SkryťVypnúť reklamu

Neúprosnú diagnózu sa rodičia dozvedeli až v Čechách
Radkine pohybové problémy neprestávali a rodičom lekári ponúkli preliečenie a vyšetrenie až v Kostelci nad Černými Lesy. Tu sa malo obrátiť všetko k lepšiemu a vyriešiť všetky problémy vtedy už jednoročného dievčatka. „V pražskom Motole nás primár odporučil na liečenie. V Kostelci sme stretli deti s ťažkým osudom a veľmi to na mňa vtedy zapôsobilo. Prvýkrát v živote som videla deti bez nožičiek, ručičiek, na vozíku i slepé. Preplakala som mnoho dní a po ubytovaní sa na postieľke pri Radkinom mene zjavilo DMO. Až sestrička mi vysvetlila, čo sa skrýva za skratkou. Detská mozgová obrna. Precestovali sme celú republiku, aby sme sa až v meste za Prahou dozvedeli túto ťažkú informáciu. Odvtedy si dávam otázku, prečo práve naša Radka?,“ dodáva mamička. Malá dcérka údajne v čase úmrtia jej sestričky Veroniky prekonala detskú mozgovú obrnu. Jej následky sprevádza súhrn príznakov, ktoré vznikajú poškodením nezrelého mozgového tkaniva. Po príchode domov sme začali v Novom Meste nad Váhom každodenne cvičiť a do Piešťan dochádzať ambulantne na „laserové lúče“.

SkryťVypnúť reklamu

Školáčka Radka
Čas nezastaví nikto a aj Radka dosiahla školský vek. Ani zdravotné problémy jej nezabránili v štúdiu. Navštevuje špeciálnu školu na Dúbravskej ceste v Bratislave, kam chodia deti, ktoré sú postihnuté telesne spoločne s mentálne postihnutými deťmi. Rodičia ju každý piatok privezú z Bratislavy domov a v nedeľu vezú na školský internát. Samozrejme, ak sa Radke zapáči víkendový program, ktorý organizuje škola, rada ostane v kolektíve svojich spolužiakov aj v sobotu i v nedeľu. „Radka je zodpovedná a trpezlivá žiačka. Hneď v piatok po príchode domov si robí úlohy. V učive je, pochopiteľne, pozadu. Motorika rúk je na nízkej úrovni, dokáže však niečo nakresliť. Napíše napríklad mama, oco či Šimon. Jednoduché slová, zvládla by aj jednoduchú vetu. Podstatné je, že chce a má snahu,“ svorne sa zhodujú rodičia. Bratislavskú školu si pochvaľujú: „V triede sú štyria až piati a každému žiakovi sa vyučujúca individuálne venuje na základe jeho schopností. Radka má jednu spolužiačku nevidiacu a ďalšiu mentálne postihnutú,“ dodávajú. Zaujímavosťou je aj forma „rodinnej“ školy, ktorá deti pripravuje na praktický život. Vštepujú sa im hygienické návyky, samostanosť. Radka chodila jeden rok aj do známej školy na Mokrohájskej ulici v Bratislave. Lepšie sa však cíti v súčasnom pôsobisku. Teší sa na spolužiakov, majú výborne vyplnený voľný čas. Medzi deti chodia herci i speváci. Navštevuje túto školu už od ôsmich rokov a manželia sú veľmi spokojní.

Operácie, kúpele, liečenia, rehabilitácie…
Napriek mnohým náročným operáciám a prežitej bolesti sa dodnes Radka nedokáže sama postaviť a ani posadiť. Potrebuje stále celodennú, dvadsaťštyrihodinovú starostlivosť. Jej starostliví rodičia sa snažia robiť všetko, čo je v ich silách, aby nič nezanedbali. Ortopéd z Brna jej operoval kĺby. Podľa manželov Michaliszkovcov mala Radka chrupku abnormálne zarastenú v kĺbe a nasledovalo jeho vybrúsenie a otáčanie stehennej kosti. „Potom sme čakali vyše mesiaca, kým sa vytvorí nová chrupka pri kĺbe. Radka mala vtedy osem rokov, bola celá v sadre. Už vo veku jeden a pol roka podstúpila operáciu oči, ktoré jej škúlili. Jeden zo sprievodných znakov tejto choroby jej odstránili vo vojenskej nemocnici v Ružomberku. V súčasnosti sa pre Radku a jej celú rodinu objavuje nová veľká šanca…

Liečenie v Piešťanoch je nádejou do budúcnosti
Mladí manželia by svojej dcére Radke určite obetovali aj život. Sledujú akékoľvek informácie, ktoré by pomohli poraziť jej ťažké ochorenie a ich dcéru by postavili na nohy. Vďaka televíznej relácii sa dozvedeli o rehabilitačnom a liečebnom zariadení v neďalekých Piešťanoch, ktoré tu pracuje už tri roky. „Pacientov liečia aj pomocou korzetu, v ktorom sú deti oblečené a ten robí pohyby namiesto nich. Radku treba naučiť chodiť a my veríme, že sa to podarí. Určitú nádej nám dal aj lekár. Radka by možno pomocou barličiek alebo oporného vozíka mohla niekedy chodiť. Veľmi však bude závisieť aj od psychiky našej dcéry. Musí sama chcieť a musí sa tomu naplno venovať. Na Radkinom tele je viacero postihnutí a odporúča sa jej štvortýždňové liečenie v tomto centre. To by bolo vhodné však každé tri-štyri mesiace opakovať. Boli by sme radi, keby sa tam Radka čo najskôr dostala,“ s nádejou rozprávajú manželia.

Pre zdravie treba získať množstvo financií
Rodičia Radky robia, čo môžu. Zabezpečiť pre ich dcéru pri jej vážnom zdravotnom postihnutí kvalitný spôsob života je v dnešnej dobe finančne veľmi náročné. Radkin otec vyčísľuje nemalé položky, ktoré však vôbec neľutuje. „Špeciálna stolička stojí 15-tisíc korún, dobrý oporný vozík 50-tisíc korún a jej vozík nás vyšiel vyše stotisíc korún. Finančne najnáročnejšia položka manželov ešte len čaká. Oslovujú sponzorov, organizujú benefičný koncert. Chcú pomôcť svojej milovanej dcérke a čo najskôr začať s jej liečením v piešťanskom Centre Adeli. Jeden liečebný pobyt tu stojí vyše stotisíc. Pobyt však treba opakovať. Do centra chodia pacienti z Rakúska, Talianska, Švajčiarska. Tým však výraznou mierou pomáha ich sociálna poisťovňa.“ Ďalším výdavkom sú pravidelné mesačné poplatky za školu v Bratislave. Štyritisíc…

Chýba združenie rodičov detí s rovnakým postihnutím
Radka sa spolu so svojimi rodičmi statočne prebíja životom. Podobnú diagnózu prežívajú i ďalšie deti. Ich rodičia majú podobné problémy, starosti. Jej mama túži po vzniku klubu v Novom Meste nad Váhom alebo v širšom regióne, kde by sa rodiny so spoločným osudom mohli stretávať. Rada by som založila združenie rodičov, ktoré majú takto postihnuté deti. Jedna rodina ma také skúsenosti, iná by mohla prospieť ďalšími informáciami pri liečbe tejto choroby. „Určite by sme si navzájom pomohli aj psychicky. Poznáme sa s niektorými rodičmi detí v Bratislave, ale chceme sa stretávať aj s našimi rodákmi a navzájom si pomáhať,“ vyjadruje nádej sympatická mama.

Pomôcť môžete aj vy…
Neľahký osud. Zdravý človek si častokrát ani neuvedomí, aký dar dostal. Pokiaľ nepríde nevítaný hosť. Choroba. Niektoré trvajú iba pár dní, s inými zápasíte roky. Niekedy úspešne, dakedy vás zlomí silnejší nepriateľ. Radke však môžete pomôcť aj vy. Finančné nároky pri liečbe jej choroby sú naozaj nemalé. Napriek veľkej snahe rodičov riešiť svoju finančnú situáciu z vlastných prostriedkov treba Radke i jej rodičom pomôcť. Možno, že aj váš finančný príspevok pomôže usmiatu dievčinu postaviť na vlastné nohy… Vďaka. Číslo účtu: 0041551204/0900.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 808
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 010
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 960
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 634
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 605
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 761
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 520
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 384
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 256
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 373
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 348
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 128
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 424
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Súbežná jazda retro autobusov a električky počas 110. výročie jej prevádzky na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice.

Na historickú železničnú trať medzi Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskou Teplou vyrazí v nedeľu na tradičnú príležitostnú jazdu veľkonočná električka.


TASR
Kraj vozovky rozrýva divá zver. Blato často končí na vozovke a ohrozuje cyklistov.

Blato na ceste má na svedomí divá zver.


  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 761
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 520
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 384
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 256
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 373
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 348
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 128
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 424
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu