Varíme s lekármi
Cestoviny so zeleninou
Suroviny: rajčiny, paprika, kapusta, uhorky, cestoviny, ocot, voda, cukor, bylinkové koreniny
Postup: Rajčiny, papriku a uhorky nakrájame na malé kocky, kapustu postrúhame. Do vody pridáme ocot, sladidlo, alebo cukor a dochutíme bylinkovými koreninami. Nálev zmiešame so zeleninou a s uvarenými cestovinami.
Dobrú chuť!
Radíme sa s lekármi
Mozgová mŕtvica
Odstrašujúca diagnóza s názvom mozgová mŕtvica zasiahne podľa štatistík každú minútu dvadsaťdeväť ľudí. Desať z nich vo väčšine prípadov neprežije a ďalšia tretina zostane trvalo invalidná. Vo veku štyridsaťpäť až šesťdesiatštyri rokov je pravdepodobnosť mozgovej príhody o tretinu vyššia u mužov ako u žien. Najhorší na tejto skutočnosti je fakt, že vo väčšine prípadov stačilo pri prvých príznakov navštíviť včas lekára. O odborné rady k tomuto zdravotnému problému sme požiadali tri neurologičky z trenčianskej nemocnice, Máriu Kiačikovú, Danielu Podperovú a Alenu Kohútovú.
Zákernosť mŕtvice spočíva v tom, že človek si pri prvých príznakoch neuvedomuje, čo mu hrozí. „Medzi takéto príznaky patrí spravidla slabosť, tŕpnutie končatín jednej strany tela, poruchy reči a častokrát aj poruchy vedomia,“ vysvetlila doktorka Mária Kiačiková.
„Žiaľ, nie každý človek dokáže okamžite rozpoznať túto chorobu a hneď vyhľadať lekársku pomoc,“ uviedla doktorka Podperová.
Mária Kiačiková uviedla štyri dôležité symptómy, ako spoznať túto nebezpečnú chorobu:
1. „Poproste človeka, aby sa usmial a on to nedokáže,
2. poproste ho, aby povedal jednoduchú vetu, napr.: Dnes je veľmi pekné počasie – ani toto nedokáže povedať,
3. ak postihnutú osobu požiadate, aby zdvihla dohora obe ruky – nepodarí sa jej to celkom,
4. poproste ju (ho), aby vyplazila jazyk. Ak je jazyk stočený, alebo ním môže hýbať len zo strany na stranu, je to tiež jedno znamenie mozgovej mŕtvice.“
„Stačí, ak má osoba niektoré z týchto štyroch symptómov, je nevyhnutné volať pohotovosť a oznámiť svoje pozorovanie,“ uviedla Alena Kohútová. „V niektorých prípadoch počas prvých troch hodín sa dokáže odstrániť najnovšie používanou trombolytickou liečbou príčina príznakov mozgovej príhody,“ vysvetlila doktorka Kohútová. Všetky ostatné možnosti liečby sú len podporné, umožňujúce ochranu mozgových buniek pred poškodením,“ doplnila Kiačková. „Ďalšia liečba a pozorovanie záleží od stavu pacienta,“ doplnila Kohútová. „Dôležité ale je, aby pacient prišiel skutočne včas, hneď po prejavení prvých príznakov. Určite je lepšie, keď im lekár vylúči príznaky mŕtvice, ako keď má byť už neskoro,“ zdôraznila doktorka Kohútová.
Čo sa pri mozgovej cievnej príhode vlastne deje?
Krvná zrazenina obmedzí alebo zablokuje zásobovanie mozgu krvou. Tiež môže nastať situácia, že praskne cieva, ktorá zásobuje mozog a krv sa vyleje do mozgu alebo aj jeho okolia. Dôsledkom tohto stavu je, že bunky v mozgu rýchlo odumierajú a časť tela, ktoré riadia, prestane dobre fungovať.„Ako prevencia proti mozgovej príhode je najdôležitejší pravidelný denný režim, ktorý zahŕňa aj oddych, zdravé stravovanie, vyvarovanie sa príliš slaných jedál. Je dôležité, aby ľudia dbali aj na optimálnu hmotnosť, pravidelný spánok a psychickú pohodu doma aj v súkromí,“ vysvetlili neurologičky. Hrozbu mŕtvice môžete znížiť aj tým, že prestanete fajčiť. Fajčenie je totiž významným rizikovým faktorom mozgovej mŕtvice.