Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Brankárka Adriana Grandtnerová je nepochybne skvelou ikonou súčasnej trenčianskej hádzanej

Trenčianska hádzaná má nepochybne svoju veľmi bohatú a pestrú tradíciu, ale to isté možno povedať aj súčastnosti. Veď ženy Štartu Trenčín už druhú majstrovskú sezónu pôsobia v nadnárodnej česko-slovenskej lige (WHIL), kde nehrajú poslednú husle, ale pôsob

(Zdroj: (kď))

ia viacmenej v pokojných stredných vodách tabuľky. Tento šport - po hokeji a futbale patrí medzi najobľúbenejšie športy v tejto krajskej metropole na Považí a má aj svoje solídne divácke zázemie. Za roky-rokúce sa v trenčianskom drese vystriedalo enormne množstvo kvalitných hráčok, ktoré šírili a naďalej aj šíria dobre meno hádzanej, či už v bývalom Československu, alebo v samostatnom Slovensku.

Takou stálicou na trenčianskom hádzanárskom nebi je rozhodne brankárka s číslom jeden na drese - Adriana GRANDTNEROVÁ (173 cm - 70 kg), ktorá je už niekoľko sezón výraznou oporou družstva žien. Práve s touto rodáčkou z Trenčína (narodená 29.6.1983) sme si sadli na kus reči a porozprávali sa s ňou o jej hádzanárskych začiatkoch, súčasnosti a budúcnosti. Len tak mimochodom - je dcérou skvelej bývalej hádzanárskej brankárky, už jej nežijúci otec (keď zomrel mala okolo osem rokov) bol takisto perfektný hokejista a tréner. Čiže dá sa povedať, že to bola taká správna športová rodinka...

Skryť Vypnúť reklamu

JABLKO NEPADLO ĎALEKO OD STROMU
Prvé hádzanárske krôčky absolvovala Aďa v doprovode svojej maminy Boženy na trenčianskej palubovke. Ako inak - čoskoro jej toto športové odvetvie doslova „prirástlo“ k srdcu, keď sa taktiež podľa vzoru matky postavila - medzi žrďe. Práve mama bola pre Aďu hnacím motorom - veľkým vzorom, samozrejme chcela ju nasledovať po všetkých stránkach.
Táto trenčianska odchovankyňa začínala s hádzanou ešte v predškolskom roku - na svoj prvý zápas si už ani nepamätá, ale dobre vie, že začínala s vekovo staršími hráčkami, hoci patrila ešte do prípravky.

PRVÁ A NAJLEPŠIA TRÉNERKA - MAMINA
Jej mama nielenže bola aktívnou hráčkou, ale ešte aj jej prvou trénerkou ktorá ju kaučovala až do kategórie staršieho dorastu. Práve jej nesmierne vďačí za všetko, čo doteraz ovláda z nevyspytateľnej hádzanárskej abecedy.
Veľa jej dal do vienka tréner Ratner, ktorý pôsobil vtedy v Nitre, v súčastnosti vedie ukrajinskú reprezentáciu. Z hráčok rada spomína na svoje vzory - Lenku Černú a Žanetu Ivankovú.

Skryť Vypnúť reklamu

PRERADENÁ DO VYŠŠÍCH VEKOVÝCH KATEGÓRII
Nakoľko sa jej v hádzanej odmalička dobre darilo, išlo jej to totižto podstatne lepšie ako jej mladším rovesníčkam, tak bola vždy o kategóriu až dve preradená vyššie. Napríklad, keď bola vekovo ešte žiačkou, tak už chytala za dorastenky Štartu, z tejto kategórie ju potom preradili do tímu žien TJ, kde odchytala svoj prvý zápas v 1. lige ako päťnástročná, bolo to v Senici, kde sa vtedy hrala kvalitná hádzaná. Odvtedy uplynulo už niekoľko rôčkov, nepochybne pre trenčiansku hádzanú spravila veľmi veľa - v tomto jasnom predsavzatí chce naďalej pokračovať plným priehrštím.

Z 1. LIGY DO EXTRALIGOVEJ NITRY
V ženskom družstve Štartu odohrala sedem majstrovských sezón v najvyššej slovenskej súťaži, odtiaľ už druhý ročník pôsobí v nadnárodnej česko-slovenskej súťaži (VHIL). Trenčiansky dres vyzliekla iba raz v doterajšej svojej kariére, keď ako osemnásťročná prestúpila z 1. ligy do extraligovej Nitry, kde hrala necelý rok, získala tam cenné a nezaplatiteľné skúsenosti pri brankárkej jednotke - Ivankovej. Keď družstvo hádzanárok spod Zobora bolo v hráčskom rozpade, tak sa rozhodla vrátiť späť domov - do Trenčína a to sa neskôr ukázalo ako správne...

Skryť Vypnúť reklamu

CHYTALA V DRUŽSTVE KADETIEK SLOVENSKA
Na základe dobrých výkonov pôsobila v rokoch 1997 - 2001 v reprezentačnom družstve kadetiek Slovenska, pod trénerskou taktovkou Zverákovcov. Prebojovala sa aj na Majstrovstvá Európy hádzanárok - kadetiek v Nemecku, kde obsadilo Slovensko 11. miesto z päťnástich účastníkov. Práve tam získala svoje ďalšie cenné medzinárodne skúsenosti vo svojom brankárskom remesle. Ešte v predkadetskom veku reprezentovala aj krajský výber - Západoslovenského kraja. Mala hrať aj za juniorky SR, ale keď sa čakala na nomináciu, tak prišlo k zrušenie tejto vekovej kategórie.

NAJKRAJŠÍM ZÁŽITKOM - VÍŤAZSTVA NAD OLOMOUCOM
Človeku sa ani veriť nechce, ale sympatrická Aďriana sa hádzanej venuje už pozoruhodných osemnásť rokov. Je logické, že za toto obdobie je aj na čo spomínať, čo hodnotiť. Je to také viacmenej poobzretie sa späť.
Doteraz - vo svojej bohatej kariére si veľmi rada spomína na ešte pomerne čerstvé najkrajšie zážitky z palubovky - keď ešte v minulom roku hostil Štart vo WHIL-ke Olomouc, nad ktorým vyhral 31:26 a získal historický prvé body v tejto nadnárodnej súťaži. Rovnako tak tomu bolo aj prednedávnom (15.9.) keď opäť Trenčianky po nadšenom a ucelenom výkone opäť zdolali bojovný Olomouc - tentoraz výsledkom 24:19. V živej pamäti jej utkvel aj minuloročný duel v Partizánskom, kde Trenčianky zvíťazili a udržali najvyššiu česko-slovenskú súťaž (WHIL) v meste pod Matúšovým hradom.

V ŠURANOCH GÓL Z POSLEDNEJ „DEVINY“
Veľmi dobre si aj s odstupom času pamätá na nešťastný prvoligový zápas u kvalitného súpera - v Šuranoch, kde inkasovala gól z poslednej „deviny“ hoci Trenčianky mali remízu na dosah ruky.

VIE PRIJAŤ AJ PREHRY
Práve vďaka hádzanej sa naučila prijímať aj prehry, vie aj zabojovať pri zdolávaní jednotlivých životných prekážok. Hádzaná jej nepochybne dala do života veľmi veľa, pre tento šport sa však aj dosť obetovala, keď kamarátky sa najmä počas prázdnin venovali rôzným osobným záľubám a ona musela ísť chtiac-nechtiac na tréning. Nebolo to však vôbec nejak tragické, o nič dôležitejšie v živote vlastne neprišla, ba práve šport jej dával určitú istotu a uspokojenie.

RITUÁL - ROVNAKÉ OBLEČENIE
Jej pravidelným predzápasovým rituálom je, že sa stále rovnako oblieka, keď najskôr si zaviaže ľavú a až potom pravú tenisku. Tesne pred zápasom si pravidelne „omaká“ všetky bránkove žrďe, aby stáli pri nej. Prináša jej to viacmenej šťastie, keby tomu neverila, tak to nerobí...

POCHUTÍ SI NA BRAVČOVOM
Z množstva jedál si najviac pochutí na bravčovom, ktoré je pripravené na akýkoľvek spôsob, z nealkoholických nápojov je to kofola. Medzi jej obľúbenú hudbu patrí Country.

ROZCHOD S PRIATEĽOM PO 7 ROKOCH!
Všetko nasvedčovalo tomu, že na obzore je brankársky párik, keď Aďa ako hádzanárska brankárka chodila s hokejovým brankárom - pozoruhodných sedem rokov! Stalo sa však to, čo málokto predpokladal - prednedávnom totižto prišlo, dá sa povedať k mečakanému rozchodu. Sedem rokov „chodenia“ sa nepochybne veľmi ťažko hádže za hlavu, ale raz darmo, život ide ďalej, čo bolí prebolí...

NESPLNENÝ SEN - REPREZENTOVAŤ SLOVENSKO
Doteraz nesplneným snom A. Grandtnerovej je aspoň raz si obliecť reprezentačný dres Slovenska v ženskej kategórii. Takým nešportovým snom je nájsť si spriaznenú dušu, s ktorou si bude rozumieť a žiť - ako každý normálny človek. Pracuje ako živnostníčka, venuje sa hádzanej.

POTEŠILA BY ÚČASŤ ŠTARTU V PLAY-OFF
V nadnárodnej česko-slovenskej súťaži (WHI), by ju v tomto práve prebiehajúcom ročníku veľmi potešilo, keby družstvo trenčianskeho Štartu získalo aspoň 3. miesto a postúpilo do play-off. Sama však otvorene priznáva, že momentálne ešte na to nemajú. Prínosom pre družstvo by bola možno spojka, respektíve šikovné krídlo. Mnohé naše hráčky nie sú síce zlé, ale sú veľmi mladé, neskúsené, niekedy „vyrobia“ mnohé chyby.
V klube je potrebné vychovávať mladé perspektívne brankárky, treba s nimi pracovať rozhodne koncepčne, aby Aďa mala najmenej jednu následovníčku.
Zatiaľ nemá trénerskú kvalifikáciu, vychádza iba zo svojej dlhoročnej praxe.

ZRANENIA JU NEOBCHÁDZAJÚ
Možno povedať, že počas bohatej kariéry ju zranenia vôbec neobchádzali, ba skôr naopak, keď v každej sezóne sa jej čosi nepríjemne stane. Napríklad minulý rok - kvôli natrhnutej šľache v členku laborovala šesť týždňov. Tento rok ju pre zmenu zasa „neposlúchajú“ lakte. Každý rok niečo prihodí.

VÝSTRIŽKY Z NOVÍN, BULETINY, FOTOGRAFIE
Za posledné dva roky jej mama zodpovedne archívuje výstrižky z novín, kde je zmienka o jej úspechoch či neúspechoch, odkladá zápasové buletiny, a fotografie. Na škodu veci však nemá presnú evidenciu doposiaľ odohraných stretnutí, ktorých za roky-rokúce bolo rozhodne neúrekom.

OPOTREBOVANÁ AJ NEDOCENENÁ
Pravdupovediac, niekedy sa v Trenčíne už cíti aj taká opotrebovaná, ale na druhej strane aj málo docenená. Rozhodne však ako jedna z mála rodených Trenčaniek, chce naďalej reprezentovať túto krajskú metropolu na strednom Považí. Aj keď neraz už dostala celkom atraktívne ponuky na zmenu dresu, predsa len je stále verná - ako jedna z mála klubovým farbám Štartu.

AKO JU CHARAKTERIZUJE TRÉNER P. SABADKA?
Aďu Grandtnerovú odchovankyňu hádzanej v Trenčíne, trénujem už štvrtý rok, po športovej stránke je to zodpovedné dievča. Má svoje plusy, jej prednosťou je chytanie nízkych a stredných lôpt. Čo sa týka herných činnosti, zakladania protiútokov, loptovej techniky - to je v jej prípade všetko na veľmi vysokej úrovni. Myslím si, že v trenčianskej bráne je už takou ikonou. Je to zodpovedne dievča, škoda, že ju pomerne často prenasledujú zranenia...

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať
 3. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 4. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 5. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 6. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 7. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 8. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 9. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 1. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 7. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 10. Projekt „Zdravé oči už v škôlke“ pomáha zachrániť zrak deťom
 1. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 409
 2. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 8 646
 3. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 5 851
 4. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 5 597
 5. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 4 472
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 235
 7. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 692
 8. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 557
 9. Chceš sa podieľať na tvorbe novín? Pridaj sa k nám 3 501
 10. Z takmer päťsto pláží v Mexiku vyberáme tie najkrajšie 3 255

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Ako sa (ne)bojuje za sociálnu spravodlivosť.
 2. Irena Šimuneková: Sedliská - Podčičava
 3. Eva Gallova: Nevšimli sme si, že bol Deň starých rodičov
 4. Eduard Gemza: Človek je bytosť bio-psycho-sociálna a aj tvor spoločenský
 5. Irena Šimuneková: Po hradoch - 47. Čičva
 6. Michaela Hustá: Herliansky gejzír - (ne)zabudnutá pamiatka?
 7. Tomáš Vodvářka: Svobodně žít, ale taky svobodně zemřít (polemika)
 8. Anna Milanová: Čistota môjho súkromia...
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 17 191
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 8 547
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 917
 4. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 6 182
 5. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 141
 6. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 628
 7. Monika Nagyova: Luník IX. Myslela som si, že som naň pripravená, ale nebola som. 3 463
 8. Peter Gregor: Nevadí? 3 415
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Počet obyvateľov Trenčína, ktorí sa rozhodli pre vakcináciu proti ochoreniu COVID-19, sa blíži k 30-tisícovej hranici.


SITA 8 h

Policajti trenčianskeho obvodného oddelenia sa zaoberajú prípadom falšovania dokladov o zaočkovaní.


SITA 10 h
Zamestnanci nesúhlasia so zrušením Krajského súdu v Trenčíne aj z toho dôvodu, že je na ňom zachovaná špecializácia.

Pred Krajským súdom v Trenčíne sa v stredu stretla stovka nespokojných zamestnancov krajského, ale aj okresných súdov.


14 h

Slovensko dlhodobo bojuje s nedostatkom sezónnych brigádniko


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nemocnica začala očkovať medzi prvými.


MOJ a 1 ďalší 14. okt

V okresoch Trnava, Hlohovec a Piešťany zaevidovali až 80 percentný nárast počtu prípadov.


16 h

Náhoda zariadila, že práve v čase výročia našli diela umelca, ktoré boli roky nepoznané.


14. okt

Pozrite si fotografie, ktoré sú už minulosťou.


14. okt

Blogy SME

 1. Anton Kovalčík: Ako sa (ne)bojuje za sociálnu spravodlivosť.
 2. Irena Šimuneková: Sedliská - Podčičava
 3. Eva Gallova: Nevšimli sme si, že bol Deň starých rodičov
 4. Eduard Gemza: Človek je bytosť bio-psycho-sociálna a aj tvor spoločenský
 5. Irena Šimuneková: Po hradoch - 47. Čičva
 6. Michaela Hustá: Herliansky gejzír - (ne)zabudnutá pamiatka?
 7. Tomáš Vodvářka: Svobodně žít, ale taky svobodně zemřít (polemika)
 8. Anna Milanová: Čistota môjho súkromia...
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 17 191
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 8 547
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 917
 4. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 6 182
 5. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 6 141
 6. Peter Chudý: Pribudnú ďalšie „biele kone“ v policajnej uniforme, prečo vyšetrovateľka Santusová neabsolvovala detektor lži, aké sú dôvody jej konca na inšpekcii? 3 628
 7. Monika Nagyova: Luník IX. Myslela som si, že som naň pripravená, ale nebola som. 3 463
 8. Peter Gregor: Nevadí? 3 415
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 2. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 5. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 6. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 7. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu