Varíme s lekármi
Pizza koláčiky
Suroviny: 1 kg hladkej múky, kocka kvasníc, 5 – 6 dcl mlieka, 5 lyžíc oleja, 2 kávové lyžičky soli, 1 lyžica kryštálového cukru
Postup: Suroviny zamiesime, rozdelíme na 4 – 5 bochníkov. Rozvaľkáme, potrieme olivovým olejom, kečupom, posypeme oreganom, bazalkou, uložíme šunku, postrúhaný syr, olivy, alebo pikantnú mäsovú plnku. Natenko zatočíme, potrieme žĺtkom, posypeme sezamom. Nakrájame na trojuholníky a upečieme na vymastenom plechu.
Dobrú chuť!
Radíme sa s lekármi
Súčasný medicínsky a technologický pokrok umožňuje zachrániť čoraz viac detí so zvyšujúcim sa stupňom nezrelosti. Medzi prematúrne deti sa zaraďujú deti s pôrodnou hmotnosťou nižšou ako 2500 g a gestačným vekom tridsaťsedem týždňov a menej. V neonatálnom období sú tieto deti vystavené riziku vzniku retinopatie predčasne narodených detí. O odborné rady k problému sme požiadali oftalmologičku Zuzanu Cagalovú.
„Okrem nízkej pôrodnej hmotnosti a nezrelosti sú rizikové faktory: prolongovaná oxygenoterapia, perinatálne postihnutie pľúc, RDS, apnoe, infekcie, operácie v celkovej anestéze pred štyridsiatym štvrtým gestačným týždňom, krvácanie do centrálneho nervového systému, chudokrvnosť s opakovanými transfúziami. Podstata ochorenia spočíva v narušení tvorby ciev sietnice vedúcej k vzniku abnormálnych ciev, fibroproliferácii až k totálnemu odlúpeniu sietnice uviedla doktorka Cagalová. Priebeh ochorenia môže byť progresívny a bez liečby prebieha v piatich štádiách. „V prvých dvoch môže spontánne ustúpiť, v treťom štádiu klesá schopnosť spontánneho ústupu na päťdesiat percent a je potrebná chirurgická liečba. Spočíva v diodlaserkoagulácii alebo kryokoagulácii bezcievnej sietnice.
Skríning predčasne narodených detí zohľadňuje duálne kritériá, a to gestačný vek a pôrodnú hmotnosť. Úlohou je včas zachytiť takzvané prahové štádium poškodenia sietnice indikované na chirurgickú intervenciu. „Zvládnutím retinopatie sa starostlivosť nekončí, deti musia byť sledované až do obdobia dospievania ,“ zdôraznila doktorka Cagalová.
„V neskoršom období je u prematúrnych detí a hlavne u detí ošetrených pre aktívnu retinopatiu vyššie riziko vzniku oftalmologických komplikácií. Sú to najmä refrakčné chyby, škúlenie, tupozrakosť, atrofia zrakového nervu, kortikálne zrakové poškodenie, glaukóm, odlúpenie sietnice,“ uviedla doktorka Cagalová. Incidencia ďalekozrakosti je porovnateľná s deťmi narodenými v termíne, častejší je výskyt krátkozrakosti u detí prematúrnych, hlavne ošetrených DLK pre aktívnu formu poškodenia sietnice: „Nezriedka táto krátkozrakosť je progresívna a dosahuje vysoké hodnoty. Astigmatizmus je tiež častejší a deti sú vystavené väčšiemu riziku vzniku tupozrakosti,“ zdôraznila oftalmologička. Škúlenie sa u prematúrnych detí vyskytuje v 14 až 29 percentách.
Rozvoj nastáva hlavne na konci prvého roka života a okolo piateho roku. „Liečba zahŕňa okuliarovú korekciu, prípadne operáciu. „Prematurita je do siedmich rokov najčastejšou príčinou atrofie zrakového nervu. Táto vzniká priamym poškodením centrálneho nervového systému nedostatkom kyslíka alebo poškodením gangliových buniek sietnice pri poškodení sietnice alebo ischémiou. Poškodenie zraku je trvalé,“ uviedla doktorka Cagalová.
Kortikálne zrakové poškodenie vzniká v dôsledku perinatálnej hypoxie, je asociované s neurologickými deficitmi a spôsobuje rôzne zníženie zraku. „Dieťa vidí, chýba mu ale porozumenie videného, odvracia hlavu a nastáva tu veľké kolísanie zrakového vnímania.
Poškodenie je takmer vždy permanentné,“ vysvetlila doktorka Cagalová. Zriedkavý je výskyt šedého zákalu, skôr u detí po laserovom ošetrení sietnice alebo ako komplikácia poškodenia sietnice. „U detí po prekonanej retinopatii je riziko vzniku odlúpenia sietnice najväčšie medzi 10. až 19. rokom.
„Oftalmologické sledovanie by malo zahŕňať všetky prematúrne deti, ktoré boli sledované pre riziko vzniku retinopatie. Rodičia by mali byť informovaní o možnom vzniku oftalmologických komplikácií hlavne u extrémne nezrelých detí a detí s neurologickými problémami, uviedla doktorka Cagalová. Doma je možné samovyšetrovanie, ale pri akýchkoľvek pochybnostiach je potrebné vyhľadať oftalmológa.