Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Láska cez internet učarovala aj nášmu regiónu…

Iba nedávno som si vypočul príbeh Neznámej. Sympatická tridsiatnička cestovala spolu s kamarátkou vlakom do Trenčína. Sedeli spolu v kupé a Neznáma sa bála, či stihne autobusový prípoj domov - do obce neďaleko Trenčína. Stojac v uličke som sa nechtiac započúval do ich rozhovoru. Viem, nepatrí sa to. Priateľky však boli ohnivé a zabudli aj na otvorené dvere. Okolie ich prestalo zaujímať… Mlčky som teda načúval.
Naša Neznáma, sklamaná predchádzajúcim vzťahom, túžila po novej láske. Pre nedostatok príležitostí sa rozhodla skúsiť niečo nové. Na internetovej zoznamke bola úspešná a po krátkom vzájomnom písaní si prišlo aj na osobné stretnutie. Sympatie boli obojstranné a vzťah sa začal zaujímavo rozvíjať. Žiaľ, rozprávkový príbeh sa nekonal. Z neznámeho milenca s imidžom seriózneho a zrelého muža sa napokon vykľul falošný hráč. Rozvedený muž zo dňa na deň po necelom polroku ukončil vzťah s neuveriteľným vysvetlením. „Po rozvode si chcem iba užívať a s nikým sa už nebudem viazať. Ty si bola jednou z mojich prvých obetí,“ dodal na „rozlúčku“ s nešťastnou a stále zamilovanou slečnou.

Skryť Vypnúť reklamu

Všetci sa chcú zoznámiť
Láska cez internet. Fenomén súčasnosti. Čoraz viac rozvodov, čoraz viac „športových“ vzťahov, čoraz viac nových krátkodobých známostí. Zoznamovanie sa úplne neznámych ľudí prostredníctvom počítača. Zvedavosť ma premohla a podľahol som myšlienke „zabrúsiť“ na najobľúbenejší slovenský zoznamovací internetový portál. Zisťoval som, ako vystrája internetová láska v našich končinách. Napokon, môžem si to dovoliť. Som tiež slobodný...A nestačil som sa diviť. Aj náš celý región doslova zahorel internetovou láskou. V kategórii „hľadám partnera na vážne zoznámenie“ je v našich končinách zaregistrovaných v súčasnosti neuveriteľných 390 „záujemcov“ o lásku! Žien hľadajúcich partnera je približne tretina. Presne 126. Mužov je až 264. Vyhľadávač vám ponúkne aj jednotlivé mestá. Trenčín, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou, Stará Turá, Dubnica nad Váhom i ďalšie. Sú tam všetky a všetci zoznámeniachtiví. Len treba nájsť toho pravého, či pravú. Vybrať správnu rubriku a dopredu vedieť, či hľadáte vážny vzťah, priateľstvo alebo skončíte iba pri flirte, sexe a erotike. Navyše, hľadať môžete aj partnera rovnakého pohlavia. Ženy ženu, muži muža. Každému podľa jeho chuti. „Mladí dorastenci“ i ľudia dôchodkového veku. Jednoducho - všetci sa chcú zoznámiť. Možno malou perličkou je, že v kategórii flirt a sex bolo medzi našimi rodákmi zaregistrovaných iba 21 žien, ale až 315 mužov! Ale to už je kategória, ktorá s láskou cez internet určite nemá nič spoločné a nemá zmysel sa jej ďalej venovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Atraktívne hľadajú solventných, muži zase milenky
A tak som neodolal. Čítam postupne jednotlivé „ponuky“ v kategórii vážne zoznámenie. Priznám sa, literárne nič moc. Väčšinou žiadny zaujímavý námet, žiadna nápaditosť. Niektoré sú strašné. Atraktívna žena hľadá solventného pána. Prednosť majú muži pracujúci v zahraničí. Samá romantika, však? Srdce mi zoviera pri čítaní inzerátov rozvedených žien s deťmi hľadajúcich nového otca. Chápem ich, majú to ťažké. A takých je naozaj veľa. Na pokoji nenechám ani mužov hľadajúcich ženy. S úsmevom prechádzam cez inzeráty niektorých pánov, ktorí to „tiež“ určite myslia „vážne“. Práve v rubrike „muž hľadá ženu - vážne“ sa provokačne „usmievajú“ vety ponúkajúce najskôr milenecký vzťah a potom možno viac. Nuž, aspoň pre mňa, divná postupnosť. V tejto rubrike. Asi som už stará škola. Priznám sa, chýba mi tam viac romantiky. Niečo pekné, prítulné. Mám pocit, že aj tie inzeráty sú akési uponáhľané. Ako celý dnešný svet. V mnohých prípadoch sa mi zdá, že dotyčným ani nezáleží na tom, s kým sa vlastne zoznámia…Úsmev na perách mi však vyvolá ten najkratší zoznamovací pokus : „Kto mi umyje chrbát?“ Nájdu sa aj inzeráty seriózne. Cítiť z nich skutočný záujem a chuť nájsť toho správneho partnera.

Skryť Vypnúť reklamu

Zoznámte sa, prosím
A tak som to skúsil a napísal ho. Zoznamovací inzerát cielený do nášho regiónu. Štylisticky priemerný, taký, aby nevytŕčal. Fiktívny a anonymný. Každý si tu stráži svoju identitu. Čakal som a horel zvedavosťou, koľko bude odpovedí. Bolo ich dosť. Sám som bol prekvapený, že aj z Košíc, či Prešova. Zdá sa mi však, že Trenčiansky kraj je od týchto končín priďaleko. Alebo ozaj iba láska cez internet? Samozrejme, prevažná časť odpovedí bola z nášho okolia. Trenčín, Stará Turá, Nové Mesto nad Váhom, Dubnica nad Váhom… Mnoho „testujúcich“ odpovedí iba s jedinou vetou. Bolo zrejmé, že dotyčná takých odpovedí napísala viac. Možno aj na všetky inzeráty. Snáď sa niekto chytí. Našli sa aj dlhé e-maily, ale i také, ktoré hľadajú iba priateľstvo. Nič viac, iba príjemné písanie s niekým, kto má na to čas. A žiadostí o fotografiu hneď pri prvom kontakte bolo naozaj dosť. Zdá sa mi to pre začiatok akési prázdne. Nevedieť o človeku nič, iba to, ako vyzerá. Viem, že aj to je dôležité. Obal predáva. Mám však pocit, že nás prestali zaujímať vnútorné vlastnosti človeka, jeho povaha i myslenie. A rozvodovosť je možno aj preto taká vysoká.

Dvojica, ktorej to vyšlo
Nájsť dvojicu manželov, ktorí sa zoznámili práve cez internet, nebolo jednoduché. Hoci je tento spôsob zoznamovania sa ľudí dnes už úplne bežný, zaľúbené dvojice sa k tomu neradi priznávajú. Manželom Adriánovi a Radke žijúcim v Novom Meste nad Váhom to vyšlo. Radi spomínajú na začiatok svojej lásky cez internet. Inzerát si podala Radka. Bol to jej prvý inzerát a bol stručný. Hoci mal iba dva riadky, dostala naň vyše desať odpovedí. Pre Adriána to bol ten pravý. „Veľkú úlohu pri mojom výbere zohrala vzdialenosť. Nechcel som partnerku zďaleka,“ spomína Adrian, ktorý od detstva žije v Novom Meste. „Písali sme si zhruba týždeň. V e-mailoch sme sa najskôr bližšie spoznávali. Dozvedela som sa, kde Adrián pracuje a ako trávi svoj voľný čas. Ja som mu napísala aj o svojich záľubách,“ spomína Radka. Nedá mi a vyzvedám ďalšie podrobnosti. „Stihli sme si vymeniť aj fotografie. Ale určite to nebolo v prvých mailoch. Ja som najskôr fotografiu neznámemu človeku ani veľmi nechcela posielať,“ dodáva Radka. Spoznávajúci pár si vymenil aj telefónne čísla. Nasledovali telefonáty i smsky. Ďalšia cesta, ako sa zblížiť. „Radkinu fotografiu som vo svojej schránke našiel v piatok a veľmi som sa s ňou chcel stretnúť. Dohodli sme si „rande“ hneď na nasledujúcu sobotu, sadol som do auta a za svojou dnešnou manželkou vycestoval,“ oprášil svoje spomienky na prvý osobný kontakt Adrián. Zaľúbená dvojica sa začala stretávať pravidelne. Striedali vzájomné návštevy, podnikali spoločné výlety, cestovali na dovolenky. Napokon si po vyše trojročnom vzťahu povedali definitívne „Áno“.
Vraciam sa k obom reálnym príbehom. Úvodný mal zlý koniec, druhý sa skončil manželstvom. Láska cez internet je určite veľká lotéria. Neviete, koho „vytiahnete“ a na koho natrafíte. Na druhej strane máte možno šancu stretnúť človeka, ktorého by ste inak v živote nespoznali. A možno žijete aj v tom istom meste. V Trenčíne, či na Myjave. Len vaše cesty sa nekrižujú. Mám však pocit, že citovo tu môžu utrpieť predovšetkým ľudia, ktorí to snáď aj myslia naozaj vážne…a je jedno, či sú z Trenčína alebo z Myjavy. Medzi nami totiž žijú aj takí, ktorí sa dokážu elegantne ukryť za krásnymi slovami. A skutočnosť niekedy býva iná…

A tak opúšťam internetový priestor. Mnohí zainteresovaní sú tu očividne nešťastní, sklamaní i smutní. Hľadajúci skutočnú a veľkú lásku. Chodia medzi nami a možno ani netušíme, že sa cítia opustení Hemží sa to tu však aj dobrodruhmi túžiacimi po flirtoch i manželskej nevere. Jednoducho, láska cez internet. A ani v našom regióne nie je iná. Tak, ako na celom svete.


Názor odborníka: Anonymita na internete môže naštartovať neveru

Na tému zoznámenia sa cez internet sa vyjadrila psychologička Hana Ševčíková z Nového Mesta nad Váhom.

Aký je váš odborný pohľad na lásku cez internet?
Vzťah cez internet prináša riziko anonymity. Tá ľahšie odblokuje kontrolu a ľudia rýchlejšie otvárajú svoje srdce a svoje problémy. Pri zoznamovaní sa tvárou v tvár omnoho viac brzdíme svoje správanie i nutkanie zdôveriť sa. Internet je síce rýchla forma zoznámenia, ale dlho bez mena. Pri už opakovaných osobných stretnutiach sa jedinec môže prejavovať v úplne inom svetle ako v písomnej komunikácii prostredníctvom e-mailu. Až potom vlastne zisťujeme, či hovoril pravdu, alebo sa k nej aspoň blížil.

Tento spôsob zoznámenia má určite aj svoje veľké úskalia…
V písanom texte môže každý hovoriť v superlatívoch o sebe i o svojej rodine. Problémy môže jednoducho zatlačiť. Naopak, pri osobnom stretnutí pôsobí aj biochémia a pocit z človeka, čo mi na ňom nesedí a čo nie. V internetovom spoznávaní sa ste ochudobnení o mimiku tváre, pohľady, dotyky, postoje, podanie ruky. V osobnom stretnutí potom môže prísť ku sklamaniu. Mnohí hľadajú iba rozptýlenie, vzrušenie, či nejakú zmenu.

Nájdu sa zrejme aj výhody „zoznamky“ na internete…
Áno. Túto formu zoznámenia môžu využiť predovšetkým osamelí alebo ľudia vo vyššom veku s nedostatkom možností zoznámiť sa z pracovných, osobných, či zdravotných dôvodov. Týka sa to aj nesmelých, či intelektuálne zameraných ľudí. Mnohým vyhovuje iba dlhodobý fenomén písania si, či hľadania svojho dôverníka. Dokážeme smelšie a rýchlejšie napísať aj to, čo by sme osobne nedokázali povedať ani pri desiatej osobnej schôdzke. Výhodou je aj počiatočná anonymita napríklad pri hľadaní lesbického či homosexuálneho vzťahu.

Na čo si treba dávať najväčší pozor?
Cez internet môžu rozptýlenie hľadať aj zadané páry, ženatí muži i vydaté ženy. Tým, že je to priame, bez bežných povinností a zodpovednosti v rodine, tak sa nám zdá partner úžasne atraktívny. Rýchlo sa môže naštartovať aj nevera.

Je vhodné odkladať osobné stretnutie veľmi dlho?
Schôdzku treba vyvolať a zistiť, či písanie nie je nakoniec plytvaním času. Netreba si bez stretnutia písať celý rok. Ak hľadáme seriózneho spoluhráča a komunikácia sa mi pozdáva, je dobré sa stretnúť aj po 5-10 mailoch. Pretože mnohí to majú odpozerané z filmov, kníh a skúšajú, čo to s tým druhým spraví. Stane sa i to, že keď začnete prejavovať seriózny záujem, tak to druhá strana ukončí. Samozrejme, nie je vhodné stretnúť sa s človekom píšucim vulgárne e-maily. Takúto komunikáciu treba rýchlo ukončiť.

Kde sa napokon stretnúť?
Určite by som to stretnutie stanovila počas bieleho dňa a vyvarovala sa riziku nočného stretnutia. Neviete, s kým sa môžete stretnúť. Nie je zlé poistiť stretnutie aj nejakou priateľkou alebo rodinným príslušníkom v našej blízkosti. Je možné natrafiť aj na úchylného, prípadne agresívneho človeka a dostať sa doohrozenia.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 2. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 3. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 4. Magazín SME Ženy už v predaji
 5. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 6. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 7. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 8. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 9. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 10. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 563
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 729
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 425
 4. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 408
 5. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 845
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 15 988
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 12 472
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 446
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 241
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 102
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

R. Rybníček: Vyjadrenie pani prezidentky bolo racionálne

Primátori, primátorky i starostovia a starostky robia podľa neho všetko pre to, aby Ozbrojeným silám SR pomohli a celú operáciu spolu zvládli.

Prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

Testovanie: V Trenčíne chýba asi 20 percent zdravotníkov, ktorí majú robiť stery

Momentálne má mesto Trenčín na všetkých 50 odberných miest dostatočný počet administratívnych pracovníkov i pomocného zdravotníckeho personálu.

Ilustračné foto.

Kto sa dostal do ideálnej jedenástky jesennej časti VIII. ligy Nové Mesto?

Vybrali sme ideálnu jedenástku Majstrovstiev oblasti.

Ilustračné foto.

Únia miest Slovenska žiada vládu, aby celoplošné testovanie zodpovedne prehodnotila

Únia podporuje dnešné vyhlásenie prezidentky k celoplošnému testovaniu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Situácia na Liptove sa zhoršuje, oba okresy zaznamenali rekord v počte pozitívne testovaných

Za jediný deň pribudlo na Liptove 254 ľudí, ktorým potvrdili nákazu koronavírusom.

Pozitívne testovaný starosta: Najhoršia bola bolesť chrbta

Určite nepodceňujte situáciu. Toto nie je chrípka, odkazuje starosta kysuckej obce.

Na nitrianskom letisku núdzovo pristál vrtuľník americkej armády

Dôvodom neplánovaného pristátia bolo zlé počasie.

Už ste čítali?