Podľa riaditeľa nemocnice Imricha Tótha sa nemocnica zapojila do projektu digitalizácie vyšetrovacích metód v röntgenovej diagnostike a na mesiac a pol má požičaný takýto prístroj. „Keď zhodnotíme všetky prínosy aj problémy, rozhodneme sa, či v tejto metodike budeme pokračovať,“ vysvetlil.
Novú zobrazovaciu techniku používali týždeň iba skušobne, dnes funguje už naostro. Podľa riaditeľa má množstvo výhod. Najvýznamnejšou z nich je zníženie radiačnej záťaže pre pacienta i vyšetrujúci personál. Podľa Tótha je röntgenovanie invazívne vyšetrenie, kde lúče prenikajú organizmom a spomína si aj na obdobie, kedy sa kvôli škodlivosti žiarenia odporúčalo rentgönovať čím menej. „Tým, že počítač dokáže zobraziť aj malý vnem, je potrebné pomerne nižšie žiarenie,“ zdôraznil. Snímky sú kvalitnejšie, netreba ich opakovať a pacienta vystavovať opätovnému žiareniu. „Počítač dokáže aj z nevydarenej snímky získať maximum,“ upresnil.
Nová technika je ekologická i ekonomická. Nevyužíva filmy ani chemikálie a ušetrí nemocnici aj nemalé čiastky, podľa riaditeľa za rok až 1,2 milióna. Ďalším veľkým benefitom je nový spôsob archivovania snímok. „Sme povinní röntgenové snímky archivovať, no ich uloženie i následné hľadanie je náročné.“ Vďaka počítaču sa môžu ukladať na disk alebo ich poslať elektronickou poštou. „Pomocou internetu môžem snímku poslať lekárovi do vzdialenej nemocnice, kde nález potvrdia v krátkom čase,“ vyzdvihol ďalšiu z výhod.
Revolučná metodika sa vo vyspelých štátoch využíva na viac ako osemdesiat percent, pričom na Slovensku ňou disponuje šesť nemocníc. Prístroj je prvým v Trenčianskom kraji a stojí od 2,5 milióna korún. Počas skušobnej doby si pracovníci oddelenia vyskúšajú prácu s novým prístrojom a nemocnica sa bude informovať, akým spôsobom by bolo možné prístroj zakúpiť, dodal Tóth.