Nedeľa, 28. február, 2021 | Meniny má ZlaticaKrížovkyKrížovky

Kobylky chutia ako búrske oriešky

Nové Mesto nad Váhom - „Všetci sme už v Mexiku“, aspoň tak to kedysi spieval vo svojom veľkom hite český spevák Michal Tučný. Sedím pri vychladenom originálnom guatemalskom rume s príjemnou dvojicou sympatických ľudí – Renátou a Miroslavom Hlavatými z Nov

ého Mesta nad Váhom, ktorých okrem manželského zväzku spája i láska k cestovaniu, turistike a vzťah k poznávaniu pre našinca neznámych končín našej planéty. V pozadí hrá klasická mexická hudba starých Indiánov a pozorne počúvam rozprávanie o 21-dňovej ceste krížom Mexikom, počas ktorých prešli 4800 kilometrov a navštívili 9 mexických štátov. „Keby sme neboli navštívili Mexiko, nikdy by sme neboli verili, že je také krásne“, svorne začína našu debatu zážitkami nasiaknutá manželská dvojica. Oblasť neuveriteľných rozdielov v životnej úrovni, klimatických pomeroch, v spôsobe života. Manželia, ktorí počas svojho dlhého pobytu mali možnosť vidieť mnohomiliónové mexické aglomerácie (hlavné mesto Mexico City má 22 miliónov obyvateľov) i klasické tropické pralesy, zažili luxusné hotely, ale aj ubytovne, v ktorých bola jediná žiarovka svietiaca denne iba 6 hodín bez akéhokoľvek vypínača alebo zásuvky s možnosťou nabiť si mobil.

Skryť Vypnúť reklamu

Teotihuacán alebo miesto, kde sa z ľudí stali bohovia
Archeologické nálezisko Teotihuacán nachádzajúce sa neďalekého mexického hlavného mesta Mexico City, bolo jednou z ich prvých zastávok počas latinskoamerickej cesty. „Je to jedno z najvýznamnejších aztéckych miest, v ktorom v období jeho najväčšej starovekej slávy žilo až 200-tisíc obyvateľov. Mesto s množstvom pyramíd a ďalšie nové objekty sú tu v nánosoch zeminy objavované i v súčasnosti. Pod Pyramídou Slnka (Pirámide del Sol), porovnateľnou veľkosťou s Cheopsovou pyramídou, sa podľa domorodých obyvateľov zrodil a odtiaľto pochádza človek. Celá stavba je úchvatná svojou presnosťou nasmerovania, dvakrát v roku (19.mája a 25. júla) sa napoludnie Slnko nachádza presne nad pyramídou a západná stena pyramídy smeruje k západu Slnka“, dodáva Miroslav Hlavatý a zároveň jeho manželka dopĺňa informácie o druhej veľmi známej Pyramíde Mesiaca (Pirámide de la Luna), ktorá sa nachádza na konci Triedy mŕtvych a je výrazne nižšia ako jej slnečná kolegyňa.„Hoci je táto pyramída menšia, páčila sa nám viac a je z nej krásny výhľad na celé nálezisko“, ukončuje rozhovor na archeologickú tému.

Skryť Vypnúť reklamu

Porazený prišiel o hlavu
Ďalšou nezabudnuteľnou zastávkou pre dvojicu novomestských cestovateľov bolo mayské mesto Chichen Itzá. „Tu vidno kamenný kruh s otvorom, do ktorého bolo treba dostať loptu bez pomoci rúk i nôh, iba s použitím ramien a bokov tela. Vtedy mužstvo zvíťazilo.“, hovorí zaujato Miroslav pri sledovaní filmu z ich cesty „Trafiť ťažkú loptu do kruhu umiestneného vysoko nad zemou nebolo určite jednoduché. Pre kapitána porazeného mužstva bolo po skončení zápasu cťou obetovať sa a krv z jeho sťatej hlavy pokropila trávnaté ihrisko“, jedným dychom dodáva. Že toto neboli jediné obete bohom, nasvedčuje aj obrovské množstvo detských kostier nájdených v neďalekom jazere s priemerom 30 metrov. Obete mali priniesť vlahu a dážď a zachrániť postupne zanikajúcu mayskú kultúru. Nestalo sa…

Skryť Vypnúť reklamu

S Indiánmi neradno žartovať
San Chuan Chamula, osada ležiaca 2260 m nad morom tvorená iba indiánskym obyvateľstvom, pripomína manželom jeden z najsilnejších zážitkov ich cesty. „V ich svätyni je prísny zákaz fotografovania, na čo upozornia každého turistu už pred vchodom. Celé rodiny tu vykonávajú pôvodné indiánske i kresťanské obrady a fotografovanie počas nich znamená kradnutie ich duší. Horia tu stovky sviečok vytvárajúcich takmer nedýchateľné ovzdušie, sú tu ťažké závesy a kostolné steny zadymené čiernym dymom. Indiáni kľačiaci na 20 centimetrov dlhom ihličí pri rituáloch používajú aj kohútov a sliepky, s ktorými krúžia pred svojimi hlavami i príslušníkmi rodín. Na zemi položené jedlo i kola určené pre unavených modliacich sa, ale i dávno mŕtvych… Nájde sa tu i fľaša alkoholu,“ spomínajú a zároveň pripomínajú a varujú aj ďalších prípadných návštevníkov tejto krajiny, ktorí by chceli porušovať domáce zvyky. Na nerešpektovanie prísneho zákazu fotografovania doplatil v minulom roku jeden z amerických turistov, ktorého miestni domorodci po porušení ich pravidla bez milosti ukameňovali.

Katolícke Mexiko
Mexičania sú na 94 percent kresťania - katolíci a niekoľko z ich najvýznamnejších kostolov v Mexico City, Meride a Guadalajare osobne posvätil a svojou návštevou uctil pápež Ján Pavol II. Veriaci navštevujúci sväté miesta prepojili svoje pôvodné naturálne náboženstvá a prírodné zvyky s kresťanstvom. V kostoloch je neskutočná výzdoba, obrovské množstvo kvetov, sviec, zlata, všetko je otvorené a sprístupnené i v noci. Nikde nevidno odhodený papier, žiadnu špinu a ukradnúť niečo z týchto miest je doslova tabu,“ spomína Renáta Hlavatá, povolaním učiteľka zemepisu a matematiky v Novom Meste nad Váhom. „Veľmi zaujímavým úkazom je i budova kostolíka Nuestra Seňora de los Remedios, ktorý sa nachádza na vrchole iba nedávno objavenej pyramídy v meste Cholula považovaného za mesto kostolov. V pyramíde s rozlohou väčšou ako Cheopsova pyramída v Egypte rozprestierajúcej sa priamo pod týmto malým cirkevným objektom, sú už sprístupnené chodby a cesty v blízkom okolí sú vysypané lávovým kameňom zo sopky Popocatepetl, ktorú z týchto miest nádherne vidno,“ dopĺňa jej rozprávanie manžel.

Belmondo by bol sklamaný
Svetoznáme turistické stredisko Acapulco, ležiace pri pobreží Tichého oceánu preslávil filmom Muž z Acapulca aj francúzsky komik Jean Paul Belmondo. Pre cestovateľov z Nového Mesta nad Váhom bolo toto miesto s povestnými plážami veľkým sklamaním. „Neoslovilo nás. Veľký ruch, ktorý nepríjemne poznačil celé mesto a smog z hustej automobilovej dopravy len pár metrov od pláží, nepridáva na atraktivite tomuto miestu. Pojem nočný pokoj tu neexistuje ani v neskorých hodinách. Miestni obyvatelia sú veľmi hluční a netolerantní voči iným hosťom. Acapulco je mestom rušných diskoték končiacich v ranných hodinách, vidno tu opilcov, kontrastuje tu pobyt snobov a zároveň veľká chudoba. Navyše rybári priamo pri pobreží čistia svoje kapitálne, často i dvojmetrové rybacie úlovky, a „vôňa“ odpadu nie je príjemná,“ dodávajú svorne. Úsmev na tvári im však vráti spomienka na zaujímavý pokrm. „Tu sme jedli kobylky. Je to chutné pražené a solené jedlo a keď sa odtrhnú nožičky má človek pocit, že konzumuje búrske oriešky,“ dodávajú.

Slovensko – pojem neznámy
Nakoľko veľa domorodcov je negramotných a navyše školská dochádzka v Mexiku nie je povinná, neprekvapuje, že tu o našej krajine nevedia nič a mnohým z obyvateľov indiánskych osád sa nerozjasní ani pri slove Európa. Renáta nezaprela svoju profesiu a navštívila jednu zo základných škôl. „ Pre mňa ďalší silný zážitok. V jednom zošite všetky predmety, žiadne učebnice, žiaci spoločne sediaci pri okrúhlych stoloch. Po zemi sice behajú jašterice, ale učiteľ je pre deti „bohom“, ktorého rešpektujú a pozorne počúvajú každé jeho slovo. Žiakov pochádzajúcich z rôznych indiánskych kmeňov hovoriacich odlišnými rečami spája spoločný jazyk cocil, v ktorom tu mladý učiteľ vyučuje. Až neskôr sa prechádza na španielčinu. Úspechom pre viaceré domorodé deti je napísať správne aj dátum, rady sa však učia básničky a názvy jednotlivých mexických štátov dobre ovládajú. Keď si žiak uvedomí, že sa dokáže podpísať a niečo si prečítať, zvyčajne skončí školskú dochádzku. Častokrát to býva už v piatej triede a jeho odchodu zo školy nikto nebráni.“, spomína a zároveň porovnáva pomery v mexickom a slovenskom školstve cestovateľka a učiteľka v jednej osobe. Odlišná situácia je v mnohomiliónových mexických metropolách Mexico City a Merida s množstvom škôl i univerzitami.

Bezproblémové a štipľavé stravovanie
Prežiť trojtýždňovú cestu na privezených potravinových zásobách zo Slovenska jednoducho nejde. Manželia Hlavatí si v Mexiku zvykli na kvalitnú stravu v reštauráciách i stravu domorodcov. Tradične chutnými mexickými koláčikmi ich obdarovala 80-ročná Indiánka. „V Mexiku je veľa pekárničiek, kde sa dá aj v malom mestečku kúpiť, čo sa vám zaráči“ hovorí Renáta a zároveň prízvukuje : „Ľudia v obchodoch podávajú všetko v rukavičkách do recyklovateľných balíčkov, na ústach majú hygienické rúška a na hlavách šatku. Čistota tam bola neskutočná, bez ohľadu na to, či ste v malej indiánskej osade alebo veľkomeste.“ „Za pár pesos namiešajú veľký balík s ovocím, cukrovou trstinou a kokosom, z ktorého sa dobre najete. Jedáva sa tu veľmi veľa rôznych druhov mäsa upravovaného prevažne na ražni, fazule a šošovice. Fazuľa sa konzumuje prepasírovaná ako príloha spolu so štiplavými chili papričkami, domorodcami zvanými salsa. Navyše majú dobré 12-stupňové pivo a smäd hasia ovocnými šťavami, ktoré z pomarančov i ostatných druhov tropického ovocia pripravia pred vašimi očami.“ Paprika plnená kuracím mäsom a zeleninou poliata orechovo-smotanovou omáčkou a to všetko posypané jadierkami z granátových jabĺk sa stala pochúťkou tohto manželského páru v Pueble, v meste keramiky. Pri pohľade na hovädzie mäso zavesené na hákoch priamo pod horúcim slnkom v indiánskych osadách vo vyše 30 stupňovej horúčave im tuhla krv v žilách a povinné očkovanie proti žltačke absolvované pred odletom do odľahlých končín vzdialeného svetadielu zrazu získalo svoje opodstatnenie…

Ochorieť sa neoplatí
„Dentist“ hlásal nápis na jednej z dedinských garáží tesne vedľa otvoreného obchodu s mäsom a pri predstave vŕtania zubov „vŕtačkou na baterku“ objavovali naši cestovatelia zdravotný systém Mexika. „Dieťa má 40-stupňovú horúčku a oni prvý deň iba zisťujú, akú má poistku a až potom začnú liečiť. Ďalší rad si vystojíte v lekárni a napokon zistia, že také lieky vôbec nemajú. Veľa ľudí tu vôbec nie je poistených, pre tých bežných ľudí je to skôr rarita. Vo veľkomestách majú ľudia viac financií a tu je zdravotníctvo porovnateľné s európskym a funguje tak, ako má.“ Smrť človeka, telo a dušu chápu mexickí domorodci úplne inak ako my. Pri úmrtí člena rodiny nezúfajú. Je to pre nich normálne a za ochranu zdravia sa modlia k Panne Márie Guadalupskej, ktorej sú zasvätené kostoly.

Pri svojich spokojných a dobrosrdečných povahách zrejme Mexičania ani ochorieť nemôžu, pričom na záver nášho rozhovoru manželia Hlavatí dodávajú: „Stále žijeme z pocitov, ktoré sme si z Mexika priniesli. Máme doslova pokoj v tele a spomíname na ľudí, ktorí sa nikam neponáhľajú, majú na všetko čas a sú vysmiati. Noci prežívajú na miestnych námestiach, kde im do tanca vyhrávajú domáci hudobníci, súbory mariachi. A že sa vedia naozaj tešiť zo života a bujaro zabávať, sme mali na vlastné oči vidieť aj u mladých svadobčanov…“
Moment je pre nich pol hodina a väčšinu vecí riešia pokojným slovíčkom maňana – zajtra. A to je možno návod aj pre nás, pravidelne vystresovaných a niekam sa ženúcich ľudí, mexický návod, ako byť šťastnejší.

Hasta La Vista, dovidenia, Mexico!

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 3. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 4. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 5. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 6. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto!
 7. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur
 8. Geis pomáha zvládať komplikácie v cezhraničnej preprave
 9. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje
 10. Online zľavy: Viete, kde ich vyhľadať?
 1. Tieto farmy dávajú prácu domácim. A podporujú región
 2. Cirkevné gymnázium v Snine patrí medzi najlepšie v kraji
 3. O2: Mentálne zdravie zamestnancov je pre nás veľkou prioritou
 4. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID
 5. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 6. Dáma s pávím pierkom
 7. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 8. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 9. Získaj náskok pred štartom
 10. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 1. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 20 366
 2. Maldivy, Emiráty, Egypt z Bratislavy aj s poistením liečby COVID 10 460
 3. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 9 426
 4. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 9 194
 5. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 8 829
 6. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 7 894
 7. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 918
 8. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 5 451
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov 5 289
 10. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 4 167
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Významný orientalista a jazykovedec Viktor Krupa.

Medzinárodne uznávaný jazykovedec, orientalista, prekladateľ a autor literatúry faktu Viktor Krupa zomrel 14. februára vo veku 84 rokov.

5 h
Mnohí ani len netušia, že pre nezrelý imunitný systém novorodenca môžu byť tie malé pľuzgieriky herpesu smrteľným rizikom.

Prinášame vám prehľad novorodeniatok, ktoré sme odfotili v trenčianskej a myjavskej pôrodnici. Ich fotky boli zverejnené v MY Trenčianskych novinách.

6 h

Od pondelka (1. 3.) zostanú zatvorené stredné školy v siedmich okresoch Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK).

22 h

V piatok pribudlo na Slovensku 2 848 nových prípadov nákazy ochorením COVID-19. Laboratóriá vykonali celkovo 15 731 PCR testov. Pribudlo ďalších 109 úmrtí.

27. feb

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muž, ktorý sa stal maskotom mesta pod Urpínom, mal 63 rokov.

18 h

Stalo sa tak vo štvrtok 25. februára.

26. feb

Testovanie pokračuje aj v nedeľu.

16 h

Vo veľkokapacitnom vakcinačnom centre v Trnave plánujú zaočkovať tisíce ľudí.

21 h

Už ste čítali?