Kobylky chutia ako búrske oriešky

Nové Mesto nad Váhom - „Všetci sme už v Mexiku“, aspoň tak to kedysi spieval vo svojom veľkom hite český spevák Michal Tučný. Sedím pri vychladenom originálnom guatemalskom rume s príjemnou dvojicou sympatických ľudí – Renátou a Miroslavom Hlavatými z Nov

ého Mesta nad Váhom, ktorých okrem manželského zväzku spája i láska k cestovaniu, turistike a vzťah k poznávaniu pre našinca neznámych končín našej planéty. V pozadí hrá klasická mexická hudba starých Indiánov a pozorne počúvam rozprávanie o 21-dňovej ceste krížom Mexikom, počas ktorých prešli 4800 kilometrov a navštívili 9 mexických štátov. „Keby sme neboli navštívili Mexiko, nikdy by sme neboli verili, že je také krásne“, svorne začína našu debatu zážitkami nasiaknutá manželská dvojica. Oblasť neuveriteľných rozdielov v životnej úrovni, klimatických pomeroch, v spôsobe života. Manželia, ktorí počas svojho dlhého pobytu mali možnosť vidieť mnohomiliónové mexické aglomerácie (hlavné mesto Mexico City má 22 miliónov obyvateľov) i klasické tropické pralesy, zažili luxusné hotely, ale aj ubytovne, v ktorých bola jediná žiarovka svietiaca denne iba 6 hodín bez akéhokoľvek vypínača alebo zásuvky s možnosťou nabiť si mobil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Teotihuacán alebo miesto, kde sa z ľudí stali bohovia
Archeologické nálezisko Teotihuacán nachádzajúce sa neďalekého mexického hlavného mesta Mexico City, bolo jednou z ich prvých zastávok počas latinskoamerickej cesty. „Je to jedno z najvýznamnejších aztéckych miest, v ktorom v období jeho najväčšej starovekej slávy žilo až 200-tisíc obyvateľov. Mesto s množstvom pyramíd a ďalšie nové objekty sú tu v nánosoch zeminy objavované i v súčasnosti. Pod Pyramídou Slnka (Pirámide del Sol), porovnateľnou veľkosťou s Cheopsovou pyramídou, sa podľa domorodých obyvateľov zrodil a odtiaľto pochádza človek. Celá stavba je úchvatná svojou presnosťou nasmerovania, dvakrát v roku (19.mája a 25. júla) sa napoludnie Slnko nachádza presne nad pyramídou a západná stena pyramídy smeruje k západu Slnka“, dodáva Miroslav Hlavatý a zároveň jeho manželka dopĺňa informácie o druhej veľmi známej Pyramíde Mesiaca (Pirámide de la Luna), ktorá sa nachádza na konci Triedy mŕtvych a je výrazne nižšia ako jej slnečná kolegyňa.„Hoci je táto pyramída menšia, páčila sa nám viac a je z nej krásny výhľad na celé nálezisko“, ukončuje rozhovor na archeologickú tému.

SkryťVypnúť reklamu

Porazený prišiel o hlavu
Ďalšou nezabudnuteľnou zastávkou pre dvojicu novomestských cestovateľov bolo mayské mesto Chichen Itzá. „Tu vidno kamenný kruh s otvorom, do ktorého bolo treba dostať loptu bez pomoci rúk i nôh, iba s použitím ramien a bokov tela. Vtedy mužstvo zvíťazilo.“, hovorí zaujato Miroslav pri sledovaní filmu z ich cesty „Trafiť ťažkú loptu do kruhu umiestneného vysoko nad zemou nebolo určite jednoduché. Pre kapitána porazeného mužstva bolo po skončení zápasu cťou obetovať sa a krv z jeho sťatej hlavy pokropila trávnaté ihrisko“, jedným dychom dodáva. Že toto neboli jediné obete bohom, nasvedčuje aj obrovské množstvo detských kostier nájdených v neďalekom jazere s priemerom 30 metrov. Obete mali priniesť vlahu a dážď a zachrániť postupne zanikajúcu mayskú kultúru. Nestalo sa…

SkryťVypnúť reklamu

S Indiánmi neradno žartovať
San Chuan Chamula, osada ležiaca 2260 m nad morom tvorená iba indiánskym obyvateľstvom, pripomína manželom jeden z najsilnejších zážitkov ich cesty. „V ich svätyni je prísny zákaz fotografovania, na čo upozornia každého turistu už pred vchodom. Celé rodiny tu vykonávajú pôvodné indiánske i kresťanské obrady a fotografovanie počas nich znamená kradnutie ich duší. Horia tu stovky sviečok vytvárajúcich takmer nedýchateľné ovzdušie, sú tu ťažké závesy a kostolné steny zadymené čiernym dymom. Indiáni kľačiaci na 20 centimetrov dlhom ihličí pri rituáloch používajú aj kohútov a sliepky, s ktorými krúžia pred svojimi hlavami i príslušníkmi rodín. Na zemi položené jedlo i kola určené pre unavených modliacich sa, ale i dávno mŕtvych… Nájde sa tu i fľaša alkoholu,“ spomínajú a zároveň pripomínajú a varujú aj ďalších prípadných návštevníkov tejto krajiny, ktorí by chceli porušovať domáce zvyky. Na nerešpektovanie prísneho zákazu fotografovania doplatil v minulom roku jeden z amerických turistov, ktorého miestni domorodci po porušení ich pravidla bez milosti ukameňovali.

Katolícke Mexiko
Mexičania sú na 94 percent kresťania - katolíci a niekoľko z ich najvýznamnejších kostolov v Mexico City, Meride a Guadalajare osobne posvätil a svojou návštevou uctil pápež Ján Pavol II. Veriaci navštevujúci sväté miesta prepojili svoje pôvodné naturálne náboženstvá a prírodné zvyky s kresťanstvom. V kostoloch je neskutočná výzdoba, obrovské množstvo kvetov, sviec, zlata, všetko je otvorené a sprístupnené i v noci. Nikde nevidno odhodený papier, žiadnu špinu a ukradnúť niečo z týchto miest je doslova tabu,“ spomína Renáta Hlavatá, povolaním učiteľka zemepisu a matematiky v Novom Meste nad Váhom. „Veľmi zaujímavým úkazom je i budova kostolíka Nuestra Seňora de los Remedios, ktorý sa nachádza na vrchole iba nedávno objavenej pyramídy v meste Cholula považovaného za mesto kostolov. V pyramíde s rozlohou väčšou ako Cheopsova pyramída v Egypte rozprestierajúcej sa priamo pod týmto malým cirkevným objektom, sú už sprístupnené chodby a cesty v blízkom okolí sú vysypané lávovým kameňom zo sopky Popocatepetl, ktorú z týchto miest nádherne vidno,“ dopĺňa jej rozprávanie manžel.

Belmondo by bol sklamaný
Svetoznáme turistické stredisko Acapulco, ležiace pri pobreží Tichého oceánu preslávil filmom Muž z Acapulca aj francúzsky komik Jean Paul Belmondo. Pre cestovateľov z Nového Mesta nad Váhom bolo toto miesto s povestnými plážami veľkým sklamaním. „Neoslovilo nás. Veľký ruch, ktorý nepríjemne poznačil celé mesto a smog z hustej automobilovej dopravy len pár metrov od pláží, nepridáva na atraktivite tomuto miestu. Pojem nočný pokoj tu neexistuje ani v neskorých hodinách. Miestni obyvatelia sú veľmi hluční a netolerantní voči iným hosťom. Acapulco je mestom rušných diskoték končiacich v ranných hodinách, vidno tu opilcov, kontrastuje tu pobyt snobov a zároveň veľká chudoba. Navyše rybári priamo pri pobreží čistia svoje kapitálne, často i dvojmetrové rybacie úlovky, a „vôňa“ odpadu nie je príjemná,“ dodávajú svorne. Úsmev na tvári im však vráti spomienka na zaujímavý pokrm. „Tu sme jedli kobylky. Je to chutné pražené a solené jedlo a keď sa odtrhnú nožičky má človek pocit, že konzumuje búrske oriešky,“ dodávajú.

Slovensko – pojem neznámy
Nakoľko veľa domorodcov je negramotných a navyše školská dochádzka v Mexiku nie je povinná, neprekvapuje, že tu o našej krajine nevedia nič a mnohým z obyvateľov indiánskych osád sa nerozjasní ani pri slove Európa. Renáta nezaprela svoju profesiu a navštívila jednu zo základných škôl. „ Pre mňa ďalší silný zážitok. V jednom zošite všetky predmety, žiadne učebnice, žiaci spoločne sediaci pri okrúhlych stoloch. Po zemi sice behajú jašterice, ale učiteľ je pre deti „bohom“, ktorého rešpektujú a pozorne počúvajú každé jeho slovo. Žiakov pochádzajúcich z rôznych indiánskych kmeňov hovoriacich odlišnými rečami spája spoločný jazyk cocil, v ktorom tu mladý učiteľ vyučuje. Až neskôr sa prechádza na španielčinu. Úspechom pre viaceré domorodé deti je napísať správne aj dátum, rady sa však učia básničky a názvy jednotlivých mexických štátov dobre ovládajú. Keď si žiak uvedomí, že sa dokáže podpísať a niečo si prečítať, zvyčajne skončí školskú dochádzku. Častokrát to býva už v piatej triede a jeho odchodu zo školy nikto nebráni.“, spomína a zároveň porovnáva pomery v mexickom a slovenskom školstve cestovateľka a učiteľka v jednej osobe. Odlišná situácia je v mnohomiliónových mexických metropolách Mexico City a Merida s množstvom škôl i univerzitami.

Bezproblémové a štipľavé stravovanie
Prežiť trojtýždňovú cestu na privezených potravinových zásobách zo Slovenska jednoducho nejde. Manželia Hlavatí si v Mexiku zvykli na kvalitnú stravu v reštauráciách i stravu domorodcov. Tradične chutnými mexickými koláčikmi ich obdarovala 80-ročná Indiánka. „V Mexiku je veľa pekárničiek, kde sa dá aj v malom mestečku kúpiť, čo sa vám zaráči“ hovorí Renáta a zároveň prízvukuje : „Ľudia v obchodoch podávajú všetko v rukavičkách do recyklovateľných balíčkov, na ústach majú hygienické rúška a na hlavách šatku. Čistota tam bola neskutočná, bez ohľadu na to, či ste v malej indiánskej osade alebo veľkomeste.“ „Za pár pesos namiešajú veľký balík s ovocím, cukrovou trstinou a kokosom, z ktorého sa dobre najete. Jedáva sa tu veľmi veľa rôznych druhov mäsa upravovaného prevažne na ražni, fazule a šošovice. Fazuľa sa konzumuje prepasírovaná ako príloha spolu so štiplavými chili papričkami, domorodcami zvanými salsa. Navyše majú dobré 12-stupňové pivo a smäd hasia ovocnými šťavami, ktoré z pomarančov i ostatných druhov tropického ovocia pripravia pred vašimi očami.“ Paprika plnená kuracím mäsom a zeleninou poliata orechovo-smotanovou omáčkou a to všetko posypané jadierkami z granátových jabĺk sa stala pochúťkou tohto manželského páru v Pueble, v meste keramiky. Pri pohľade na hovädzie mäso zavesené na hákoch priamo pod horúcim slnkom v indiánskych osadách vo vyše 30 stupňovej horúčave im tuhla krv v žilách a povinné očkovanie proti žltačke absolvované pred odletom do odľahlých končín vzdialeného svetadielu zrazu získalo svoje opodstatnenie…

Ochorieť sa neoplatí
„Dentist“ hlásal nápis na jednej z dedinských garáží tesne vedľa otvoreného obchodu s mäsom a pri predstave vŕtania zubov „vŕtačkou na baterku“ objavovali naši cestovatelia zdravotný systém Mexika. „Dieťa má 40-stupňovú horúčku a oni prvý deň iba zisťujú, akú má poistku a až potom začnú liečiť. Ďalší rad si vystojíte v lekárni a napokon zistia, že také lieky vôbec nemajú. Veľa ľudí tu vôbec nie je poistených, pre tých bežných ľudí je to skôr rarita. Vo veľkomestách majú ľudia viac financií a tu je zdravotníctvo porovnateľné s európskym a funguje tak, ako má.“ Smrť človeka, telo a dušu chápu mexickí domorodci úplne inak ako my. Pri úmrtí člena rodiny nezúfajú. Je to pre nich normálne a za ochranu zdravia sa modlia k Panne Márie Guadalupskej, ktorej sú zasvätené kostoly.

Pri svojich spokojných a dobrosrdečných povahách zrejme Mexičania ani ochorieť nemôžu, pričom na záver nášho rozhovoru manželia Hlavatí dodávajú: „Stále žijeme z pocitov, ktoré sme si z Mexika priniesli. Máme doslova pokoj v tele a spomíname na ľudí, ktorí sa nikam neponáhľajú, majú na všetko čas a sú vysmiati. Noci prežívajú na miestnych námestiach, kde im do tanca vyhrávajú domáci hudobníci, súbory mariachi. A že sa vedia naozaj tešiť zo života a bujaro zabávať, sme mali na vlastné oči vidieť aj u mladých svadobčanov…“
Moment je pre nich pol hodina a väčšinu vecí riešia pokojným slovíčkom maňana – zajtra. A to je možno návod aj pre nás, pravidelne vystresovaných a niekam sa ženúcich ľudí, mexický návod, ako byť šťastnejší.

Hasta La Vista, dovidenia, Mexico!

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 15 109
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 416
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 612
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 536
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 925
  6. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 2 855
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 492
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 424
  1. Ivan Mlynár: Jedenáste prikázanie Úradu inšpekčnej služby, vznes obvinenie “Čurillovcovi“.
  2. Anton Kaiser: Spievaj, že si spievaj...
  3. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda
  4. Štefan Šturdzík: Rudo narazil a musí platiť.
  5. Jozef Huljak: Peru sa rozhodlo nakúpiť 24 nových bojových lietadiel Gripen E za 3,5 miliardy dolárov – modernizácia alebo nevyhnutnosť?
  6. Erika Telekyová : Talianska letná romanca ako od Pilcherovej
  7. Martin Fronk: Kálmán Mikszáth: Slovenský Palócz, čo vedel písať lepšie než kráľ rozprávať
  8. Otilia Horrocks: Ticho, ktoré bolí viac než zákaz
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 481
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 19 610
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 441
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 597
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 798
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 680
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 636
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 563
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Mlynár: Jedenáste prikázanie Úradu inšpekčnej služby, vznes obvinenie “Čurillovcovi“.
  2. Anton Kaiser: Spievaj, že si spievaj...
  3. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda
  4. Štefan Šturdzík: Rudo narazil a musí platiť.
  5. Jozef Huljak: Peru sa rozhodlo nakúpiť 24 nových bojových lietadiel Gripen E za 3,5 miliardy dolárov – modernizácia alebo nevyhnutnosť?
  6. Erika Telekyová : Talianska letná romanca ako od Pilcherovej
  7. Martin Fronk: Kálmán Mikszáth: Slovenský Palócz, čo vedel písať lepšie než kráľ rozprávať
  8. Otilia Horrocks: Ticho, ktoré bolí viac než zákaz
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 481
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 19 610
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 441
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 597
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 798
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 680
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 636
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 563
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu