ach nie sú schopné riadne zabezpečovať úlohy na potrebnej úrovni,“ zverejnilo na svojej internetovej stránke ministerstvo. Obce však s návrhom novely nesúhlasia.
V obci Horňany síce nie je matričný úrad, ale starostka Eva Šrámková nesúhlasí zo zrušení úradu v obci Svinná. „Po jeho zrušení by naši občania museli chodiť až do Trenčína.“ Nesúhlasné stanovisko však obec Horňany na ministerstvo zatiaľ nezaslala. S plánovaným opatrením nesúhlasia ani v obci Trenčianske Stankovce. „Je to absolútne neprípustné,“ hovorí starostka Eva Beňovičová. „Občanovi by sa týmto veľmi skomplikoval život a myslím si, že by to bolo oddialenie sa od pomoci ľuďom a nie priblíženie. V prípade zrušenia matriky by občania museli celú agendu, či už ide o svadbu, pohreb a akékoľvek potvrdenia vybavovať v Trenčíne,“ upresnila Beňovičová. Obec zaslala ministerstvu nesúhlasné stanovisko, v ktorom upozorňujú, že pripravovaná novela je v rozpore s pravidlami a službami pre občana. „Trváme na tom, aby matričné úrady boli zachované aspoň v našom obvode. Sme stredisková obec a teda zahŕňame široké okolie,“ doplnila Beňovičová. Aj keby nakoniec nastala situácia, že matričný úrad sa zruší, nie je pravdepodobné, že by obec prepustila zamestnankyňu, ktorá doteraz vykonávala matričnú činnosť. „Naša matrikárka je zamestnaná na 0,3 percenta úväzku a určite by sme takýto úväzok neprepustili. Naša pracovníčka robí mnohé iné veci, okrem vybavovania záležitostí súvisiacich s matrikou. V tomto prípade nejde o pracovníka, ale občana,“ zdôraznila starostka Beňovičová.
„Nesúhlasné stanovisko zaslali spoločne aj obce mikroregiónu Beckov – Zelená Voda – Bezovec,“ informoval starosta obce Hôrka nad Váhom Peter Godál. Podľa návrhu zákona zostanú v okrese Nové Mesto nad Váhom štyri matričné úrady. „Aj posilnením pracovníčok na týchto úradoch sa výrazne predĺžia čakacie lehoty na vybavenie, občania budú musieť cestovať za vybavením desiatky kilometrov a výkon štátnej správy sa podstatne vzdiali občanom,“ uvádzajú predstavitelia obce. „Na matrike občania nevybavujú iba úmrtie, narodenie a uzavretie manželstva, ale veľa inej agendy akou je napríklad zmena mena, priezviska, späťprijatie priezviska po rozvode, dodatočné záznamy matričných udalostí, delegovanie sobášov, potvrdenia o stave, žití, úmrtí, register trestov, opravy rodných čísel, zápisy do osobitnej matriky, určenie otcovstva a rôzne iné potvrdenia.. Všetky tieto kompetencie na úseku matrík občania potrebujú v každodennom živote. Ak matrika sídli v obci, je vybavovanie dostupnejšie a určite rýchlejšie ako v centralizovanom úrade,“ zdôvodnili svoj nesúhlas a poukazujú, že každá z matrikárok si školeniami pravidelne zvyšuje svoju odbornosť. Zrušením matrík však vznikne podľa predstaviteľov obcí mikroregónu aj ďalší problém: „Bude štát schopný vytvoriť pre všetky matričné knihy z obcí vyhovujúce priestory? Veď matričná kniha nemôže byť v inej budove, ako sedí matrikárka, pretože by nebolo možné robiť z nich výpisy,“ uviedli obce vo svojom stanovisku.
„Matričný úrad v Dolnom Srní funguje od päťdesiatych rokov a v našej obci je využívaný skutočne naplno. Samozrejme, že s navrhovanou novelou zákona nesúhlasíme. Chystáme sa zaslať naše nesúhlasné stanovisko na ministerstvo,“ informoval starosta obce Dolné Srnie Peter Petkov. Ani v tomto prípade, by obecný úrad pracovníčku matriky neprepustil, keďže jej práca, ktorú vykonáva v súvislosti s matričnou činnosťou, zahŕňa len 0,2 percenta úväzku. Podľa ministerstva matričné úrady zostanú v mestách a na niektorých spoločných obecných úradoch, kde je predpoklad efektívneho výkonu matričnej činnosti.
Ministerstvo vo svojom návrhu novely nepredpokladá zníženie objemu finančných prostriedkov vynakladaných na matričné úrady. Menej matričných úradov však dostane vyššiu dotáciu. Zvýšia sa totiž nároky na kvalitu personálneho zabezpečenia matričných úradov vzhľadom na potrebu znalostí a zručností v oblasti informačných technológií. Keďže matričné úrady budú priamo napĺňať register obyvateľov, uvažuje sa aj o zavedení elektronických matričných kníh, čo si ale vyžaduje nákup výpočtovej techniky.