Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Tohtoročné leto zlomilo všetky teplotné rekordy

Slovensko zasiahli horúčavy, ktoré sú nebezpečné tak pre ľudí ako aj pre zvieratá. Denná teplota na viacerých miestach Slovenska prekonala mnohoročné rekordy a v našich končinách sme sa potýkali aj s extrémnymi „štyridsiatkami“.

Podľa meteorológa Pavla Beránka zo Slovenského hydrometeorologického ústavu sa za rekordné označujú teploty od 34 stupňov. Výrazné oteplenie má na svedomí podľa odborníka nestále a premenlivé prúdenie vzduchu nad celou Európou smerujúce zo Stredomoria a Afriky. Tento týždeň bude podľa Beránka počasie výrazne lepšie, sprevádzané oblačnosťou a búrkami. „V pondelok bude polojasno s teplotami od 28 do 33 stupňov, no od utorka by mali teploty klesať,“ uviedol. Utorok bude podľa predpovedí daždivý, pričom teploty nepresiahnu 27 stupňov, počasie od stredy do piatku bude s prehánkami a búrkami s teplotami od 23 do 28 stupňov.

Skryť Vypnúť reklamu


V zamestnaní hrozí prehriatie organizmu

Trenčín - Extrémne zvýšené teploty počas letného obdobia môžu spôsobovať záťaž zamestnancov na väčšine pracovísk. U zamestnancov môže viesť podľa Žofie Kováčovej, riaditeľky Lekárskej služby prvej pomoci, k poklesu výkonnosti, zvýšenej únave a spôsobiť až prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až zvracaním. Aby sa zabránilo poruchám zdravia v letnom období, odporúča riaditeľ Ústavu verejného zdravotníctva Ivan Rovný zaviesť na pracoviskách pitný režim. „Dostupnosť a dostatok pitnej vody na pracovisku je samozrejmosťou,“ zdôraznil. „Pri prehriatí organizmu sa prestáva regulovať teplota a človek má aj vyše štyridsať stupňov. Má príznaky zlyhávania centrálneho nervového systému, zrýchlené dýchanie, ktoré postupne prejde do malátneho pomalého dýchania,“ vysvetlila Kováčová, podľa ktorej by mali mať zamestnanci vzdušný jednovrstvový odev, najlepšie z bavlny.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa hovorkyne krajského policajného riaditeľstva polície Kataríny Hlaváčovej majú policajti slúžiaci v uniforme k dispozícií letnú uniformu. Obuv je podľa nej taktiež určená podľa príslušného nariadenia o služobnej rovnošate, no pri vysokých teplotách platia vraj úľavy. „Pri nosení služobnej rovnošaty policajti nemusia mať pokrývku hlavy a kravatu.“ Zamestnanci krajského riaditeľstva Policajného zboru či občianski zamestnanci alebo policajti, ktorí pracujú predovšetkým v civile, nemajú striktne určenú obuv či odev do zamestnania, ale vyžaduje sa, aby chodili oblečení primerane a slušne, uviedla.Striktne určený odev nemajú ani vodiči autobusov. Podľa hovorkyne SAD Trenčín Ivany Strelcovej platí iba pravidlo, aby boli oblečení slušne. „Vodiči majú aj letnú verziu košieľ s krátkym rukávom, no môžu nosiť aj svoje oblečenie,“ uviedla hovorkyňa. Vodiči si môžu dať aj trojštvrťové nohavice. Pitný režim je u vodičov zabezpečený kupónmi. „Na každý pracovný deň, kedy teplota presiahne 28 stupňov, dostane vodič dvadsaťkorunový kupón, ktorý si môže v potravinách vymeniť za tekutiny podľa vlastného výberu,“ upresnila.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa lekárky je v týchto horúčavách pochopiteľná úprava pracovného času, ktorú umožnilo svojim zamestnancom aj mesto Trenčín. Podľa hovorcu mesta Tibora Hlobeňa chodili všetci zamestnanci okrem mestských policajtov a pracovníkov v klientskom a informačnom centre počas minulého týždňa do práce o dve hodiny skôr, pričom ich pracovný čas končil o štrnástej hodine.


Pitné fontánky plnia svoj účel

Fontánky určené na pitie sú umiestnené jednak v centrách miest alebo na letných kúpaliskách, kde sú hojne využívané. Tieto fontánky sú podľa vedúcej odboru hygieny životného prostredia Jozefíny Bustínovej napojené na verejnú vodovodnú sieť, v ktorej je kvalita vody kontrolovaná štátnym zdravotným dozorom. „Pri kolaudácii fontánok v centrách miest bola kvalita vody overená laboratórnym rozborom a vzorky vyhoveli platnej legislatíve,“ uviedla. Keďže vo verejnej vodovodnej sieti máme nezávadnú vodu, pitie vody z fontánok nepredstavuje podľa slov Bustínovej žiadne zdravotné riziko. Vzhľadom k tomu, že využitie fontánok je sezónne a v zimných mesiacoch je voda v nich odstavená, ich prevádzkovateľ by mal pred prvým spustením, overiť kvalitu vody laboratórnym rozborom.

V Trenčíne sa obyvatelia i návštevníci môžu zadarmo osviežiť v dvoch pitných fontánkach spravidla od prvého mája do konca septembra, pri dobrom počasí aj v októbri. Obe fontánky pravidelne raz do týždňa kontrolujú. Okrem rozboru vody sa podľa Pavla Dobiáša z Mestského hospodárstva a správy lesov musia robiť často aj opravy. „Minulý rok nám pokazili tlačidlo na fontánke, museli sme ho rozobrať,“ vysvetlil Dobiáš, podľa ktorého sa našťastie tento rok ešte nikto nepokúsil fontánky zničiť. Jedna pitná fontánka je umiestnená na Štúrovom námestí a druhá pri soche Štúrovcov na Hviezdoslavovej ulici a sú často využívané. Mesto malo pred nejakým časom ešte tretiu pitnú fontánku umiestnenú na Halalovke, no podľa prevádzkara ju úplne zničili deti, a tak bola demontovaná.

Na námestí v Bánovciach nad Bebravou sú pitné fontánky umiestnené už štvrtý rok. Prednosta Štefan Kobza vidí ale hlavný problém v ich technológii. „Občas fungujú, občas nie a tlačidlá opravujeme každý mesiac,“ prezradil. Fontánky sú umiestnené na oboch okrajoch umelej studne, do ktorej zurčí voda a fontánky sú napojené na pitnú vodu. „Ľudia sa s nimi ale skôr hrajú, akoby z nich pili,“ dodal prednosta. V rámci rekonštrukcie Námestia slobody pribudli dve fontány aj v Starej Turej a počas horúčav sa môžu osviežiť aj Myjavčania. „Pred mestským úradom máme umiestnený kohútik s umývadlom,“ upresnil hovorca mesta Marek Hrin. Pitným prameňom sa môžu pochváliť aj Trenčianske Teplice. Ten ich nie je napojený na pitnú vodu, ale vyviera priamo zo zeme v malom parčíku a podľa prednostky Anny Hudcovskej je oň veľký záujem najmä zo strany návštevníkov. „Prameň má štyri vývody a nachádza sa v ňom termálna voda, ktorú si ľudia berú aj so sebou do fliaš,“ dodala.


V lete zasahujú záchranári častejšie

Trenčín – V letných horúčavách majú záchranári oveľa viac práce. Najrizikovejšou skupinou sú podľa lekára Daniela Krausa starší ľudia a deti. „Starí ľudia sa menej pohybujú, zostanú v bytoch a na vyšších poschodiach je veľmi teplo,“ vysvetlil lekár. Podľa neho by deti do jedného roku nemali chodiť na slnko vôbec. Záchranár v záchrannej službe Peter Kováč upozorňuje starších ľudí, aby sa od desiatej do šestnástej hodiny vôbec nevystavovali priamemu slnku a čo najviac odpočívali. „Starí ľudia majú posunutý prah smädu, no i keď ho necítia, mali by čo najviac piť.“ Podľa slov záchranára má dehydratácia za následok zníženie tlaku a následne kolaps, ktorý sa prejavuje točením hlavy a suchom v ústach. „Je tu veľký rozdiel medzi bezvedomím. Človek si ide, niečo robí a zrazu odpadne,“ vysvetľuje Kováč. Podľa neho pri takomto stave netreba volať záchranku, iba dať postihnutého do protišokovej polohy s nohami hore. Po chvíli sa podľa záchranára človek preberie a vtedy mu treba dať hneď napiť. Medzi rizikové skupiny patria podľa lekára aj ľudia so srdcovocievnymi ochoreniami, epileptici či ľudia po úraze hlavy, ktorí by vôbec nemali chodiť na slnko.

Aj bez priameho pôsobenia slnečných lúčov, hrozí človeku podľa Kováča prehriatie organizmu. To môže človek dostať napríklad v nevetranom dopravnom prostriedku a náchylní naň sú obézni ľudia a malé deti. „Prejavuje sa pocitmi slabosti, nevoľnosti až zvracaním, zvýšením telesnej teploty, bolesťou hlavy, zmätenosťou, no môže dôjsť ku kŕčom a mdlobám“ upresnil. Úžeh naopak vzniká priamym pôsobením slnečných lúčov. „Pri úpale a úžehu je nevyhnutné postihnutého umiestniť na chladnejšie miesto a zabezpečiť mu dostatočný príjem tekutín,“ zdôraznil záchranár. Keďže potením sa z tela uvoľňujú aj soli, na ich doplnenie sú podľa Krausa najlepšie minerálne vody. Ak by sa však stav pacienta zhoršil a nasledovalo, zvýšenie teploty alebo zvracanie, treba podľa lekára urýchlene volať záchranku. I keď klimatizácia predstavuje v extrémnych horúčavách veľkú pomoc, podľa Krausa má aj negatívny vplyv. „Môže spôsobiť zápal hrdla, očí a dýchacích ciest,“ vysvetlil lekár, podľa ktorého by rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou mal byť maximálne sedem stupňov.

V horúčavách je dôležitý pitný režim a denne minimálne tri až päť litrov. Okrem minerálok sú vhodné aj nesladené ovocné a zeleninové čaje, slabé bylinné čaje, riedené ovocné džúsy, minerálne vody s nižším množstvom oxidu uhličitého. „Niektorí ľudia pijú jogurtové nápoje, do ktorých pridajú trochu soli,“ doplnil.

Nedostatok tekutín znižuje výkonnosť organizmu, zvyšuje únavu, môže spôsobiť poruchy obličiek, prispievať k bolestiam hlavy, kĺbov. Teplo spôsobuje spomalenie reakcií, a preto by mali podľa lekára vodiči jazdiť pomalšie a robiť častejšie prestávky. K základným pravidlám patrí aj vyvarovať sa prejedania a obmedziť príjem alkoholu. Taktiež treba rovnomerne rozdeliť záťaž. Najťažšie aktivity odporúčajú odborníci presunúť do ranných, prípadne popoludňajších hodín.


Zvieratá treba v lete ochladzovať

Kvôli extrémnym teplotám začali psov ochladzovať aj v trenčianskom útulku. Okrem kúpania vo Váhu, sprchujú zamestnanci psov aj ich koterce studenou vodou.

Keď sa pes prehreje a jeho teplota dosiahne 42 stupňov, začne sa mu variť mozog a nasleduje smrť, kvôli zlyhaniu srdca. Trenčiansky veterinárny lekár Jiří Pilát varuje, aby ľudia v žiadnom prípade nenechávali zvieratá v aute. „Do piatich minút môže nastať smrť i keby mal pootvorené okno,“ zdôrazňuje veterinár. Ak pes pachtí, má vyplazený jazyk a je evidentné, že kolabuje, treba mu dať prvú pomoc. Tou je podľa Piláta studená voda. „Treba ho hneď dať pod studenú sprchu, zabaliť do mokrého uteráka prípadne naň pustiť aj ventilátor. Netreba hľadieť na možné prechladnutie, zvieraťu ide o život.“ Ak však teplota stúpla do nebezpečných hodnôt, nutná je aj okamžitá návšteva veterinára, ktorý musí psovi dať injekcie proti opuchu mozgu, ktorý teplom nastane.

V letných mesiacoch doporučuje veterinár prechádzky zásadne skoro ráno a neskoro večer, pretože na horúcej ceste je pre psa o päť stupňov viac. „V takomto počasí by nemali chodiť na cvičisko a už vôbec nie behať popri bicykli.“ Pes sa ochladzuje aj labami, preto je podľa Piláta vhodnejšie chodiť s ním radšej po tráve, aby si na rozhorúčenom asfalte nespálil labky. „Niektoré hladkosrsté plemená majú veľmi citlivú kožu, preto je lepšie, ak aj v lete používajú psie topánky,“ tvrdí veterinár.

Ďalšou hrozbou, s ktorou sa u psov Pilát stretáva, sú príliš tesné náhubky. „Ľudia kúpia psovi radšej menší, aby bol menej nápadný, no neuvedomujú si, že pes v ňom nemôže otvoriť ústa. Pes sa ochladzuje najmä dychčaním, a tak pri výbere náhubku treba dbať na to, aby v ňom mal papuľu dokorán,“ tvrdí veterinár.

Podľa slov odborníka je v lete potrebné pravidelne ochladzovať všetky zvieratá a radšej im dávať väčšie misky s vodou, aby sa nestalo, že sa im voda minie. Vodu treba ale aj často meniť, lebo v teple sa rýchlo kazí. Pri ochladzovaní je vhodné sprchovanie ktoré veterinár odporúča viac, ako kúpanie v rieke či potoku. „Psi bývajú náchylní na alergie, a preto je lepšie dať prednosť tečúcej vode ako jazerám,“ vraví veterinár, ktorý má skúsenosti aj s častými zápalmi kože, ktoré vznikajú ako dôsledok baktérií a siníc nachádzajúcich sa v stojatej vode počas teplých dní.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 4. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 5. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 6. Nie je to len chlapská záležitosť
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 8. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 9. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 10. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 3. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 6. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 9. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 661
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 583
 3. Aká je chémia vôní 13 305
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 640
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 537
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 071
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 664
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 268
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 884
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 7 839
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

V považskobystrickej nemocnici napreduje výstavba moderného diagnostického centra

Súčasťou Nemocnice s poliklinikou Považská Bystrica sa už budúci rok stane budova Centra diagnostiky, ktorá míľovými krokmi rastie v centrálnom priestore nemocničného vnútrobloku. Výstavba nového pavilónu má nadregionálny význam.

Shoreovci na odchode. Za pár zápasov nazbierali 20 bodov

Dukla prišla o údernú dvojicu bratov Shoreovcov.

Dukla nestačila na Košice.

Trenčianski sudcovia nesúhlasia s návrhom na zrušenie krajského súdu

Tridsať sudcov Krajského súdu v Trenčíne sa podpísalo pod stanovisko Sudcovskej rady, ktorá vyjadrila svoj nesúhlas zo zrušením trenčianskeho krajského súdu v rámci pripravovanej reformy justície.

Budova Krajského súdu v Trenčíne.

Bitka a krv na ľade počas tréningu. S Řepíkom sme neverili vlastným očiam, spomína Mário Bližňák

Ako 17-ročný nastúpil proti Michalovi Handzušovi. V drese Vancouveru odohral šesť zápasov a strelil jeden gól. Po návrate do Európy zažil výbornú sezónu v Sparte Praha a striebro z majstrovstiev sveta. Pred rokom Mário Bližňák ukončil hokejovú kariéru.

Mário Bližňák.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri kolízii s vlakom sa zranil vodič auta

Cestujúcich odviezol autobus na stanicu.

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

Mladá vodička tvrdí, že policajt jej nadával

Správanie hliadky mestskej polície po dopravnej nehode vyvoláva pochybnosti.

V Okoličnom zhorel človek

Tragédia sa stala v stredu popoludní.

Už ste čítali?