Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky
MAJSTROVSTVÁ SR V ATLETIKE DOSPELÝCH V DUBNICI NAD VÁHOM

Medailová žatva v podobe trinástich titulov a tridsiatich troch medailí pre snaživých domácich pretekárov

Atletický klub Spartak Dubnica nad Váhom, z poverenia Slovenského atletického zväzu, usporiadal minulý víkend na Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom jeden z troch vrcholov domácej atletickej sezóny - jubilejné 60. Majstrovstvá Slovenskej republiky v atl

etike dospelých, na ktorých reprezentanti takmer tri a pol desiatky slovenských atletických klubov bojovali nielen o najcennejšie republikové vavríny, ale aj o limity a právo obliecť reprezentačný dres na tohtoročných najvyšších svetových a európskych atletických podujatiach. Počas dvojdenného zápolenia bolo v dvoch seniorských kategóriách, mužskej a ženskej, rozdaných celkom štyridsať sád medailí, pričom za najlepšie výkony šampionátu bolo označených svetových 80 metrov a 24 centimetrov slovenského kladivárského lídra Libora Charfreitaga a rekordných 410 centimetrov dubnickej žrďkárskej jednotky Slavomíry Sľúkovej.

Skryť Vypnúť reklamu

V znamení Charfreitaga a kvalitných trojskokov Vaľukeviča a Velďákovej

Výborný výkon kladivára Libora Charfreitaga 80,24 m, špičkové trojskokanské súťaže v podaní Dmitrija Vaľukeviča (16,97 m) a Dany Velďákovej (14,14 m), vyrovnaný slovenský rekord 410 cm žrdkárky Slavomíry Sľúkovej a štyri rekordy šampionátu boli vrcholmi prvého dňa jubilejných 60. majstrovstiev Slovenska v atletike v Dubnici nad Váhom.
Kladivár Libor Charfreitag získal svoj celkovo deviaty titul (šiesty v rade), keď mu vo štvrtej sérii namerali 80,24 m a utvoril rekord šampionátu. Dvadsaťdeväťročný Trnavčan a na piatych pretekoch v sezóne pokoril 80-metrovú hranicu, čo sa mu doteraz nikdy v kariére nepodarilo. Jeho doterajším maximom boli štyri osemdesiatmetrové súťaže v roku 2003. Charfreitag mal skvelú sériu: 78,28 - 79,96 - x - 80,24 - x - 80,02. „Piaty raz za osemdesiat - paráda!“ - tešil sa Charfreitag. „Ale už som načrel na dno svojich síl. Technicky to bolo dnes veľmi dobré, dokázal som sa uvoľniť, dostatočne natiahnuť ruky, preto mi to lietalo tak ďaleko. Chcel som to ešte v kruhu zrýchliť, avšak už mi nešli nohy. Cítim, že mi odchádza sila, no ak som aj napriek tomu prehodil osemdesiatku, potom je to úplne super,“ vravel štvrtý muž tohtoročných svetových tabuliek a dodal, že už je najvyšší čas opäť trochu zaposilňovať. Výbornú úroveň kladivárskej súťaže zvýraznil na druhej priečke Miloslav Konopka (Dukla B. Bystrica) výkonom 77,13 m, keď v treťom pokuse atakoval 80 metrov, no neudržal sa v kruhu. „Pôvodne som chcel absolvovať iba dva pokusy, lenže hádzalo sa mi veľmi dobre, preto som napokon išiel všetkých šesť,“ tvrdil Konopka. Bronzový medailista Marcel Lomnický (ŠOG Nitra) si o 1,13 m zlepšil osobné maximum na 70,92 m (okrem toho ešte 70,54 m). Bronzový z vlaňajších juniorských MS v Peking ako tretí Slovák v histórii pokoril hranicu 70 metrov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvalitné výkony dosiahli víťazi oboch trojskokanských súťaží. Dana Velďáková (Akademik TU Košice) v prvých troch pokusoch prekonala 14 metrov (najviac 14,14 m v druhej sérii), avšak po pretekoch krútila nespokojne hlavou: „Chcela som skočiť aspoň 14,30, aby som sa ľahšie dostala na kvalitné mítingy. Žiaľ, nevychádzal mi rozbeh. Navyše, po treťom pokuse sa mi akoby zablokovala päta. Pocítila som bolesť a chcela som súťaž ukončiť. Našťastie, prešlo to a ešte v piatej sérii som skočila celkom dobre, ale s prešľapom.“ Slovenský rekordér Dmitrij Vaľukevič (Spartak Dubnica n/V.) dosiahol svoj druhý najlepší tohtoročný výkon 16,97 m a zároveň rekord majstrovstiev SR hneď v prvom pokuse. Tiež nebol úplne spokojný. „Myslel som na 17 metrov,“ priznal dubnický trojskokan. „Ešte si príliš dávam pozor na rozbeh, čo sa potom negatívne odráža na odraze. V prvom pokuse som ešte mal dosť síl, potom mi ubúdali, keďže medzi jednotlivými skokmi som mal na oddych sotva päť minút. Aj preto som štvrtý pokus vynechal. Časté cestovanie v poslednom čase ma trochu vyčerpáva.“

Skryť Vypnúť reklamu

V skoku o žrdi sa súboj slovenskej seniorskej rekordérky Slavomíry Sľúkovej (Spartak Dubnica n/V.) s nádejnou Danou Čížkovou (Akademik TU Košice), ktorá je držiteľkou žiackeho, dorasteneckého a juniorského rekordu, skončil vyrovnaním seniorského rekordu 410 cm. Dvadsaťsedemročná Sľúková sa na tretí pokus prehupla ponad 410 cm a dosiahla navlas rovnaký výkon ako vlani na mítingu v slovinskom Novom Meste. „Z víťazstva aj rekordu mám radosť, lebo sezóna sa pre mňa nezačala veľmi dobre. Mala som totiž podozrenie na únavovú zlomeninu. Našťastie, bol to len natiahnutý úpon pod pätou. Po EP klubov v Dubnici ma to bolelo až tak, že som nemohla stúpiť na pätu,“ vysvetľovala Sľúková, ktorá si vybojovala jubilejný desiaty titul v rade. „Dnes som sa cítila výborne. Pred súťažou som verila, že štvormetrovú hranicu pokorím. Ani pokusy na 420 cm neboli najhoršie. Potrebujem sa vyskákať, trochu vylepšiť techniku a verím, že na jeseň zdolám aj túto výšku. „Okrem vyrovnania národného rekordu zlepšila Sľúková vlastný rekord šampionátu o 25 cm. Ešte len 15-ročná talentovaná Košičanka Čížková skočila 400 cm, takže prvý raz v histórii prekonali dve Slovenky na jedných pretekoch 4-metrovú hranicu.

O slovenský výkon roka sa na 110 m prekážok postaral Matúš Janeček časom 14,12 sekundy. „Opäť ako v Ostrave som zošliapol poslednú prekážku, čo ma pribrzdilo,“ hneval sa zverenec trénera Kamila Nosiana, ktorý za osobným rekordom zaostal o 5 stotín. Jeho oddielová kolegyňa zo Spartaka Dubnica Miriam Bobková neuspela v pokuse o svoj tretí slovenský rekord v sezóne. Dosiahla presne taký istý čas ako na Zlatej tretre v Ostrave 13,44 sekundy a utvorila rekord majstrovstiev SR. „Nemala som svoj deň. Myslela som si, že vo finále čas z rozbehu (13,52 - pozn.) už nezlepším. Rekord šampionátu ma preto prekvapil,“ vravela 28-ročná Bobková. Výškarovi Petrovi Horákovi (Dukla B. Bystrica), ktorý v stredu v Ostrave na Zlatej tretre prekvapil 3. miestom a získal skalpy viacerých špičkových pretekárov, domáci šampionát nevyšiel celkom podľa predstáv. Prekonal iba 218 cm, potom trikrát neuspel na 222 cm. „Dubnický sektor mi veľmi nevyhovuje, preto som mal problémy s rozbehom. Svoje však určite zohrala aj únava,“ komentoval svoje vystúpenie zverenec trénera Radovana Mišíka. Unikátny trinásty titul majsterky Slovenska získala trnavská diskárka Ivona Tomanová, domáci šampionát nevyhrala v ére samostatnosti iba dva razy.

Päť slovenských výkonov roka na dôvažok

Päť najlepších tohtoročných slovenských výkonov a senzačný triumf Daniela Vaneka výkonom 19,39 m vo vrhu guľou boli najväčšími pozitívami druhého dňa jubilejných 60. majstrovstiev Slovenska v atletike v Dubnici nad Váhom. O slovenské výkony roka sa na 400m prekážok postarali Peter Hort osobným rekordom 52,82 a skúsená Miriam Hrdličková (59,38), vytrvalkyňa Katarína Bérešová na 5000 m (17:20,49), nádejná šprintérka Alexandra Štuková na 200 m (24,27) a oštepár Marián Bokor (75,49). S 13 titulmi sa najúspešnejším klubom stal usporiadajúci Spartak Dubnica n/V.

Guliarsku súťaž senzačne nevyhral halový majster Európy Mikuláš Konopka a ani slovenský rekordér vonku Milan Haborák, ale 24-ročný Daniel Vanek. Študent University of Georgia v americkom meste Athens vrhol v druhej sérii 19,39 m a o 8 cm si zlepšil absolútne osobné maximum z februára tohto roku z mítingu v Lexingtone. Pozíciu lídra si udržal až do záveru, hoci najmä skúsený 34-ročný Haborák sa mu snažil prekaziť radosť z prvého seniorského guliarskeho titulu v kariére. V piatej sérii sa Haborák zlepšil na 19,38 m, napokon to však bolo o centimeter menej ako Vanekovo maximum. Prvýkrát od roku 1999 nezískal guliarske zlato Haborák alebo Konopka. „Priznám sa, takýto výkon som čakal, ale nepredpokladal som, že vyhrám. Milan aj Miki sú predsa len kvalitní borci. Radšej by som však bral tretiu priečku a B-limit 19,70 m na majstrovstvá sveta v Osake,“ tvrdil po súťaži študent 3. ročníka medzinárodných vzťahov, pre ktorého bol dubnický šampionát iba treťou súťažou pod holým nebom v tomto roku. Od polovice februára si totiž tri mesiace dával dokopy zranené ľavé koleno. „Zo zranenia som bol zúfalý, musel som začať úplne od začiatku. Našťastie, na univerzite máme špičkové možnosti na regeneráciu. Dvojnásobne ma teší, že som sa dal do poriadku bez toho, aby som musel pod skalpel,“ zdôraznil Daniel Vanek, ktorý po príchode na Slovensko trénuje podľa plánov kouča Dona Babbitta v Trnave v spoločnosti kladivára Libora Charfreitaga. „Hoci za posledných osem dní som absolvoval štyri súťaže a som trochu unavený, nerátal som s tým, že nevyhrám,“ priznal Milan Haborák, ktorý má na konte už osem majstrovských titulov. „Bojoval som však do posledného pokusu. Ak by mi som sa dnes trafil do otočky, zvíťazil by som s polmetrovým náskokom. Žiaľ, nevyšlo mi to. Myslím si, že je dobré pre našu disciplínu, že sa našiel niekto ďalší, všetkým trom nám to môže len pomôcť.“ Halový majster Európy Mikuláš Konopka pôvodne na domácom šampionáte nemal vôbec štartovať, napokon sa v kruhu objavil trikrát. V úvodnom pokuse vrhol 18,78 m, čo mu stačilo na bronz. „Zväzoví funkcionári ma presvedčili, že by bolo vhodné, aby som nastúpil, keďže 7. júla budem štartovať na mítingu vo Fínsku. Zápästie ma už nebolí, ale mám veľké manko v tréningu. Preto už teraz viem, že 21-metrové pokusy budú pre mňa tento rok už asi len nesplniteľným snom. Chcem sa však popasovať s hranicou 20 metrov, myslím si, že na jej prekonanie sa dokážem ešte pripraviť,“ skonštatoval Konopka.

Šampionát vôbec nevyšiel diaľkarke Jane Velďákovej. Namiesto súboja s limitom 670 cm na MS v Osake bojovala sama so sebou. Zo šiestich pokusov mala platné len prvé dva (616 a prebehnutých 417), vo zvyšných jej odmávali prešľap. „Jankin problém je v hlave, fyzicky je v poriadku. Trvá to už takmer tri týždne, z ničoho nič začala robiť základné chyby v rozbehu i odraze. Natrénované má, len to nevie predať,“ vravel rozčarovaný tréner Radoslav Dubovský. Jana Velďáková na najvyšší stupienok vystúpila ôsmy raz v rade.

Oštepár Marián Bokor po sérii neúspešných vystúpení v nedeľu v druhej sérii o 30 cm posunul svoj najlepší tohtoročný slovenský výkon na 75,49 m. „Aj po EP klubov Albufeire, kde som prvý raz v sezóne pokoril 75 metrov, som si myslel, že výkony pôjdu už len nahor. Stal sa presný opak. Preto dúfam, že tentoraz sa budem už len zlepšovať,“ nádejal sa 30-ročný oštepár banskobystrickej Dukly. Bokor si vybojoval už jedenásty titul majstra Slovenska v ére samostatnosti, má ich najviac v kategórii mužov.

Dramatický súboj mužov na 800 m rozhodol pre seba až v samom závere špecialista na 400 m Peter Žňava (1:50,94 min), ktorý o 16 stotín prešprintoval hlavného favorita Jozefa Pelikána. „Som sklamaný, seniorský majstrovský titul vonku ešte nemám,“ krútil nespokojne hlavou osemstovkár Inter Bratislava. Žňava si po triumfe na štvorstovke v Dubnici vybojoval druhý individuálny titul, po piatich štvorstovkárskych prvý na dvojnásobnej dištancii. „Vo finiši som si veľmi neveril, pred Jozefa som sa dostal až na cieľovej šachovnici,“ skonštatoval zverenec trénera Martina Illéša.

Matúš Mentel (Slávia Trenčín), ktorý v sobotu vyhral stovku, bol v nedeľu najrýchlejší na 200 m v osobnom rekorde 21,75 sekundy. Po Vanderkovi a Briňarskom sa stal tretím slovenským šprintérom, ktorý na domácom šampionáte získal double. Dva individuálne tituly s na majstrovstvách SR v Dubnici vybojovala aj Petra Mráziková, víťazka behov na 800 a 1500 m.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 6. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 1. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 2. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 3. Neodkladajte pre koronavírus vyšetrenie svojich očí
 4. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 5. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 6. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 7. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 8. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 32 266
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 488
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 20 736
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 971
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 910
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 633
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 815
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 732
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 593
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 8 925
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Za útok na verejného činiteľa hrozí až doživotie

Policajti z Trenčína obvinili 21-ročnú ženu z okresu Trenčín za obzvlášť závažný zločin útoku na verejného činiteľa.

FOTO: Obyvateľov v Bánovciach nad Bebravou začali plošne testovať

Obyvateľov ulice K nemocnici v Bánovciach nad Bebravou začali v utorok ráno plošne testovať na nový koronavírus.

Testovanie na nový koronavírus v Bánovciach nad Bebravou.

Pre celoplošné testovanie vytvoria 19 odberových miest

Dubnická radnica vyčlenila na celoplošné testovanie 19 odberových miest.

Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.

Pribudlo 901 prípadov, najviac z nich v Trenčianskom kraji

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 ľudí pozitívne testovaných na nový typ koronavírusu.

Celoplošné testovanie na Covid-19 v Bratislave.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Už ste čítali?