Sobota, 15. máj, 2021 | Meniny má ŽofiaKrížovkyKrížovky

Organizátori sľubujú, že Artfilm zostane na Považí

Na jubilejnom ročníku Medzinárodného filmového festivalu Artfilm cenu za najlepšiu réžiu získali Modrých anjelov brazílsko-rusko-americký film režiséra Kirilla Mikhanovského Sny rýb a Pasca Srdjana Golubovića v srbsko-nemecko-maďarskej koprodukcii.

Aj hlavná cena poroty F. I. C. C. Don Quijote bola udelená koprodukčnému filmu Brazílie, Ruska a USA Sny rýb režiséra Kirilla Mikhanovského. Zvláštnu cenu poroty získal iránsky režisér Rafi Pitts za film Čas zimy. V dokumentárnych a krátkych filmoch boli ocenené Tam dolu (Francúzsko), Elektrónka (Rumunsko), Uku Ukai (Litva). Za originálny námet sekcie Panoráma východu získal cenu Lončarevičov film Mama a ocko (Bosna a Hercegovina), vyrobený v Brazílii. Primátor Trenčína Branislav Celler odovzdal ocenenie juhokórejskému režisérovi Tai-sik Kimovi za film Anae-ui Aein-ul Mannada (Cesta s milencom mojej ženy) a cena primátora Trenčianskych Teplíc Štefana Škultétyho putovala v Kúpeľnej dvorane do rúk argentínskeho režiséra Ariela Rottera za film El Otro (Ten druhý).

Skryť Vypnúť reklamu

Ocenenie Zlatá kamera za výrazný prínos do oblasti kinematografie prevzal ruský herec, pedagóg a režisér Oleg Tabakov, poľský režisér Roman Polanski a český režisér Jiří Menzel. Francúzska herečka Isabelle Huppertová známa z filmov Osem žien a Pianistka si do Trenčianskych Teplíc prišla pre cenu Hercova misia. Takú istú mosadznú plaketu určeného hercom, ktorí ovplyvnili celé generácie divákov, získali na Moste slávy aj srbská herečka Mirjana Karanovičová a slovenský herec Marián Labuda.


Dialógy z Vesničky si nechám púšťať na pohrebe

Trenčianske Teplice – Tridsiatympiatym laureátom oceneným Hercovou misiou sa stal známy slovenský komediálny herec Marián Labuda (63).

Film Vesničko má středisková bol nominovaný na Oscara. Ozaj vás tak chytil za srdce?
„Samozrejme. Na Slovensku by nikoho nenapadlo, že úlohu Pávka, vodiča družstevného nákladného auta v komédii Jiřího Menzla, ktorého tak obdivuje závozník Otík, obsadí mnou, malým, posadnutým mužom. Myslím si, že vtedy jedine režisér Menzel veril, že na túto hereckú úlohu sa hodím. Pokojne dialógy z filmu Vesničko si nechám púšťať na mojom pohrebe. Moderovať ich môže môj priateľ Milan Lasica!

Skryť Vypnúť reklamu

Onedlho vás diváci uvidia v premiére českého filmu Roming. Ako to všetko – hlavne cestovanie zvládate a ako vnímate ocenenie Hercova misia?
„Hrám v českých divadlách, napríklad v Pardubiciach. Ďakujem. Zvládam to. Mám pocit, že slovenskí režiséri si na mňa nespomenú a keď, tak so slovami: „Ten je stále v Prahe...!“ O rok by som mal hrať, ak sa v zdraví dožijem, v rámci Letných českých shakespearovských slávností v pripravovanej inscenácii Veselých windsorských paničiek. Ocenenie laureáta ceny Hercova misia na Moste slávy, kde je plejáda významných svetových hereckých osobností vnímam presne tak, ako je to dôležité. Aby mal každý herec oči, keď sa povie – akcia, kamera, scéna, ideme! Misiou herca je predovšetkým zaujať diváka, byť silou hereckej osobnosti.“

Skryť Vypnúť reklamu

Alexander Cibula


Malý slovenský Hollywood...

Trenčín/Trenčianske Teplice - ...aj takto nazvala odborná i laická verejnosť tohtoročný jubilejný 15. medzinárodný filmový festival Artfilm, ktorý sa konal od 22. do 30. júna. Ťažisko deväťdňového festivalového maratónu sa prenieslo z Trenčianskych Teplíc do trenčianskych kín. Ťažko povedať, či bolo správne prerozdelenie filmového festivalu do dvoch miest. Pravdou však zostáva, že kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, má jedno, aj to nevyhovujúce kino! Preto sa komorné prostredie festivalu vytratilo. Na Považí zhasli svetlá rámp a ako v záverečnom galaprograme povedala moderátorka Eňa Vacvalová, festivalu i oceneným treba zatlieskať. Od svojho prvého ročníka v roku 1993 sa Artfilm venoval, venuje a pravdepodobne sa bude venovať mladej nastupujúcej filmárskej generácii. Hercova misia a Zlatá kamera, to sú neodmysliteľné súčasti Artfilmu. V tomto roku pripevnili na Moste slávy doštičky laureátov Hercova misia od akademického sochára Igora Mosného traja herci - Mirjana Karanovičová, Isabelle Huppertová a Marián Labuda. Francúzska herečka Isabelle Huppertová prirovnala Most slávy ku chodníku slávy v Hollywoode. Výber hercov, laureátov ocenenia Hercova misia začína aj tri roky pred festivalom, uviedol Peter Hledík, riaditeľ tejto sekcie. V tomto roku začali s rokovaniami po medzinárodnom filmovom festivale v Cannes. Kľúčom výberu je predovšetkým charizma. Cenu by si bol zaslúžil Marián Labuda už pred rokmi, spojená však bola s Jiřím Menzlom. Hledíkov sen je odovzdať tabuľku Robertovi Redfordovi a Paulovi Newmannovi a sprevádzať ich na Most slávy.

Alexander Cibula


Filmové festivaly sú labužnícka záležitosť

Trenčín / Trenčianske Teplice - Medzinárodný filmový festival Art Film prešiel výraznou dramaturgickou zmenou. Malé obhliadnutie, ako hodnotí jubilejný pätnásty ročník sme uskutočnili s prezidentom najstaršieho slovenského filmového festivalu hercom, režisérom a scenáristom Milanom Lasicom.

Nie je vám clivo za skončeným jubilejným pätnástym Art Filmom Trenčín a Trenčianske Teplice?
„Preletelo to veľmi rýchlo. Pripadá mi, ako keby Art Film začal včera. O tom, že to tak veľmi rýchlo ubehlo, svedčí veľmi bohatý festivalový program. Keby sa tu nič nedialo, tak by sa to vlieklo presne tak, ako keby sme boli v kúpeľoch...“

Pätnásť rokov je pomerne slušné číslo, silná tradícia. Myslíte si, že festival Art Film má perspektívu?
„Ja dúfam, že áno! Festival Art Film Trenčianske Teplice vznikol z lásky, ako súkromný podnik filmového milovníka a režiséra Petra Hledíka. Vypiplal ho postupne do dospelosti. Pred tromi rokmi však usúdil, aby filmový festival mohol ďalej pokračovať na špičkovej európskej úrovni, že sa treba obrátiť na ľudí, aby zabezpečili Art Filmu profesionálnu existenciu. Myslím si, že MFF na strednom Považí bude pokračovať a určite sa bude filmárska rodina tešiť z jubilejného 20. ročníka Art Filmu Trenčín, Trenčianske Teplice!“

Ovplyvnila zmena dramaturgie záujem divákov o filmy?
„Nemôžem o tom hovoriť kompetentne skôr, než by boli v ponuke konkrétne čísla, koľko bolo návštevníkov a podobne. Určite, na každom festivale dramaturgia ovplyvňuje návštevnosť. Pravdou je, že návštevnosť v mnohom ovplyvňuje aj atmosféra filmového festivalu. Do budúcnosti by som si želal, aby Art Film bol ešte navštevovanejší. Som presvedčený, že film je určený predovšetkým divákovi, na veku nezáleží. Mimochodom, filmové festivaly všade vo svete sú labužníckou záležitosťou, často pre filmových fanúšikov, bez ktorých film naozaj nemá zmysel! Ako povedal na sobotnej tlačovej konferencii Marián Labuda, poslaním herca je, aby zaujal divákov a pred kinami stáli fronty na lístky. Aby sa buď držali stoličiek od napätia, alebo z nich padali od smiechu...“

Neodmysliteľnou súčasťou Art Filmu sú filmové osobnosti. Ako vnímate ich prítomnosť na festivale?
„Vnímam to tak, že filmové osobnosti v rámci Hercovej misie, či udeľovania Zlatej kamery sú čerešničkou na torte. Nepotešilo by ma, keby sa Art Film posudzoval len podľa toho, aký známy herec pricestoval na festival. Nebolo by to správne. Na druhej strane festival bez významných osobností by nebol festivalom. Teší ma, že aj v tomto roku sme mohli v Trenčianskych Tepliciach privítať také významné osobnosti ako je Roman Polanski, Jiří Menzel, Oleg Tabakov (držitelia Zlatej kamery), Marián Labuda, Mirjana Karanovičová a Isabelle Huppertová (Hercova misia).“

Ako hodnotíte pohostinnosť festivalových miest Trenčín a Trenčianske Teplice?
„Vzhľadom na to, že Trenčianske Teplice nemajú regulárne kino a filmový festival bez vhodného kina nemôže existovať, celú záležitosť sme museli riešiť. Mesto Trenčín sa k MFF Art Film postavilo veľmi ústretovo. Preto festival tretí rok existuje aj v Trenčíne.“

Alexander Cibula


Nový slovenský film sa začne nakrúcať v auguste

Trenčín – V utorok 26. júna predstavili v priestoroch CinemaMax pripravovaný celovečerný film s pracovným názvom Pokoj v duši (Súčasný príbeh o priateľstve a zrade). Po prvýkrát sa spoločne stretli hlavné postavy filmu Attila Mokos, Roman Luknár, Helena Krajčiová, Agi Bubíková, Slávka Heribanová – Halčáková, český herec Jan Vondráček a poľský herec Robert Wieckiewicz. Podľa producenta filmu Mariana Kováčika sa film začne nakrúcať začiatkom augusta. „Mali sme už dlhšie ambíciu nakrútiť celovečerný film, no bohužiaľ sme nemali kvalitný scenár,“ vysvetlil. Keďže ide podľa Kováčika o jeho prvý film, vsadila produkčná spoločnosť na istotu a oslovila scenáristu Jiřího Křižana. Ten podľa ich návrhov spracoval námet a následne aj scenár.

Prípravné práce na 110 minútový film začali vo februári a spoločnosti sa podarilo angažovať medzinárodné obsadenie. Okrem českých, poľských a slovenských hercov sa vo filme predstavia v menších úlohách aj Ukrajinci. Príbeh o troch priateľoch, troch krásnych ženách a zradcovi bude podľa režiséra Vladimíra Balka nadväzovať na tradíciu dobrých slovenských filmov. „Bude to dráma, ktorá sa zaradí k filmom akými boli Noční jazdci, Medená veža či Orlie pierko,“ zdôraznil.

Rozpočet filmu, ktorý by mal mať premiéru na jar budúceho roka je takmer 50 miliónov a nakrúcať sa bude na strednom Slovensku v okolí Čierneho Baloga a niektoré scény v Bratislave. Práve krása miestnej prírody a dej, ktorý znázorňuje tradície Slovenska i strednej Europy môže byť podľa režiséra lákadlom pre divákov. „Súčasťou príbehu je aj rasová neznášanlivosť, pytliactvo, patriarchát, no aj priateľstvo na celý život,“ upresnila dramaturgička Jana Skořepová. Ambíciou tvorcov je nakrútiť divácky film, na ktorý pôjdu ľudia do kín. Okrem hľadania koproducentov, ktorí by dostali film aj do zahraničia, chce spoločnosť predstavovať nový film aj počas premiér v ôsmich krajských mestách.

Andrea Koppiová


Nočným Trenčínom znela balkánska dychovka

Trenčín - Koncert hudobníka a skladateľa Gorana Bregovića, ktorý spolu s režisérom Emirom Kusturicom preslávil balkánsku dychovku, si na Mierové námestie prišla v piatok 29. júna vypočuť asi tisícka ľudí. Tí si potleskom vynútili ešte polhodinový prídavok. Asi dvojhodinový koncert, ktorý bol vyvrcholením festivalu Artfilm, zakončila úderka Kalashnikov. Bregović nevystúpil s kompletnou zostavou Wedding and Funeral Band, sprievod mu robila cigánska dychovka a bulharské speváčky.

Na začiatku 90. rokov sa Bregović intenzívne a úspešne venoval komponovaniu filmovej hudby. V priebehu troch rokov sa mu podarilo zložiť hudbu k približne dvadsiatim snímkam. Jeho tvorba odznela vo filmoch Dom pre obesenca, Arizona Dream, Underground, ale aj v kontroverznom filmovom hite Borat.

(sita)

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 2. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 3. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 4. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 5. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 6. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 7. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 8. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 9. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 10. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 1. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 2. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 3. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 4. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 5. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 6. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 15 759
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 11 801
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 9 765
 4. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 9 518
 5. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 555
 6. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 6 968
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 6 812
 8. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 198
 9. Hľadáte firmu na predaj? Poradíme vám, ako ju nájsť 5 613
 10. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 5 592
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Otto Häusler.

Vo veku nedožitých 97 rokov zomrel 12. mája Otto Häusler.

10 h
Dopravná nehoda pri obci Krajné.

Včera sa pri obci Krajné stala dopravná nehoda. Osobné auto sa prevrátilo na strechu.

13 h
Auto skončilo mimo cesty.

Včera v noci sa v Nemšovej smerom na Borčice stala dopravná nehoda.

13 h

Na cestách Trenčianskeho kraja sa za štyri mesiace roka 2021 stalo 257 dopravných nehôd, pri ktorých traja ľudia prišli o život, desať sa ťažko zranilo a ďalších 78 utrpelo ľahké zranenia.

17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Medvedica s dvomi malými prechádzala cez pole.

13. máj

Nad mestom sa šíri čierny dym. Oheň hasia hasiči z Levíc a Vrábeľ.

13 h

Ligová licencia pre budúcu sezónu? Vraj určite áno!

13. máj

Miloš Jeseňák, primár oddelenia klinickej imunológie a alergológie Univerzitnej nemocnice Martin, tvrdí, že očkovanie je jediná cesta k zlepšeniu situácie. Bez neho môžeme rátať s ďalšou vlnou.

13. máj

Už ste čítali?