tným pričinením, nie s hučiacim motorom za chrbtom... Opísanú atmosféru a zážitok na dlhé roky umožňuje paragliding, ktorému sa Martin venuje už štyri roky. Býva v Trenčíne na Sihoti, študuje v Žiline geodéziu a lietanie je vášňou jeho života, jeho drogou.
Ako si sa dostal k lietaniu?
Lietanie mám pravdepodobne v génoch. Na letisko som chodieval odmalička, s otcom. Veľmi ma zaujímalo. Neskôr som začal hľadať spôsob, ako sa dostať do vzduchu. Najvhodnejším sa mi zdal paragliding.
Aké boli tvoje začiatky? Kde si získal potrebné informácie?
Najlepším zdrojom informácií bol internet. Snažil som sa zohnať kontakt na nejakú paraglidingovú školu, čo sa mi aj podarilo. Najbližšia je v Novom Meste nad Váhom, kde som aj absolvoval kurz.
Si študent, nie je to pre teba nákladná záľuba?
Veľa ľudí si myslí, že lietanie je veľmi drahé. Môžem však povedať, že paragliding vyjde asi toľko, ako škodovka. Letecký kurz stojí asi ako polovica „vodičiaku“, teda päťtisíc korún, čo naozaj nie je veľa. Cena základnej výbavy je zhruba 15 až 20-tisíc, a tie človek, ktorý chce lietať, dokáže investovať. Pritom nie sú potrebné takmer žiadne priebežné výdavky.
Venuješ sa popri paraglidingu ešte inej, možno podobnej záľube?
Venujem aj leteckému modelárstvu. Okrem toho si robím pilotný preukaz na lietanie s balónom. K paraglidingu som sa vlastne dostal od balónového lietania. Balón je však viac komerčný, navyše je aj nákladnejší – veľa stojí balón i plyn.
Čo ťa na lietaní najviac fascinuje?
Úplne všetko. Pohľad zhora na krajinu je úžasný a jedinečný. Vidíš maličké budovy a drobných ľudí a ty sedíš v sedačke vysoko nad všetkým a pozeráš sa. V aute ideš iba dopredu, dozadu, vľavo a vpravo, na lietaní je skvelý aj ten tretí rozmer, hore a dole. Pocity pri lietaní sú neopísateľné.
Kam najradšej chodíš lietať? Aké miesta vyhľadávaš?
Na vzlietnutie je potrebný kopec s určitým sklonom. Na bežné výlety chodíme do Hornej Súče, na Považský Inovec, často aj na Straník pri Žiline a do Nízkych Tatier. Chodíme v partii, vyšliapeme na kopec, zhodnotíme počasie, rozložíme padáky a čakáme na vhodný vietor...
Chodíš lietať aj do zahraničia?
Áno. Dáva mi to možnosť uvidieť inú scenériu krajiny, sú tam aj lepšie kopce, dá sa lietať omnoho dlhšie... Ideálne sú Alpy, Dolomity, vrchy v Rakúsku, Francúzsku, Taliansku alebo Slovinsku.
Koľko trvá priemerný let?
Od niekoľkých minút až po niekoľko hodín. Keď nechytím vhodný vietor, tak zletím pod kopec za niekoľko minút, čo ma veľmi nepoteší. Keď sú vhodné poveternostné podmienky, dá sa lietať niekoľko hodín a preletieť aj sto kilometrov. Všetko závisí od vzdušných stúpavých prúdov, ktoré vytvára slnečná energia. V noci a zrána sú tieto prúdy slabé, lieta sa najmä cez deň, v každom ročnom období.
Čo majú podniknúť tí, ktorí chcú začať s lietaním?
Najdôležitejšie je naozaj iba veľmi chcieť a potom aj začať. Ideálne je vyhľadať paraglidingovú školu, kde poradia a zaučia vo všetkých smeroch.
Má paragliding nejaké obmedzenia – vekové, výškové, hmotnostné, zdravotné...?
Spodná veková hranica je 15 rokov, kedy je potrebný súhlas rodičov. Horná hranica neexistuje, medzi nami sú aj 60-70-roční piloti. Minimálna hmotnosť je 40 a maximálna 230 kilogramov. Zdravotný stav je dôležitou podmienkou. Okuliare nie sú prekážkou. Lietanie si pritom nevyžaduje žiadnu mimoriadnu fyzickú kondíciu. Padáky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, pre ťažších, ľahších, väčších aj menších ľudí. Testované sú na omnoho vyššie záťaže, než na aké sú určené, takže sú úplne bezpečné. Testy sú na vysokej úrovni a spĺňajú medzinárodne kritériá.
Čo obsahuje paraglidingová výbava a ako sa k nej dá dostať?
Moja výbava váži asi 15 kilogramov. Obsahuje padákový klzák, sedačku, záložný padák a variometer spolu s výškomerom, ktorý ukazuje klesanie a stúpanie v metroch za sekundu, ako aj výšku v ktorej letíme. Okrem toho potrebujem prilbu a pevné topánky nevyhnutné pri pristávaní. Ako odev postačí vetru odolné lyžiarske oblečenie, kúpiť sa dá aj špeciálny paraglidingový odev. Výbava sa dá zaobstarať v paraglidingovej škole alebo cez inzeráty, v rôznych bazároch a na internetových stránkach...
Ako je to s bezpečnosťou?
To je otázka, ktorú kladie mnoho ľudí, pretože si myslia, že paragliding je adrenalínový, veľmi nebezpečný šport. Nie je to tak. Letecká doprava je štatisticky najbezpečnejšia a to platí aj o tomto športe. V kurze vás naučia ako zvládať prípadné krízové situácie, napríklad keď „zaklapne“ padák pri turbolencii. Paragliding môže byť nebezpečný pre začiatočníkov, ktorí by mohli zle odhadnúť vietor a štartovať vo veľmi silnom vetre, alebo keď začnú experimentovať. Kto lieta s rozumom, nemá sa čoho báť. Mám kamaráta, ktorý robí zoskoky s padákom z vysokých komínov, mostov a skál. To je adrenalín a nie keď sedíš v sedačke, vznášaš sa nad krajinou a pozoruješ panorámu prírody...
A čo strach z výšok?
Strach z výšok je viazaný na stabilné objekty, napríklad na budovy. Tiež sa bojím, keď sa vykláňam z balkóna na siedmom poschodí, ale pri paraglidingu strach necítim.
Po akom dlhom čase si adept lietania môže povedať: „Už viem dobre lietať!“ ?
Keď sa tomu človek intenzívne venuje, tak to zvládne za 2 – 3 sezóny. Talentovaný letec aj za jednu sezónu. Zo začiatku je lepšie lietať s niekým skúsenejším.
Existuje v Trenčíne alebo okolí nejaký paraglidingový krúžok alebo klub?
Oficiálne nie, ale všetci letci, a je nás v okolí pomerne dosť, sa poznáme, máme na seba kontakty. Chodíme lietať spolu. Potom si sadneme niekam na pivko a hodnotíme počasie, zážitky, skúsenosti, rozprávame sa....
Čo ti lietanie dalo a vzalo?
Dalo mi veľa pekných zážitkov. Kvôli lietaniu som prestal fajčiť, pretože sa mi s pätnásťkilovým batohom ťažšie stúpalo do kopca. Vďaka tomu som získal aj lepšiu kondičku. Získal som aj iný náhľad na svet, na život. Iba tam hore si človek uvedomí jedinečnosť každého momentu života. A čo mi vzalo? Myslím, že nič.
Čo majú urobiť záujemcovia, ktorí chcú paragliding vyskúšať?
Majú dve možnosti. Jednou je tandemový let, kedy sa lieta spolu s inštruktorom, ktorý urobí všetko potrebné a záujemca len sedí a pozoruje krajinu. Alebo existuje „ochutnávací kurz“, pri ktorom vysvetlia techniku lietania, základné inštrukcie a lietanie môžete vyskúšať samostatne, ale pod dohľadom skúseného inštruktora. Takéto skúšobné lety stoja okolo tisíc až tisícpäťsto korún. Koho osloví takáto „ochutnávka“ a lietanie ho „chytí“, môže si doplatiť zvyšok kurzu, kúpiť výbavu a začať lietať. Pre porovnanie - pätnásťminútový vyhliadkový let lietadlom stojí toľko, ako celý deň strávený s paraglidingom.
Autor: Martina Matušková