Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Magda Paveleková: „Kvet Tálie som prijala s veľkou radosťou“

Obľúbená slovenská herečka – komička študovala na evanjelickom gymnáziu v maďarskom mestečku Köszeg neďaleko rakúskych hraníc. Už počas štúdia ju vraj priťahovalo divadlo. Začínala vo formujúcom sa divadle v Nitre. Keď maturovala, bola jeho členkou už tr

(Zdroj: Pavol Majer)

i roky. Z divadla v Nitre odišla po 17 rokoch do Bratislavy, kam jej manžela preložila armáda. Istý čas pôsobila v Tatrakabarete a dlhodobo v súbore Novej scény. Ako sama vraví, jedny z najkrajších profesných chvíľ zažila pri účinkovaní v muzikáli Mníšky. Svoj umelecký život sa pokúsila v roku 2001 opísať v knihe Spomienky starej herečky. V nedeľu si prebrala ocenenie novomestského festivalu Aničky Jurkovičovej Kvet Tálie – cenu, ktorej sa teší rovnako, ako pred rokmi, keď sa stala zaslúžilou umelkyňou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dovŕšenie šesťdesiatky – plodné pracovné roky
Pre Magdu Pavelekovú to platí dvojnásobne. „Keď som dovŕšila šesťdesiat, povedala som si, že stará herečka by mala prepustiť miesto mladej,” hovorí o sebe. Opak bol ale pravdou. Myslela to vážne. Režiséri však po troch mesiacoch jej absencie na javisku zistili, že by ju do niektorých hier radi obsadili opäť. „Keď sa mi postava zapáčila, samozrejme som tú prácu zobrala,” hovorí herečka. Niektoré hry sa ale opäť prestali hrať a Magda Paveleková si myslela, že v tomto smere už jej realizácia pomaly skončila. Prišla ale hra Kubo. „Do úlohy starej cigánky som skrátka ísť musela, pretože tá rola bola krásna,” vysvetľuje. Hra bola plná tancov a spevu. Pre úlohu „cigánky” bola dôležitá rómčina, ktorú sa vraj učila s ľahkosťou. „Učil ma vysokoškolsky vzdelaný Róm, ktorý mal správanie mladého aristokrata,” spomína. Sám vraj neveril, ako si táto herečka dokázala rýchlo zapamätať jednotlivé vety. „Pamätám si to všetko v rómštine dokonca dodnes,” hrdí sa Magda Paveleková. „Môj učiteľ rómčiny mi vtedy povedal, že musím byť baronesa, aby som sa takto rýchlo dokázala naučiť ich jazyk,” spomína s úsmevom. Okrem rómčiny však naša obľúbená humoristka neváha študovať aj angličtinu, či dokonca latinčinu. „Minule sa mi smiala priateľkina dcéra Martuška, že čítala v novinách o mojej latinčine. Povedala som jej, nech sa nesmeje, pretože to je naozaj pravda,” hovorí herečka, podľa ktorej je jej vzťah s novinármi dobrý, takže si na ňu nemajú čo vymýšľať. „Nemám žiadne mimomanželské vzťahy ani nič podobné, takže v tomto smere nie som pre novinárov zaujímavá. Stále však niečo robím, vymýšľam, preto o mne píšu. Moje aktivity možno ľudí zaujímajú,” nazdáva sa. Štúdiom jazykov si cibrí pamäť a je to pre ňu uvoľňujúce. „Keď mám voľný večer, chytím do ruky knihu s latinskou poéziou a prekladám si básničky,” vysvetľuje. Krížovky vraj nelúšti, pretože ich s radosťou odkladá jednej svojej priateľke Duni, ktorá vraj lúšti len taký fukot. „Všetky krížovky, čo mám doma a Pavelek ich nestihol vyplniť, vystrihnem a odložím pre Duňu,” hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Tréma – pocit zodpovednosti?
„Raz mi jeden múdry režisér povedal, že ja už nemám trému, ale pocit zodpovednosti,” hovorí herečka. Podľa nej je ale triaška v žalúdku a horúčkovité opakovanie prvých replík pred predstavením celkom prirodzená a jednoznačná tréma. Našťastie sa jej však nestáva, že by jej vypadol text. „V pesničkách už vôbec,” hovorí. V Mníškach, ktoré doslova miluje a spieva sa tam stále, výpadok za sedem rokov vraj našťastie neprišiel. Na javisku si ale užije veľa zábavných situácií. „Minule mi Karinka Olasová mala povedať: matka predstavená, som pripravená,” ona zrazu vyhŕkla: „matka pripravená, som predstavená.” Nemohli sme ďalej hrať, pretože sme sa začali všetci smiať. Karin ale nevedela, čo povedala, takže to ešte raz zopakovala s tou istou chybou.” spomína Magda s úsmevom. Mníšky sú jej srdcovou záležitosťou. Hry Donaha, Klietka bláznov sú stiahnuté, no Mníšky sa stále hrajú. Podľa herečky majú možno režiséri obavu obsadiť ju do ďalších hier, pretože by to kvôli veku nezvládla. Magda Paveleková je však spokojná, pretože pracuje pre rozhlas, televíziu a stále aj divadlo.

SkryťVypnúť reklamu

Apropó dabing…
S ktorým vraj raz a navždy skončila. Existuje ale jedna jediná výnimka – Miazgovci. „Ak by išli Miazgovci, tak by som sa na smrť urazila, keby mi tú rolu nevrátili, lebo aj Kukura by sa určite urazil, keby mu jeho úlohu v Miazgovcoch nedali,” hovorí. Naopak však priznáva, že s iným dabingom už nechce mať nič spoločné. „Amerika nemá toľko dolárov, aby ma tam dostali.” Je to paradox, pretože iní herci sa o dabing doslova trhajú, je to jeden z najlepšie platených kšeftov v umeleckej brandži. Vysvetlenie je jednoduché: „Raz som prišla na dabing a kolega herec mi hovorí: chytro, chytro, veľmi sa ponáhľam, mám ďalší kšeft, ideme ostrú, nie? Režisér zakričal, dobre, ostrá. Ja som myslela, že si robia srandu, tak som tú ostrú spravila. Zaťala som sa a pekelne sústredila. Spravila som to dobre a režisér zakričal, že je to dobre a ideme ďalej. Povedala som im, že ešte ani neviem kto a kde som. Režisér povedal, že aj on má naponáhlo. Dala som si dole okuliare, zložila scenár a povedala dovidenia. Oznámila som im, že nech ma viac nevolajú, pretože určite nebudem mať čas,” spomína herečka, ktorá od vtedy nikdy v živote nevstúpila do dabingového štúdia.

Rola vytúžená, no už nezrealizovateľná
Taká herecká rola existuje aj v mysli Magdy Pavelekovej. Keď bola mladou herečkou, tak vraj bývala veľmi štíhla. V Nitrianskom divadle si vtedy zahrala pani Dulskú, v hre Morálka pani Dulskej. Túto rolu hrávala veľmi rada, preto by sa k nej s nadšením vrátila. „Dnes, keď už som zrelá žena so skúsenosťami, by som to dokázala fantasticky urobiť,” sníva herečka. Z reality ju však vytrhol vlastný vnuk so slovami: „Babina, ale to už nemôžeš hrať, veď už máš veľa rokov.” Aj napriek tomu, že po toľkých rokoch si Magda Paveleková pamätá text tejto postavy, ktorú by hrala s láskou a nasadením, si uvedomila, že žiaľ, vnuk má predsa len pravdu. Pani Dulskú si už zrejme nezahrá. Je ale veľa úloh, ktorým sa stále naplno venuje. Najväčšími kritikmi sú vnuci a manžel. Na otázku, či je ochotná absorbovať manželove negatívne názory na jej výkon, odpovedala, že manžel po premiére nikdy nesmie byť kritický. „Vtedy som plná dojmov, vystresovaná, takže mi môže povedať len to, čo sa mu páčilo,” vysvetľuje. Kritiky sa tak dočká až na druhý, tretí deň, kedy ju je schopná akceptovať a o nedostatkoch sa porozprávať. Tichá domácnosť však po negatívnom názore na jej výkon u Pavelekovcov nefunguje. „To by som sa musela veľmi hnevať. Ja radšej papuľujem a zvyšujem hlas,” hovorí úprimne a s humorom herečka.

Kvet Tálie
Keď jej z kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom zatelefonovali, že by jej chceli odovzdať ocenenie Kvet Tálie, Magda Paveleková si myslela, že jej telefonuje Pročko. „Okrem zaslúžilej umelkyne, na ktorú som veľmi pyšná, som nikdy žiadne uznanie nedostala,” hovorí. V rôznych anketách a oceneniach je permanentne nominovaná medzi prvými piatimi umelcami, no nikdy ešte nevyhrala. Keď sa dozvedela o cene Tálie, tak ju to milo prekvapilo. „Okamžite som s tým súhlasila. O to viac, že sa to celé udialo v rodinnom prostredí,” Toto ocenenie je pre ňu malým zadosťučinením, pretože sama začínala ako ochotníčka. Nedisponuje hereckým vzdelaním. K divadlu prišla ako šestnásťročná. Maturovala tak už ako mladá herečka. V existenciu a prežitie ochotníckych divadiel stále verí. Väčšinou takéto divadlo robia ľudia, ktorí to majú ako hobby. Ochotník sa teda viac prejaví, má priestor na sebarealizáciu a lepšiu komunikáciu s režisérom. Vo veľkých divadlách to býva občas ťažšie. Ochotníci svoju profesiu nerobia pre peniaze. „V divadle sa nedá nič robiť len pre peniaze,” hovorí herečka, ktorá na margo dabingu ešte dodala, že mladí herci sú naň často doslova odkázaní. Ochotníci to rovnako nemajú ľahké, no Magda Paveleková im odkazuje: „Každý deň má dvadsaťštyri hodín a ochotníci vždy dokázali tie hodiny naplniť. Moliere a Shakespeare mali tiež len dvadsaťštyri hodín a rovnako niečo dokázali. My teda, ak niečo chceme, tak sa rovnako snažme tento čas naplniť. Záleží to len od nás.”

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 2. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 3. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 4. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 6. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 7. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 1. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 2. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 3. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Developer projektu Metropolis sa stal Lídrom roka 2022
 5. Nepotrebné telefóny pomáhajú na Vianoce deťom a rodinám v núdzi
 6. Tisíc líp aj pre včely od slovenskej prezidentky
 7. Changes to the System of Remedies
 8. How to succeed when acquiring a business in Slovakia
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 436
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 578
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 4 825
 4. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 4 650
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 496
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 167
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 050
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 456

Blogy SME

 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Ivan Mlynár: Hrozba smrti zdravej spoločnosti.
 3. Soňa Fröhlichová: Hollywood – synonymum amerického filmového priemyslu, deň číslo 18 a 19
 4. Rastislav Jusko: Čo s tebou ďalej, paragraf 363?
 5. Anna Miľanová: Luster podobný lampiónu...
 6. Michala Guľasová: Andrea Rimová – 29. február - knižná recenzia
 7. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka
 8. INESS: O platoch zdravotníkov nemajú rozhodovať ministri
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 170 371
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 7 933
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 775
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 274
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 066
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 2 971
 7. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 811
 8. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 1 939
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Lámete si hlavu s vianočnými darčekmi? Nadeľte vašim blízkym zážitky a chvíle odpočinku: venujte im poukaz do Resortu Valachy Veľkej Karlovice v Beskydoch, ktorý sa nachádza len 3 kilometre za českou hranicou.


2. dec

Viac ako tri promile alkoholu nafúkal pri dychovej skúške 35-ročný vodič, ktorý havaroval na diaľnici D1 pred diaľničným odpočívadlom Prejta neďaleko Dubnice nad Váhom.


SITA 19 h
Jednotlivé časti zariadenia budú mať seniori rozmiestnené po byte.

Inteligentná domáca asistentka je momentálne v testovacej fáze.


20 h

Na svoju dôverčivosť doplatila 79-ročná žena z Trenčianskeho kraja. Neznámi podvodníci ju pripravili o šperky a finančnú hotovosť 23-tisíc eur.


SITA 20 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Z kolektívnych zmlúv už vypustili dodatky.


23 h

Jeden dostane 3400 eur, druhý päťtisíc.


5. dec

Najvyššia chorobnosť ARO je vo vekovej skupine detí do piatich rokov.


16 h

Za rok si mali páchatelia zarobiť viac ako stotisíc eur.


17 h

Blogy SME

 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Ivan Mlynár: Hrozba smrti zdravej spoločnosti.
 3. Soňa Fröhlichová: Hollywood – synonymum amerického filmového priemyslu, deň číslo 18 a 19
 4. Rastislav Jusko: Čo s tebou ďalej, paragraf 363?
 5. Anna Miľanová: Luster podobný lampiónu...
 6. Michala Guľasová: Andrea Rimová – 29. február - knižná recenzia
 7. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka
 8. INESS: O platoch zdravotníkov nemajú rozhodovať ministri
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 170 371
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 7 933
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 5 775
 4. Mária Križanová: Matematika a matikári. 3 274
 5. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 066
 6. Jana Melišová: V závoji hmly 2 971
 7. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 811
 8. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 1 939
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu