Nové Mesto nad Váhom - Novomešťania, ale aj obyvatelia priľahlých obcí sa zišli v piatok trinásteho na Námestí slobody, aby zabojovali o svoju nemocnicu.
Občianska iniciatíva Za zachovanie novomestskej nemocnice pripravila míting, na ktorom mohli občania podpísať petíciu. Petičná akcia sa v Novom Meste nad Váhom stretla s obrovskou podporou Zišlo sa asi tristo ľudí, ktorí stáli v rade, aby sa podpísali na petičné hárky. „Podpisové hárky, ktoré som mala na starosť, mi za pár minút podpísali dokonca aj ľudia z Myjavy a Dubnice nad Váhom,“ hovorí Anna Černochová, podľa ktorej sa práve Dubničania vyjadrovali, že veľmi dobre vedia, aké nepríjemné je pre pacientov dochádzať do nemocnice v Ilave. Podľa Myjavčanov, ktorí hárky podpísali, musia ľudia z kopaníc, ktorí nevlastnia motorové vozidlo, často cestovať autobusmi aj v zlom zdravotnom stave.
„Zrušenie nemocnice by znamenalo pre občanov hrozbu väčšej nedostupnosti medicínskej starostlivosti. Nemocnica je spádovou pre približne 70-tisíc obyvateľov,“ vysvetľuje šéf petičného výboru Alexander Koreň. Podnet na zorganizovanie mítingu a petície dali informácie v médiách, že novomestská nemocnica má byť medzi deviatimi nemocnicami na Slovensku, u ktorých si zdravotné poisťovne prestanú objednávať zdravotné výkony. Ministerstvo zdravotníctva a zdravotné poisťovne sa na rokovaní minulý týždeň zhodli na deviatich zdravotníckych zariadeniach, ktoré všetky poisťovne považujú za neefektívne. Ministerstvo nekonkretizovalo, o ktoré nemocnice by malo ísť. Podľa hovorkyne ministra zdravotníctva Silvie Balázsikovej toto číslo nie je definitívne. Rezort prehodnotí aj ďalšie zdravotnícke zariadenia z pohľadu kvality poskytovania zdravotníckej starostlivosti a efektivity ich fungovania. Podľa Balázsikovej označenie deviatich zariadení za neefektívne ešte neznamená, že zaniknú. Nemali by byť platené z prostriedkov verejného zdravotného poistenia.
Riaditeľ nemocnice Miroslav Šorf považuje hrozbu zatvorenia nemocnice za nekompetetný krok niektorých zložiek riadiacich zdravotníctvo Slovenskej republiky. Vyjadrenia o neefektivite považuje riaditeľ za klamlivé a vzbudzujú obavy pracovníkov nemocnice o svoju ďalšiu budúcnosť. „Je to hrubý zásah do imidžu novomestskej nemocnice,“ hovorí Šorf. „Nevykazujeme stratu, naopak vytvárame zisk, ktorý sa vracia späť do chodu zdravotníckych služieb tohto zariadenia,“ tvrdí riaditeľ. Nemocnica je podľa vedenia stabilizovaná a veľmi dobre vybavená, k čomu prispeli aj sponzori z regiónu Nové Mesto nad Váhom. „Práve regionálny sponzoring je dôkazom toho, že nemocnica je pre obyvateľov mesta a okolia veľmi dôležitá,“ dopĺňa šéf petičného výboru Koreň. Podľa riaditeľa majú v nemocnici lôžkovú časť permanentne na 80 percent obsadenú. „Títo pacienti by museli vyhľadať starostlivosť v okolitých zariadeniach.“ Cena za ich hospitalizáciu by sa podľa Šorfa pre nich predražila, pretože v novomestskej nemocnici je nižšia. Zrušenie nemocnice môže podľa neho ohroziť včasnú diagnózu a liečenie ochorení. Postupy nemocnice v diagnosticko-liečebnom procese tak riaditeľ považuje v rámci európskej úrovne za štandartné a v rámci ktorých zariadenie podľa neho stále napreduje.
Petíciu proti zatvoreniu novomestskej nemocnice majú ľudia možnosť aj naďalej podpisovať na Námestí slobody, v supermarketoch, firmách a v školách ešte tento týždeň. Podľa Koreňa petičné hárky odovzdajú na Úrad vlády.
(sk, tasr)
Anketa
Viera Saková, Nové Mesto nad Váhom: Nemocnica v Novom meste nad Váhom je potrebná. Dokonca by sme tu potrebovali aj chirurgiu. Jej zrušenie je pre mňa nepredstaviteľné. Podľa mňa je nemocnica na vysokej úrovni a dokonca prístup zdravotníkov k pacientom je v Novom Meste lepší ako v Trenčíne.
Mária Mezeiová, Stará Lehota: Som absolútne proti zrušeniu nemocnice v Novom Meste nad Váhom, preto som sa zúčastnila na petičnej akcii. Už aj tak cestujeme do novomestskej nemocnice, takže cestovanie do Trenčína by bolo pre ľudí vzdialenejších obtiažne a často problematické.
Jana Šimková, Nové Mesto nad Váhom: Starší ľudia a urgentné prípady by mali mať rýchlu starostlivosť tu v meste. Zrušenie nemocnice by bolo rizikové a nepríjemné najmä pre starších občanov. Už teraz musíme chodiť do Trenčína napríklad na chirurgiu a často to nie je príjemné.
Martin Psotný, Nové Mesto nad Váhom: Trenčín je vzdialený autom pätnásť – dvadsať minút a ten čas môže byť niekedy skutočne rozhodujúci. Ľudia z mesta a okolia tu nemocnicu naozaj potrebujú.
Petra Makarová, Nové Mesto nad Váhom: Trenčín je naozaj dosť ďaleko najmä pre starších ľudí, pre ktorých by aj obyčajné vyšetrenie bolo problematické. Niektorí ľudia ani nemajú prostriedky na to, aby cestovali za zdravotníckou starostlivosťou do iného mesta.
Alexandra Koreňová