Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Festival Aničky Jurkovičovej je na Slovensku ojedinelý

Anička Jurkovičová, prvá slovenská ochotnícka herečka, sa narodila v Novom Meste nad Váhom. Myšlienka založiť ochotnícky festival sa zrodila práve na jej počet.

Na začiatku stála žena, ale aj muž...
Prvým iniciátorom bol režisér novomestských ochotníkov Štefan Psotný. V roku 1998 s týmto nápadom prišiel za riaditeľom kultúrneho strediska Jánom Mikuškom, ktorý myšlienku privítal s nadšením. Názov festivalu však vznikol až po vzájomných diskusiách. „Bol to výborný námet pre základný motív festivalu, v ktorom dôležitú úlohu hrá žena,“ vysvetľuje Mikuška. Podľa neho je na Slovensku zatiaľ ojedinelý. „U nás fungujú kresťanské divadelné festivaly, tiež festivaly s ľudovou tématikou, my sme chceli priniesť niečo nové,“ hovorí riaditeľ kultúrneho domu. Vznikla celoslovenská prehliadka neprofesionálnych divadelných súborov s inscenáciami slovenskej dramatickej tvorby mapujúcej postavenie ženy v spoločnosti. Leitmotívom celého festivalu je teda pochopiteľne žena.

Skryť Vypnúť reklamu

Od prvého ročníka po dnes
Ten prvý, v roku 1998, bol ponímaný najviac slávnostne, bolo to niečo nové. Vďaka festivalu na pár dní viac ožilo kultúrne dianie v meste. „Po rokovaniach so školami začali na festivalových predstaveniach zapĺňať divadelnú sálu študenti,“ hovorí Mikuška. Festival sa postupne dostával do povedomia a dnes už má svoje zázemie. Každým rokom napreduje. „Myslím, že v každom ročníku sa nájdu predstavenia, ktoré prekračujú priemer ochotníckeho divadla,“ pokračuje Mikuška. Spomína si aj na menej príjemné zážitky. „V jednom odbornom periodiku vyšiel článok, kde sa nám redaktor snažil vysmievať, že Anička Jurkovičová vôbec nie je našou rodáčkou,“ hovorí. Riaditeľ kultúrneho strediska neváhal, a cez múzeum našiel dokument, ktorý potvrdil, že slová redaktora nie sú pravdivé. Spomínanému divadelnému kritikovi poslal list s kópiou overenia pravdivosti, že prvá ochotnícka herečka sa skutočne narodila v našom kraji, teda v Novom Meste nad Váhom. „Ten človek na to vôbec nereagoval,“ spomína Mikuška dnes už s nadhľadom.
Festival postupne dopĺňali sprievodné akcie, medzi nimi má pevné miesto napríklad každoročná výstava výtvarného umenia. „Výstavy nadväzujú na festival buď tematicky, alebo je žena samotnou autorkou,“ upresňuje Mikuška. Ďalšou sprievodnou akciou sa stal po prvých ročníkoch aj Kvet Tálie. Jubilejný desiaty ročník sa teší festivalovej premiére v Divadielku galéria. Tu sa zrejme začne tradícia, ktorú tento rok otvorí svojou hereckou monodrámou Zuzana Kronerová.

Skryť Vypnúť reklamu

Kvet Tálie
Kvet Tálie je ocenenie významnej slovenskej herečke, ktorej meno by malo byť v spojení s divadlom notoricky známe. S myšlienkou odovzdávať Kvet Tálie prišiel riaditeľ festivalu Alexander Koreň pri príležitosti jubilejného piateho ročníka v roku 2002. „Inšpiroval som sa festivalom Art Film a Mostom slávy, kde umiestňujú ocenení umelci tabuľky s menom,“ vysvetľuje Koreň. Tento festival je sviatkom ochotníckeho divadla a tak ocenenia Kvet Tálie venujú slovenským herečkám, ktoré začínali ako ochotníčky. „Je to predovšetkým celoživotná cena za prínos do divadelného diania, nie ohodnocovacia,“ vysvetľuje Ján Mikuška. Zároveň hovorí, že laureátky by mali byť akýmisi piliermi ženského herectva na Slovensku. „Preto sa snažíme oceňovať herečky, ktoré už majú za sebou kus hereckej práce“ pokračuje. Návštevníci festivalu mohli stretnúť počas posledných piatich rokov s dnes už zosnulou Katarínou Kolníkovou, ktorá bola prvou ocenenou. Ocenenie získali Viera Strnisková, Mária Kráľovičová, Eva Krížiková a Vilma Jamnická. Práve táto herečka, ktorá vlani oslávila 100 rokov, bola pre mnohých najsilnejším zážitkom. „V jej veku recitovať Villonovu báseň spamäti bez akéhokoľvek zaváhania a to takmer päťnásť minút je neuveriteľné,“ spomína Koreň. Pred každým ročníkom má organizačný výbor vytipované tri horúce kandidátky. „Bol som veľmi milo prekvapený, keď som zatelefonoval napríklad Márii Kraľovičovej, že ju k nám pozývame, s akou pozitívnou odozvou to prijala,“ spomína Ján Mikuška. Všetky ocenené herečky boli podľa neho doposiaľ nadšené, že takýto festival na Slovensku vôbec existuje, pretože divadlo v menších mestách často prežíva len veľmi ťažko. Tento rok si cenu Tálie prevezme Majda Paveleková. „Funguje ako komička, tak som sa trochu obával, čo mi povie, keď jej to navrhneme, ale prijala to výborne,“ hovorí Ján Mikuška. Horúce kandidátky budúceho jedenásteho ročníka dnes už figurujú na zozname. Sú medzi nimi Božidara Turzonovová, Emília Vášáryová, Zdena Grúberová a Eva Kristínová. Ktorej podpis sa objaví na pamätnej doštičke, ukáže až budúci jedenásty ročník.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedenásty ročník – vyhliadka európskeho festivalu
Novú dekádu existencie ochotníckeho festivalu v Novom Meste nad Váhom by mohol otvoriť prívlastok „európsky“. „Chceme festival posunúť a zapojiť všetkých priateľov divadla minimálne v krajinách V4,“ hovorí riaditeľ festivalu, Alexander Koreň. Jeho víziou je vytvorenie „festivalu bez hraníc“. Festival je už dnes medzinárodný. Súťažili súbory z Čiech, ale aj Srbska a v minulom roku sa súbor KIS Kysáč zo Srbska a Čiernej Hory stal laureátom festivalu.

(sk)


Novinkou v programe festivalu je divadlo jedného herca

Nové Mesto nad Váhom – Jubilejný desiaty ročník divadelného festivalu A. Jurkovičovej sa uskutoční dňoch 15. – 18. apríla. Festival začína v nedeľu položením venca k pamätnej tabuli Aničky Jurkovičovej na rodnom dome na Komenského ulici, trenčianska výtvarníčka Eva Mišáková – Abelová predstaví svoju tvorbu na výstave Odkrojené z Evinho jablka a herečka Magda Paveleková prevezme cenu Kvet Tálie.

Po slávnostnom otvorení festivalu sa večer prestaví Divadelný súbor Jána Chalupku mesta Brezno s hrou Ferka Urbánka Pani richtárka. Počas troch súťažných dní na festivale vystúpi osem divadelných súborov z Brezna, Prievidze, Nového Mesta nad Váhom, Trenčína, Čadce, Levíc a Kysuckého Nového Mesta. Predstavenia začínajú už predpoludním o 8.30 h. Festival vyhodnotia a slávnostne vyhlásia výsledky v stredu o 14.30 h vo výstavnej sieni MsKS. Nesúťažnú festivalovú bodku za jubilejným ročníkom festivalu spraví o 18. h Zuzana Kronerová v predstavení divadla jedného herca v novozriadenom Divadielku galéria v MsKS. Vystúpi s hrou Williho Rusela Shirley Valentine. Hlavnou postavou hry je Shirley, unavená manželka a matka dvoch neznesiteľných dospelých detí, ktorá sa rozhodne ponechať rodinu samu na seba a odíde s priateľkou na dovolenku do Grécka. Tu prežíva krásny ľúbostný románik a ťažko sa jej vracia domov. Skvelé monológy i vnútorné dialógy s neprítomnými osobami, ktoré skvele karikuje, ako aj rozhovory s morskou skalou či stenou, ktorým Shirley zveruje svoje príbehy a vnútorné rozpoloženie, sú hotovým hereckým koncertom Zuzany Kronerovej. Celý príbeh popretkávajú šansónové songy.

Celoslovenská divadelná prehliadka ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami s tematikou ženy sa koná v Roku J. M. Hurbana, významného národovca, ktorého bola A. Jurkovičová manželkou. Ďalším jubilejným výročím je 50. výročie položenia základného kameňa novomestského domu kultúry, kde sa od roku 1998 festival koná. Ako uviedla tlačová tajomníčka festivalu Eva Grznárova, myšlienka založiť tradíciu divadelného festivalu neprofesionálnych divadelných súborov s inscenáciami slovenskej dramatickej tvorby zobrazujúcej postavenie a poslanie ženy v spoločnosti sa zrodila štyri roky po odhalení pamätnej tabule na rodnom dome novomestskej rodáčky a jednej z prvých slovenských herečiek Aničky Jurkovičovej pri príležitosti výročia jej narodenia. Od roku 2002 sa festival rozšíril o sprievodné podujatie udeľovania Kvetu Tálie významnej slovenskej herečke. Po prvýkrát Kvet Tálie získala Katarína Kolníková, Ocenenie v ďalších rokoch prevzali Viera Strnisková, Mária Kráľovičová, Eva Krížiková a vlani Vilma Jamnická. Šiesty Kvet Tálie získa herečka Magda Paveleková, ktorá vyšla z ochotníckeho divadla v Leviciach a ako 16-ročná odišla za divadelným kumštom do Nitry. Podľa Grznárovej ju s Novým Mestom nad Váhom spájal tunajší detský domov, resp. jeho zverenkyne, ktorých sa ujala, keď niekoľko z nich zobrala na dovolenku.

Ľuboslava Sedláková


Doterajší laureáti festivalu:

I.FAJ – 1998: DS A pri Kultúrnom a spoločenskom
stredisku v Prievidzi
II.FAJ – 1999: Slovenské pohronské javisko Levice
pri Mestskom osvetovom stredisku
v Leviciach a ZO ZDOS
III.FAJ – 2000: Divadlo G pri MsKS a ZO ZDOS
pri Gymnáziu v Trebišove
IV.FAJ – 2001: DS Hviezdoslav pri Mestskom kultúrnom
centre Spišská Nová Ves
V.FAJ - 2002: Celkom malé divadlo pri Slovenskom
pohronskom javisku a MsKS v Leviciach
VI.FAJ – 2003: Divadlo na hambálku Malacky
VII.FAJ – 2004: DS Terra Wag Šaľa
VIII.FAJ – 2005: SDOS – DSD Javorina pri MsKS v Novom
Meste nad Váhom
IX.FAJ – 2006: DS KIS Kysáč, Srbsko a Čierna Hora

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 2. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 3. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 4. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 2. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 3. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 442
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 731
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 000
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 483
 5. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 397
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 122
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 328
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 290
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 142
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 934
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Plesovú zimu pripomína svetelný tanečný pár a klavír

Plesovú zimu na Kúpeľnom námestí v Trenčianskych Tepliciach pripomína svetelný tanečný pár a klavír.

KOCR Trenčín región hľadá obľúbené miesta verejnosti v Trenčianskom kraji

Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región pripravila pre čitateľov svojho dvojmesačníka i širokú verejnosť novú anketu pod názvom Srdcu najbližší.

Trenčiansky hrad.

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

Premiér Igor Matovič.

FOTO: Zasnežená príroda na Inovci

Pozrite si fotky zasneženého Považského Inovca.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

Druhý deň testovania v Nitre: Miera pozitivity klesla pod percento

Otestovať sa prišlo vyše 14-tisíc ľudí. Pozitívnych bolo podstatne menej ako pred týždňom.

Už ste čítali?