Trenčín - Hoci od jej náhleho, predčasného a nikým nečakaného odchodu uplynuli už štyri mesiace, ešte stále sme sa nedokázali zmieriť s myšlienkou, že tu nie je, že odišla navždy tam, odkiaľ už niet návratu. Hoci bola veľká bojovníčka, boj so zákernou chorobou bohužiaľ prehrala, tvrdia spolupracovníčky Ľudmily Strohnerovej z Verejnej knižnice M. Rešetku v Trenčíne.
Knihám a knižnici zasvätila Ľudmila celý svoj život. Prekypovala množstvom nápadov, ktorými sa snažila skvalitňovať a propagovať prácu knižnice, či zvyšovať odbornosť knihovníkov. Jej zásluhou sa realizovali podujatia zamerané na výmenu pracovných skúsenosti s pracovníkmi iných knižníc. Organizovala odborné podujatia, pracovné stretnutia pracovníkov bibliografických oddelení, koordinovala bibliografickú prácu v Trenčianskom kraji, bola predsedníčkou Krajskej pobočky Spolku slovenských knihovníkov. Predovšetkým však bola rodená bibliografka. Jej snaha získať čo najviac informácií aj originálnych dokumentov o významných osobnostiach a udalostiach Trenčína a regiónu ju priviedla k blízkej spolupráci s trenčianskymi archivármi, múzejníkmi, pracovníkmi galérie, s významnými filatelistami, numizmatikmi, s Klubom slovenských historikov, Klubom pre dejiny vied a techniky. Pod jej vedením sa oddelenie bibliografie a regionálnej literatúry trenčianskej knižnice zaradilo medzi významné pracoviská na Slovensku. Čitatelia tu dnes môžu nájsť takmer 4000 dokumentov, ktoré sa týkajú trenčianskeho regiónu a eviduje viac ako 300 regionálnych periodík. Že bola Ľudmila Strohnerová milovníčkou všetkého, čo sa spájalo s naším regiónom, dokazuje aj to, že mnohé významné literárne činné osobnosti darovali knižnici svoje rukopisy, staré fotografie, knihy alebo iné vzácne dokumenty.
Bohatá bola jej publikačná činnosť. Spracovala množstvo personálnych bibliografií, osobitný úspech aj za hranicami Slovenska jej priniesla práca Cestovateľ stáročiami: Personálna bibliografia Vojtecha Zamarovského. Spolu s Milanom Mikušom vydali biobibliografický lexikón Osobnosti vedy trenčianskeho regiónu, zachytávajúci vyše 500 regionálnych osobností, ktoré sa v danom regióne narodili, pôsobili, umreli, alebo svojou odbornou činnosťou ovplyvnili život regiónu. Za uvedené dielo im bola udelená Prémia J. M. Hurbana za najlepšie biografické dielo vydané v roku 2003 na Slovensku.
Posledný marcový týždeň tradične patrí Týždňu slovenských knižníc. Hneď v prvý deň týždňa slávnostne otvoria študovňu regionálnych dokumentov a bibliografie – informačné miesto Trenčianskeho kraja. Na jej vzniku sa Ľudmila Strohnerová významnou mierou podieľala. Na treťom ročníku stretnutia trenčianskej verejnosti so spisovateľmi a literátmi so vzťahom k Trenčínu v rámci cyklu Poznávame Trenčanov si účastníci uctia aj pamiatku zosnulej kolegyne Ľudmily Strohnerovej, ktorá stála pri zrode oboch týchto podujatí. Uskutočnia sa totiž v čase jej nedožitých 55. narodenín.