Deti sú pre neho dôležitejšie ako dostavba domu

Adoptoval si troch súrodencov, o ktorých ich rodina stratila záujem a nikdy svoje rozhodnutie neľutoval. „Každé dieťa musí k niekomu patriť,“ tvrdí Pavol, ktorý zasvätil život hľadaniu náhradných rodičov pre deti z detských domovov.

(Zdroj: archív rodiny)


S manželkou Máriou žili v Bánovciach nad Bebravou a tvorili bežnú rodinu, ktorej však chýbalo niečo veľmi dôležité. Deti. Keďže celé roky u nich trávili prázdny deti ich súrodencov a s piatimi až siedmimi deťmi bývalo veľmi veselo, rozhodli sa, že chcú vlastné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé kroky vtedy 35-ročného Kasalu a jeho manželky viedli na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kam sa prišli poradiť o postupe ako poskytnúť domov opustenému dieťaťu. „Museli sme absolvovať prípravu na náhradné rodičovstvo a až potom nás zaradili do poradovníka s tým, že musíme čakať,“ spomína. Hneď na začiatku im ale vysvetlili, že pri hľadaní detí sa uprednostňujú mladší rodičia a že na bábätko sa dlho čaká. „Ak si ale nájdeme dieťa sami, nebudú nám vraj brániť,“ doplnil.

SkryťVypnúť reklamu

Túžba do dieťati
Hnaní túžbou po dieťati sa vybrali teda do kojeneckého ústavu v Púchove. „Tam sme pochopili, že biele zdravé deti si stráži úrad a prideľuje ich podľa poradovníka a malé deti sú hneď „vypredané“.“ Keďže menší záujem bol o rómske, postihnuté a staršie deti, rozhodli sa Kasalovci posunúť svoje kritérium a pátrať po dieťati v predškolskom veku. „Chceli sme dieťa začať sami pripravovať na školu a pomáhať mu,“ vysvetľuje. Úplnou náhodou, ktorá však podľa Kasalu hrala rozhodujúcu úlohu, sa dozvedeli o detskom domove neďaleko Topoľčian. „Od pani, ktorá už odtiaľ mala dieťa, sme sa dozvedeli, že miestna riaditeľka je prístupnejšia a majú tam aj deti v predškolskom veku,“ spomína. Keď im k tomu ešte prezradila, že v domove videla asi päťročného blonďatého chlapca, ktorý vraj vyzerá, akoby mu z oka vypadol, zamierili tam.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadáme dieťa
Blonďáčik medzi deťmi už nebol, no medzi šiestimi, ktoré im predstavili, boli dve dievčatá, ktoré sa držali za ruky. „Pôvodne sme chceli iba jedno dieťa, no keď sme zbadali tie dve krásne kočky, neodolali sme,“ spomína. Sestry Mária a Ruženka mali v tom čase šesť a sedem rokov a v domove boli iba pár mesiacov. Kasalovci sa s nimi zoznámili v polovici júna 1997 a na jeho konci už mali dievčatá doma. Obaja s manželkou si striedavo brali neplatené voľno z práce, aby dievčatá nikdy neboli samé. Dostali potvrdenie, že dievčatá k nim idú na hosťovský pobyt a dohodli sa, že keď začne školský rok, musia nastúpiť do prvého ročníka v domove. „Po týždni už nepripadalo do úvahy, že by sme ich vrátili,“ tvrdí hrdý otec, ktorý začal robiť všetko pre to, aby dievčatá zostali u nich. S papierom o predĺženom hosťovskom pobyte sa Kasala vybral za riaditeľom neďalekej bánovskej základnej školy, kam začali chodiť. Kasalovci boli pripravení, že vybavovanie pestúnskej starostlivosti a neskôr adopcie bude trvať dlhšie. „Dlho to trvá iba pre deti, nie pre ľudí, ktorí majú cieľ,“ povedal si Kasala s začal bombardovať úradníkov na súde telefonátmi.

SkryťVypnúť reklamu

Krásne začiatky
Začiatky vzťahu Kasalovcov a ich nových dcér boli krásne. „Neviete o problémoch, spoznávate jeden druhého,“ spomína. Nádherné na tom všetkom bolo vraj to, že sestry prijala celá rodina a všetci sa z nich tešili. Po nástupe do školy sa spoločne učili prvé písmená, urobiť mašličku na topánkach. Veľkou výhodou dievčat bola skutočnosť, že v domove strávili iba krátky čas. Sedem mesiacov v cudzom prostredí ich nepoznačilo do takých rozmerov, aby to ovplyvnilo ich pripútanie k novým rodičom. Kasalovci dali dievčatám na výber, ako ich chcú volať. „Mohli nám hovoriť, ujo a teta, ale oni nám po pár dňoch začali hovoriť mama a tato,“ spomína s úsmevom. Zabývanie dievčat prebehlo bez problémov, no dievčatá museli i tak bojovať s minulosťou. „Nevedeli, ako sa majú k zmene postaviť, zrazu zistili, že strava minimálne trikrát za deň je samozrejmosť.“ „Mama“ a „tato“ však boli stále pri nich, a preto sa postupne stali Pavol a Mária tými, čo majú pravdu a chcú im dobre. „Ak si takto získate dieťa, už nepotrebujete viac,“ tvrdí Pavol.

Ďalšie dieťa
Neskôr sa Kasalovci dozvedeli, že v domove majú Majka s Ruženkou aj nevlastného brata Paľa. „Bývali sme neďaleko v jednoizbovom byte, no o tretie dieťa sme sa vtedy nemohli postarať,“ tvrdí Kasala, ktorý si po chlapca prišiel hneď ako sa presťahovali do väčšieho bytu. O dva roky neskôr teda do rodiny Kasalovcov pribudol aj dvanásťročný Paľo, s ktorým to už ale nebolo až také ružové. „Nebolo problémom, že sme ho nevychovávali my, ale že bol v domove dlhšie,“ vysvetľuje si Kasala. Paľo mal podľa neho potreby ako malé dieťa, o čom oni ale netušili. „Každý človek potrebuje k niekomu patriť, no my, čo sme vyrastali v klasickej rodine, si to neuvedomujeme,“ vysvetľuje Kasala. „Prišli za ním neznámi ľudia a zobrali ho od človeka, ktorý sa o neho staral. Zrazu nemal nikoho, koho poznal,“ upresňuje. Ak podľa Kasalu neprebehne pripútanie, dieťa zostane akoby vo vzduchoprázdne.

I keď sa Kasalovci veľmi snažili, Paľo sa k nim nikdy nepripútal tak ako dievčatá. Dnes dvadsaťročný vyučený kuchár by sa mal každým dňom vrátiť z liečenia zo závislosti na automatoch. Rodičia dúfajú, že sa ešte ich vzťah dá vyliečiť a nakoniec všetko dobre dopadne. Nový začiatok chcú začať najprv tým, že Paľovi nájdu zamestnanie.

V tom čase však nemal kto Kasalovcom o problematike detí z domova povedať. Absolvovali síce prípravu na náhradné rodičovstvo, no skúsení lektori začali pôsobiť u nás až od roku 2002. Kasalovci sa so svojími problémami radili s riaditeľkou domova, odkiaľ ich deti pochádzali. Akonáhle sa však naskytla možnosť absolvovať ďalší kurz pre náhradných rodičov, ktorý vtedy organizovala organizácia Úsmev ako dar, využili ju.

Súčasťou Úsmevu
Úsmev ako dar je organizácia, ktorá sa zaoberá hľadaním náhradných rodičov, ich školením i pomoci deťom v domovoch či už existujúcim náhradným rodinám. Pavol Kasala sa s manželkou zúčastnili spomínaného kurzu pre náhradných rodičov a keďže sa trénerom zapáčili, stali sa ich pokračovateľmi. „Po polročnom kurze som sa stal jedným z trénerov a keď videli, že mám určité schopnosti, zamestnali ma,“ uviedol dnes už manažér pobočky v Prievidzi. Na vlastnej koži spoznal, aké je to túžiť po dieťati, aké je to hľadať ho a vychovávať. Pozná veľmi dobre dôvody komplikácií a dnes ich už dokáže riešiť. Svoje skúsenosti sa snaží posielať ďalej a robí to všetko pre deti z domovov. „Pokým sme nemali deti, tiež sme sa o domovy nezaujímali, no nie je to správne.“ V spolupráci s dobrovoľníkmi i náhradnými rodičmi organizuje Pavol Kasala rôzne akcie, ktoré sú zamerané najmä na deti, ktoré potrebujú rodinu.

Úspešná rodina
„Obraz úspešnej rodiny je podľa ľudí taký, že deti sú na vysokej škole a rodičia na stáži vo Veľkej Británii, neustále na sebe pracujú a všade pomáhajú,“ tvrdí s úsmevom Kasala. Podľa neho je to o niečom inom. Za úspešnú rodinu považuje takú, ktorá dokáže deti bez problémov pripraviť na samostatnosť. „Je jedno či bude dieťa pracovať s lopatou, alebo si bude robiť vysokú školu, či bude slávne.“

Dnes sedemnásťročná Majka sa učí za cukrárku v Topoľčanoch, o rok mladšia Ruženka je na poľnohospodárskej škole v tom istom meste. Paľo sa čochvíľa vráti domov a skúsia všetko znova, lebo ich deti sú pre nich najdôležitejšie. „Máme už roky nedostavaný dom. Nechceme, aby nás susedia obdivovali, čo všetko máme, my ideme radšej s deťmi na výlet,“ dodáva šťastný rodič.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 106
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 15 370
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 990
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 585
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 484
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 989
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 401
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Futbal v Lubine minimálne pre túto sezónu končí.

Cez leto slávili „postup“. Na jeseň nezískali ani bod a na jar sa z VIII. ligy Juh odhlasujú.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Súbežná jazda retro autobusov a električky počas 110. výročie jej prevádzky na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice.

Na historickú železničnú trať medzi Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskou Teplou vyrazí v nedeľu na tradičnú príležitostnú jazdu veľkonočná električka.


TASR
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 663
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 665
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 468
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 369
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 717
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu